Reklam

Tartışma alevleniyor

Tartışma alevleniyor
A- A+ Paylaş
Paylaş
 • Linkedin
 • Pinterest
 • Whatsapp
 • Telegram
 • Reddit
Reklam

Haber: Elif Şentürk

Altundağ, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’yı eleştirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

                  BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

                        REKTÖRÜ NE YAPMAK İSTİYOR?

 

Gördüğümüz kadarıyla A.İ.B.Ü rektörü üçüncü sınıf bir esnaf lokantacısı gibi tarihi geçmiş, kontamine yemekleri ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor.

 Mengen’de bulunan Gastronomi ve Mutfak sanatları bölümünü tekrar Bolu’ya taşımanın hesaplarına girmiş bulunuyor.

* Siyaset yapmıyorum diyor ama her nedense bozuk yemeği servis etmek için seçim sonrasını bekliyor.

* Geçen yıl ki açıklamasında Mengen Gastronomi bölümünün kapatılması söz konusu değildir diyor ama seçimlerden sonra tekrar konuyu gündeme taşıyor.

* İlgili kurumlar ve Sivil toplum temsilcileriyle görüşüyoruz, görüştük diyor,

 fakat hem geçen yıl hem de bu yıl Bolu’nun tek Aşçılık Federasyonu olan Ulusal Aşçılar Federasyonu konuya aktif olarak katılmasına ve 184 bin kişiye ulaşarak ciddi bir kamu oyu oluşturmasına ve de doğrudan rektöre açık mektup yazmasına rağmen bizleri hiçbir toplantıya davet edip fikirlerimizi sormamıştır. Samimiyetini kamu oyunun takdirine bırakıyorum.

Bütün bunlar bir yana ,sayın rektörün cevaplaması gereken çok kritik sorular var. Bizler konunun doğal paydaşı olarak bu sorulara çok ivedi olarak cevap bekliyoruz. Bu cevapları istemenin de en doğal hakkımız olduğunu biliyoruz.

1-Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yüksekokul öğrencilerinin imza toplayarak başka bir yere taşınma konusunda Mengen’den başka örnek var mıdır?

2-YÖK tarihinde üniversite öğrencilerinin toplu dilekçe ile rektörlüğe başvurarak bölümlerinin taşınmasını talep eden başka örnek var mıdır.?

3-YÖK tarihinde öğrencilerin toplu dilekçelerine cevap veren, dikkate alan başka rektörlük var mıdır?

4-Üniversitenin diğer ilçelerindeki (Seben, Yeniçağa, Kıbrıscık, Dörtdivan, Göynük, Mudurnu, Gerede ) bölümleri de sosyal ortam ve staj yetersizliği nedeniyle Bolu’ya taşınacak mıdır?

5-Diğer ilçelerdeki staj imkanı, sosyal ortam olanakları daha mı iyidir?

6-Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü için Mengen’in tarihsel misyonu düşünüldüğünde daha doğru bir yer var mıdır.?

7-Şu an Mengen’de hızla yükselen ve İzzet Baysal vakfının çok önemsediği, sayın Ahmet Baysal’ın her fırsatta konuyu dile getirdiği Dünya’daki en iyi örneklerden biri olan Mengen Gastronomi kampüsünün içi boş bu kalacaktır?

8-Mengen’de bu akademik gelişmeye bağlı bütün yatırımlar çöpe mi atılmak istenmekte, millî servet dikkate alınmamakta mıdır.?

9-Sayın rektör enerjisini ve zamanını bu siyasi manevralara harcamak, kötü bir lokantacı gibi davranarak kontamine yemekleri ısıtıp ısıtıp önümüze getirmek yerine amacı bilim üretmek olan üniversitenin bilimsel çalışmalarına odaklanmayı düşünmekte midir?

10-Sayın rektörün amacı nedir, ne yapmak istemektedir?

Ulusal Aşçılar Federasyonu olarak rektörlüğün böyle tarihi bir hata yapmayacağını umut ediyor,

Ancak beklenen sağduyulu açıklama gelmezse aşçılık camiasını toptan harekete  geçirip, bir sivil toplum örgütü olarak toplumdan aldığımız gücü sonuna kadar kullanacağımızı da belirtmek istiyoruz.

 

Değerli kamuoyunun ve rektörün dikkatine arz eder saygılarımı sunarım.

 

Ulusal Aşçılar Federasyonu

Yönetim Kurulu adına

Aziz Melik ALTUNDAĞ

Ulusal Aşçılar Federasyonu Başkanı

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

3 yorum yapılmış

 • Mehmetalar (4 yıl önce)
  Rektör olabilmek için profösör olmak şarttı ve ön lisans ve üst lisans yapmak gerekliydi ama siyasi iktidar başkanlık sisteminde kendine biat edecek kişileri kendi rektör olarak atamalarını yaptı bundan dolayıdır mengen halkının mücadelesi ahde vefadır sayın izzet baysal mengen halkıyla kendi topraklarında halkının iradesiyle maddi ve manevi kalkınma hamlesi sosyal bir projedir bu eğitim okulu mengenin osmanlıdan beri saray mutfağında yemek sanatını kültüre çe
  0
  0
  Yanıtla
 • AliyreKli (4 yıl önce)
  Tanju başkan ne yapıyor Mengene destek olsun mengenli akpliler ne yapıyor yoksa kimse kayde almıyormı bolu sevdamız mengen vazgecilinmemiz pazarköy kalbimiz mengene kampüs yakışır Bolu dallarıyla meyve verir rektörüm vebal altında kalma
  0
  0
  Yanıtla
 • TurgayKKSAL (4 yıl önce)
  Sizi tebrik ederim doğrular, bu kadar güzel söylenir. Herşeye siyaseti karıştırmak sadece, ortalığı germek ve karıştırmaktadır. İnşallah bu yanlışı görür ve en kısa zamanda normal bir yönetim anlayışını görürüz. Emeği geçenlerin emeklerinin boşa gitmemesi, ve herşeyin doğru olacağı güzel günler görmek dileğiyle.
  0
  0
  Yanıtla

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir