Gündem

D-100 Karayolu az daha trafiğe kapatılıyordu

26 Ağustos 2020 . 08:56

Böyle bir haber ne duyuldu ne de görüldü. Dün kurum muhatabı yetkili, ilgili yer sahibinin avukatını son dakika aramasaydı, günlük binlerce aracın geçtiği D-100 karayolunun Ankara istikameti trafiğe kapatılacaktı. Bu olay gerçekleşmiş olsaydı, Bolu tarihinde belki de en ilginç olaylardan biri yaşanmış olacaktı.

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

  Adalet yerini buldu.13 yıl süren hak arayışı sonuç verdi. Adalet yerini buldu bulmasına ama Bolu tarihinde belki ilk olarak yaşanacak ilginç bir olayın, dün kapısından dönüldü.  1991 yılında D-100 karayolunun genişletilerek duble yol yapılmasıyla birlikte tam Filiz Makarna binasının önünde, D-100 karayolunun içinde olduğu Ö.Y. isimli vatandaşa ait tarla, Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yol genişletme çalışmaları kapsamında işgal edildi. Yer sahibi vatandaşın her yıl emlak vergisini ödediği ve yola uzaklığı ile çok değerli konumda olan tarla,Karayolları Müdürlüğü tarafından kamulaştırma bedeli olarak bir türlü ödenmedi. Vatandaş kurumdan defalarca talep ettiği hakkını alamayınca 2007 yılında yargı yoluna gitti.

  D-100 KARAYOLU KAZANDIĞIMIZ BU DAVA NETİCESİNDE KAPANACAKTI

  Bolu’nun tanınan avukatlarından Cihan Yavuz’a intikal eden davada yaşanan gelişmeleri avukat Cihan Yavuz şu şekilde anlattı:

  Bir müvekkilimizin D-100 karayolunun Ankara istikametinin altında kalan yolda tarlası vardı. Bu dava bize 2007 yılında geldi. Biz o dönem müvekkilimizin de tercihiyle müdahalenin önlenmesi ve kal davası, yani asfaltın kaldırılması şeklinde bir dava olarak ikame ettik. Sürecimiz yaklaşık 13 sene sürdü. Dava 3 defa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmesine rağmen davaya Yargıtay 5. Hukuk Dairesi tarafından 3 kez bozma kararı verildi. Dava Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna kadarda gitti. Bir içtihat kararı verildi. Mahkeme Karayollarının müdahalesinin önlenmesine ve asfaltın kaldırılmasına hükmetti. Dava bu şekilde sonuçlandı. Durum kesinleşti ve konu icra takibi aşamasına geldi. Yaşanan gelişmelere idareden icra takibine ve muhtıraya rağmen bu güne kadar bir hareket ve cevap şu güne kadar olmadı. D-100 karayolunun Ankara istikametinin Filiz Makarna’nın tam önünde yer alan bölümünü kapatılması ihtimali belirdi. İşlemi gerçekleştireceğimiz son gün, tarafımıza gelen son bir telefonla genel müdürlüğün konudan bilgi sahibi olduğunu öğrendik. Onlar bizden süre talebinde bulunarak derhal kamulaştırma işlemlerine başlayalım dediler. Muhtemelen de geçen sürede başlamışlardır, bizden müsaade istediler. Netice itibariyle eğer genel müdürlüğün bu konuda bilgisi olmasaydı Bolu Ankara karayolu, D-100 karayolu kazandığımız bu dava neticesinde kapanacaktı.

  YOL ÜZERİNDEKİ ASFALTI KALDIRACAĞIZ

  Dava bizim açımızdan da ilginç. Her zaman karşılaşılabilecek ve sonuçlanabilecek bir dava değil. Karayolları açısından da bu kadar iletişimsizliğin yaşandığı bir sıkıntı her zaman olmaz ama oldu. Bizim müvekkilimizde bizim davamızda denk geldi. Süreci takip ediyoruz. İdareye kısa bir süre tanındı. Eğer idare kamulaştırma işlemini gerçekleştirmezse biz yol üzerindeki asfaltı kaldıracağız ve o şerit ve o yol kapanmış olacak.

  SON GÜN TARAFIMIZA GELEN TELEFONU TAM 13 YIL BEKLEDİK

  Yaşanan süreçten kurumun haberinin olup olmadığı ile ilgili soruyu Yavuz şu şekilde cevaplandırdı:

  Normalde kurumun haberinin olması gerekir. Sanırım kurum vekili bu konuyu kuruma iletmemiş arada bir bilgi kopukluğu yaşanmış. Tabi bu durumu tahminen söylüyorum, bu konudan tam olarak emin değilim ama tam 13 yıl süren bir dava durumu söz konusu. Kurumun bilgisinde olmaması mümkün değil. İcra işlemini gerçekleştireceğimiz son gün tarafımıza gelen telefonu tam 13 yıl bekledik. Kamulaştırma için yapılması gereken girişimi bekledik. Kamu yararı her zaman kişi yararından her zaman bir tık daha üstündür.

  BİZİ DURDURABİLECEKLERİ HERHANGİ BİR YASAL AŞAMA KALMADI VE İCRA TAKİBİ ŞUAN AÇIK

  Böyle bir durumu elbette yapmak istemeyiz ancak kurum kamulaştırma yapmaz ve tekamül ettirmezse biz gereğini yapacağız. Yolu kapatacağız. Kapatmak zorundayız. Müvekkilimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Kamulaştırma ile ilgili yapılacak işlemleri ve basamakları idare hızlıca geçecek diye umuyorum. Bize bu konuda kısa sürede sonuç alacaklarını beyan ettiler. Bizde de o türlü bir beklenti var. Çünkü şuan yargısal süreç sona ermiş durumda. Şuan tabiri caizse bizi durdurabilecekleri herhangi bir yasal aşama kalmadı ve icra takibi şuan açık. Onlara verilen kısa süreyi bekliyoruz, aksi halde gereğini yapacağız.

  • Özay Yüksel26 Ağustos 2020 . 11:08

   Hakların hakkı olana kazandırılması konusundaki ciddi takip ve gayretlerinden dolayı Avukat Cihan beyi tebrik ederim.
  • Orhan Turgut26 Ağustos 2020 . 12:39

   Öncelikle Avukat kardeşimizi tebrik ediyorum.Bu güzergahta bizimde 2 adet tapulu arazimiz , köyden birçok kişinin arazileri D-100 ün kullanımındadır. İlgili Kurumun bunlarıda istimlak kapsamına almasını bekliyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.