Mert Minisker
Paylaş
 • Linkedin
 • Pinterest
 • Whatsapp
 • Telegram
 • Reddit

HEMŞEHRİMİZ TAŞMAN KARDEŞİMİZ BATMAN

HEMŞEHRİMİZ TAŞMAN KARDEŞİMİZ BATMAN
A- A+ Paylaş

Kardeşimiz Batman dediysem. siyah pelerini, yarasa maskesi ile gezen, grinin ve sisin hakim olduğu Gotham City'nin yılmaz bekçisi, kötülerin korkulu rüyası ilk hikayesi  1939'lara uzanan, bir dünya filmi çekilen Amerikan hayal kahramanı Yarasa Adam'dan bahsetmiyorum. 

Bizim kardeşimiz olan, Beşiri'ye bağlı 14 haneli bir köyken, petrolün bulunmasıyla 500 bin nüfuslu bir şehir haline gelen, petrole hasret kaldığımız bir coğrafyada adeta petrolün başkenti, gerçek anlamda bir Cumhuriyet şehri olan Batman'dan bahsediyorum. 

Ve tabii ki Bolu ile Batman'ın derin bağlarından....

"Dünya senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizemler, bilinmeyenler, görülmeyenler, ancak; senin fazilet ve erdemlerinle gün ışığına çıkacaktır." der Şeyh Edebali. Şahsi fikrime göre de dünya gerçekten küçüktür. Dünya küçüktür fakat Bolu'muzun etki alanı gerçekten çok büyüktür. Bunu bir kere daha anladım. Gerek haksızlığa baş kaldıran Köroğlu'muzla Bolu Dağlarından Orta Asya steplerine kadar uzanan destanlarla, gerek sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük hayırseveri İzzet Baba'mızla, gerekse insanın güzellik algısını değiştirecek doğamızla Bolu'muzun etki alanı gerçek anlamda çok ama çok  büyük. 

Şu günlerde Bolu'muzun bir değerini daha keşfetmenin heyecanını yaşıyorum.

Türkiye'nin ilk jeoloji mühendisi, ülkemizde petrolü ilk bulan, ilk petrol kuyusunu açan ismi, Bolulu Cevat Eyüp Taşman'ı tanımanın heyecanını...

Nisan ayının başlarıydı. Yılmaz Özdil'in kitabında bahsettiği, Rahmetli Belgin Özer'in de zaman zaman köşesinde yer verdiği bir hemşehrimizi araştırmaya başlamıştım. Cevat Eyüp Taşman'ı araştırdıkça, balıklar örnek verilerek söylenen 'suda yaşarlar ama sudan habersizdirler' deyimindeki balık gibi hissettim kendimi........

Cevat Eyüp Taşman hakkında en fazla bilginin memleketi Bolu'da değil de Batman'da olduğunu anlamam fazla zamanımı almadı. 

Evet Türkiye'nin ilk jeoloji mühendisiydi, evet Türkiye'de petrolü O bulmuştu ama nasıl bir hikayesi vardı? İşte bunların hiç biri bizde yoktu. 

Batman Çağdaş Gazetesi'nden Arif Arslan'ın köşe yazılarını okuduktan sonra doğru iletişim kanalının meslek büyüğüm Arif Arslan olduğuna kanaat getirerek kendisini aradım. 

Bolu'dan aradığımı, gazeteci olduğumu ve Cevat Eyüp Taşman hakkında bilgi edinmek istediğimi söyleyince başladı anlatmaya...... O anlattıkça ben hayretler içerisinde kaldım. O anlattıkça, böyle bir hemşehriminiz hikayesinden bihaber olduğumuz için biraz da utandım aslında.

Arif Arslan'la telefon trafiğimiz sıklaştıkça ve Taşman hakkında yeni bilgiler öğrendikçe Bolu Batman arasında 88 yıl önce bir bağ kurulmuş olduğunu gördüm. Arif Arslan Ağabey'in 'Ya Batman 14 haneli bir köyken 500 bin nüfuslu bir şehir haline gelmesinde sizin hemşehriniz Cevat Eyüp Taşman'ın büyük katkısı var. Bolu bu ismin bilmiyor mu gerçekten? " cümlesini unutmam mümkün değil. 

Gerek Arif Arslan Ağabey'in Hürriyet kökenli benim de DHA kökenli olmam, gerekse kendisinin tatlı sohbeti bizi birbirimize biraz daha yakınlaştırdı. Biz Arif Ağabey ile Bolu ile Batman arasında nasıl projeler yürütürüz, nasıl bir köprü kurarız, Cevat Eyüp Taşman'ı hem Bolu'ya hem de ülkeye nasıl tanıtırızı konuşurken, tesadüf diye bir şeyin olmadığına delil, Edirne'nin Bolulu Valisi Ekrem Canalp Batman Valisi olarak atandı. Ekrem Vali çalışkanlığı ve mütevaziliği ile Edirneliler'in kalbine taht kurmuştu ama yeni görev yeri O'nun için de çok yabancı sayılmazdı. Sonuçta Valilik yaptığı şehrin kuruluşunda hemşehrisinin büyük payı vardı. 

Bu arada Arif Arslan Ağabey'in Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyet Başkanı olduğunu da hatırlatayım. 

Ekrem Vali, Batman'da da çok hızlı başlamış görevine. Batman halkı, stklar, basın derken az zamanda çalışmaları ve samimi tavırlarıyla halkın takdirini kazanmaya başlamış.  Tabii haliyle Batman'daki Bolu imajını da yukarılara taşımış. 

Arif Arslan Ağabey'in Cevat Eyüp Taşman'ı ve Bolu ile yürütülen diyaloğu kendisine anlatması üzerine gerçekten çok sevinmiş. Batman ve Bolu arasındaki bağın daha da sıkılaşması gerektiğini bunun için elinden geleni yapacağını söylemiş. 

Ekrem Vali memleketine, biz de Ekrem Valimize Arif Ağabey üzerinden selam gönderirken, artık buluşma zamanımızın geldiğine karar verdik. Yazdı, tatildi, sıcaklardı derken, mevsim ve devam eden sıcakları da göz önüne alarak ilk olarak Batman heyetinin Bolu'ya gelmesinin daha doğru olacağına karar verdik. 

Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Başkanı Arif Arslan, Batman Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz, Gazeteci - Fotoğraf Sanatçısı İrfan Tapan, DHA Batman Muhabiri Reşat Yiğiz, Anadolu Ajansı Batman Muhabiri Ahmet Işık ve Batman Belediyesi Personeli Hasan Kaya binlerce kilometre yolu aşarak geçen hafta Tabiatın Kalbi Bolu'muza geldi. 

Bolu Bağışçılar Vakfı'nın öncülüğünde Batman heyeti ile önemli temaslarda bulunduk. İlk olarak Bolu Bağışçılar Vakfı'nı ziyaret eden Batman heyeti Vakıf Başkanı Nahit Abak ve Genel Sekreteri Öznur Aktaş Akkaya'dan vakıf ve Bolu hakkında önemli bilgiler aldı. Cevat Eyüp Taşman'ın akrabası olan ve Bolu Bağışçılar Vakfı'nın kurulmasına öncülük eden hemşehrimiz Haldun Taşman'ın memleketine olan bağlılığını  ve vakfa olan desteğini öğrenmeleri onları daha da heyecanlandırdı. 

Güzel zamanlar hızlı geçermiş. Bu da öyle bir zamandı. Rüzgar gibi geçti. Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş bu kısıtlı zamanda ziyaret edildi. Bolu ve Batman arasında Cevat Eyüp Taşman'ın kurduğu bağ anlatıldı. Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Nahit Abak ve Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Hamza Canbaş bir an bile Batman heyetini yalnız bırakmadı. Hamza Ağabey ve Arif Ağabey Hürriyet zamanlarından, o zamandaki gazetecilikten, meslekte yaşadıkları anılardan konuştular uzun uzun. Ne de olsa o dönem Türk Basınının amiral gemisi olarak adlandırılan Hürriyet muhabiriydi ikisi de.  Onlar anlatırken biz de kulak misafiri olduk onlara...Onların yerine:   'Nerede o eski gazeteciler. Şimdilerde gazetecilik mi kaldı' diye de hayıflanıp durduk.

Batman heyetiyle zaman geçirdikçe, ülkeye büyük hizmetleri olmuş Bolu'nun başka değerlerini de öğrenmeye başlamıştım. Batman'a büyük katkıları olmuş bir başka Bolulu ismi, Turgut Gülez'i de Bolu Belediyesi'ni ziyaret etmeye gittiğimizde keşfetmiş oldum. Cumhuriyet tarihinin ilk Bolu Belediye Başkanı İsmail Hakkı Gülez'in fotoğrafından oğlu Turgut Gülez'i çıkaran Arif Arslan Ağabey, Turgut Yaşar Gülez'in de Batman'a büyük katkıları olduğunu belirtti. 

Bolulu Turgut Yaşar Gülez’in Batman Bölge Müdürlüğü ile TPAO Genel Müdürlüğü’nü yaptığını, Batman’da 1967 yılında çıkan ilk grevi sonlandıran isim olduğunu hatta Bayındırlık Bakanı olarak Süleyman Demirel'in kabinesinde olduğunu da öğrendim.

Ziyaretler, toplantılar geziler derken 3 güzel gün uçup gitti. Batmanlı dostlarımız Batman'a geri döndü. Bu güzel insanları Tabiatın Kalbi Bolu'muzda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. 

Sadece mutluluk mu duyduk?

Amerikalıların 'burada petrol yok boşuna aramayın' demelerine rağmen, inatla ve inançla Raman Dağlarında petrolü arayıp bulan, ülke ekonomisine 88 yıldır büyük katkı sağlayan, Batman'ı köyden şehire çeviren Bolulu Cevat Eyüp Taşman'ı, TPAO'de Genel Müdürlük yaparken emekçilerin yanında sergilediği duruşuyla ilk grevi sona erdiren, görev yaparken Batman'ın ekonomik sosyal ve kültürel hayatına büyük katkılar veren Turgut Yaşar Gülez'i,  şimdilerde ise göreve başlayalı henüz 4 ay olmasına rağmen, gece gündüz demeden Batman'a hem Vali hem de Belediye Başkanı olarak hizmet eden hemşehrimiz Ekrem Canalp'i Batmanlılar'dan dinledik. 

Onur duyduk...Gurur duyduk...

Artık biliyoruz ki Bolu ve Batman arasında büyük bir bağ var. Biz bu bağı yeni keşfettik. Bolu olarak kardeş şehrimiz, Batman'la bu bağı daha da güçlendireceğiz. 

Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında Batman'ın şehir olmasında Bolulular'ın büyük emeği var. Batman'ın temelinde Bolu'nun harcı var. İnanıyorum ki Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında da Bolulular'ın Batman'a önemli katkıları olacak.

Tabiatın Kalbi Bolu'dan, Petrolün Başkenti Batman'a sevgiler.... 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

 • batmanlı (1 yıl önce)
  bizden de boluya sevgiler sizleri de batmanımıza bekleriz.
  0
  0
  Yanıtla

Mert Minisker yazıları

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir