Gündem

KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYLA TOPYEKÜN MÜCADELE

25 Ekim 2021 . 14:14

İl basın toplantısında kayıt dışı çalışmayla topyekün mücadeleleri, Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan bildirdi.

KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYLA TOPYEKÜN MÜCADELE

  İl binasında düzenlenen basın toplantısında Taştan, kayıt dışı çalışmayla mücadelenin sadece denetim anlayışına dayanmadığını, rehberliğin ön planda tutulduğunu söyledi. Kayıtlı istihdamın önemi, kayıt dışı istihdamın çalışana ve ülkeye getirdiği yükler konusunda toplumda farkındalığı artırmak amacıyla çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Taştan, bunun öneminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. 

  Taştan, 2002 yılında yüzde 52 düzeyinde olan kayıt dışı çalışma oranının, yapılan çalışmalarla yüzde 30'a kadar geriletildiğine dikkati çekerek, "Bu bağlamda, Kovid-19 salgını sürecinde sigortalı çalışmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış ve kayıt dışı çalışma konusunun ulusal sağlımızı ve sosyo-ekonomik sistemimizi ne denli etkilediği görülmüştür." ifadesini kullandı. 

  Taştan, Türkiye’nin sosyal güvenlik sisteminin Kovid-19 sürecinde başarılı sınav verdiğini vurgulayarak "Çoğu ülkede sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, sağlam temeller üzerine inşa edilen sağlık sigortası sistemimiz sayesinde ülkemiz dünyaya örnek teşkil edecek başarıya imza attı." dedi. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.