Reklam
Zeynep Sude Yavuz
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

“MUHTAR, HALKIN GÜVENCESİ VE UMUDUDUR”

“MUHTAR, HALKIN GÜVENCESİ VE UMUDUDUR”
A- A+ Paylaş
Reklam

“Muhtar, halkın güvencesi ve umududur”….

Cümlelerime Hakan Şimşek’in sözü ile başlamak istedim. “Bizim Bolu” isimli haftalık gazetemiz için her hafta bir muhtarımızı ve bir mahallemizi “Mahallemiz” isimli sayfamıza konuk ediyoruz. Gazetemizde, özellikle muhtarlarımıza yer vermek istedik. Şehrimizin birbirinden güzel mahallelerini hep beraber tanıyalım dedik. 

******

Gazete kapsamında muhtarlarımızla gerçekleştirdiğim röportajlar esnasında mahallelerin hiç bilinmeyen yanlarını gördüm. Bilinmeyen özelliklerini. Her mahalleyi diğer mahallelerden ayıran bir güzellik var. Gözlemlerime dayanarak konuşmam gerekirse, bazı muhtarlarımızın 15 yılın üzerinde görev yaptığını gördüm. Çok güzel bir şey bu. Bir mahalleye yıllarca bağlı kalmak, o mahalleye yıllarca hizmet etmek, mahallelinin sorunlarını yakından incelemek. Muhtarlarımıza bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. 

******* 

Her mahallede muhtarın söylemeden geçmediği bir cümle var “Mahallede sorunlar hiç bitmez” evet çok doğru. Mahalle sakinlerinin istekleri hiçbir zaman bitmez. Zaman ilerledikçe insanlar yenilik, değişiklik görmek ister. Bir muhtarın da bu yeniliklere ayak uydurması gerek. Muhtarlar bana göre mahallelerin sesidir. Temsilcidir. Zor bir iş. Kurumlarla iletişime geçmek, halkı mutlu etmek, onlara güven sağlamak gerçekten meşakkatli bir iş. Muhtarlık mesleğinin günümüzde çok fazla değer görmediğini düşünüyorum. Yine her muhtarın söylediği bir cümle olan “Muhtarlık gönül işidir”i de vurgulamak istiyorum. 

*******

Bolu’daki muhtarların çoğunda bu hevesi gördüm. “Gönül işi” kavramını gerçekten taşıyorlar. Mahallesi için gece gündüz demeden çalışan muhtar abilerim ve ablalarımla tanıştım. En azından çoğu kurumdan daha iyi çalıştıklarına şahit oldum. Muhtarlar halkın nabzını tutar, sorunlara çözüm üretir ve de mahallesi için mücadele verir. Bu mesleği kendi itibarı için kullanan muhtarların da halk tarafından uzun süre tutulmayacağının kanaatindeyim. Muhtarlarımızın dediği gibi “Gönül işi”. Sanılmasın ki muhtarlık yalnızca belge, nüfus işlemleri gibi işlerden ibarettir. Bir muhtar kendisini sahada belli eder. Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı başladığı zamanlarda mahalle sakinlerinin yardımına koşmak adına ceza yemeyi göze alan muhtarlar tanıdım. Herkesin uyuduğu saatlerde caddeler ve sokaklar için incelemelerde bulunan muhtarlar tanıdım. Öyle muhtarlar tanıdım ki öğrenciye destek veren okuması için her türlü yardımı sağlayan… 

*******

Bolu’nun muhtarları gerçekten özel. Geçtiğimiz günlerde Gölyüzü Mahallesi Muhtarı Mustafa Sağlam ile röportaj yaptım. (BU SAYIDA MAHALLEMİZ İSİMLİ SAYFADA KENDİSİ İLE RÖPORTAJIM MEVCUT) Muhtarımız 79 yaşındaymış. Görevde olduğu süre boyunca mahalleli ile hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. 25 yıldır aynı mahalleye hizmet ediyor. Düşündüğüm zaman gerçekten kolay değil bu işi başarmak. Mustafa muhtarımız gibi çok sayıda muhtarımız var görevi ile uzun yıllar yaşayan. Kutsal bir meslek. 

********

Muhtarlarımızın sorumluluklarını anlayışla karşılıyor ve de takdir ediyorum. Muhtarlarımız röportajlarım esnasında genç yaşımda bana çok kattılar. Hepsine de teşekkür ediyorum. Bir sonraki sayıda bir sonraki muhtarımızdan öğreneceklerim için büyük bir heves taşıyorum. Muhtarlarımız ile mahalleleri tanıyor, Bolu’nun unutulan güzelliklerini tekrar hatırlıyorum. 

Kalın sağlıcakla…

İyi haftalar…

 

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir