Reklam

Mengen ayakta

Mengen ayakta
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Haber: Elif Şentürk

BAİBÜ Rektörlüğü tarafından Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün, Bolu merkez kampüse taşınmak istenmesi, Mengen halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Konu ile ilgili Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut geniş katılımlı bir basın açıklaması düzenledi. Mengen Belediyesi önünde düzenlenen açıklamaya, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Turhan Bulut ve stk temsilcilerinin yaptığı açıklamaların ardından, alanda bulunan vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne gönderdikleri mesajlarla gastronomi bölümünün Mengen’de kalmasını istedi.

Küçük çaplı bir mitinge dönüştü.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün ilçelerinde kalmasını isteyen Mengenli vatandaşlar, belediye önüne gelerek Belediye Başkanı Turhan Bulut’a destek verdi. Bulut yaptığı açıklamada BAİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı’ya tepki göstererek, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın da kendileriyle aynı fikirde olduğunu belirtti. Bulut; “ ‘Yine Bolu’da, Türkiye’de Mengen konuşuluyor. Mengen güzel konuşulsun her yerde konuşulsun istiyoruz. Mengen’de güzel hizmetler üretilsin güzel yapılar olsun bunlar konuşulsun istiyoruz. Ama yapılanlara da ihaneti asla affetmiyoruz. Bundan tam 1 yıl önce yine yükseköğretim kurumlarımızda, eğitim hayatı başlarken ne olduysa Mengen’de bu devasa yatırımın başladığı Mengen Abant izzet Baysal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümümüz 12 bin 500 metrekarelik inşaat alanımızın başlangıcında yine Sayın Rektör çıkıyor ‘ben Mengen’den gastronomi bölümünü Bolu kampüsüne alacağım’ diyor. Bundan tam 2 hafta önce Sayın rektörümüz, rektör yardımcısını Mengen’e gönderiyor. Sayın rektör yardımcısının Mengen’e gelişinden sadece 3 gün önce İzzet Baysal Vakfımızın çok değerli başkanı Sayın Ahmet Baysal Bey ve bazı mütevelli heyeti üyeleri ile beraber inşaatı birlikte geziyoruz. İnşaatla ilgili bilgiler alırken, eğitime başlangıç süresini daha da erkene almaya çalışıyoruz. Ayrıca İzzet Baysal Vakfı bir inşaatı tamamlamadan ikinci inşaata başlamıyor. Ama sayın rektör bir yıl önce gastronomi bölümünü Mengen’den Bolu’ya taşıma konusunda 8 Mart 2017 yılında Gerede’de yapılan Senato Toplantısında askıya almıştır. Gastronomi bölümüyle ilgili net kararlarını bildirmediler. Adeta bir esneklik sağlandı. Sayın Ahmet Baysal’da üniversitenin isteğini kırmadı. Hukuk Fakültesinin de yapımının talimatını verdi. Hamit Bey Hukuk Fakültesinin temel atma töreninden Mengen’e geldi. Ne olduysa 3 gün sonra rektör yardımcımız, öğretim üyeleriyle, müteahhit ve burada belirli arkadaşla bir toplantı yapıyor. Gastronomi bölümünü Mengen’den Bolu’ya taşıyacağız diyor. Sayın rektörün talimatı diyor.”

Ahmet Baysal Bey bu karar üzerine son derece üzüntülü

Yaşanan gelişmeler karşısında İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın son derece üzgün olduğunu da dile getiren Turhan Bulut, “Yaşanan bu gelişmeler üzerine İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Baysal Bey’le görüştük. Vakfın Başkan Yardımcısı Sayın Nejdet Gören Bey’le görüştük. Ahmet Baysal Bey bu karar üzerine son derece üzüldü. Böyle bir düşüncenin hiç yakışmayacağını ve gastronomi bölümünün Mengen’den asla ve asla alınamayacağını ifade etti. Sayın rektörü aradılar, sayın rektör kendilerinden birkaç gün müsaade istedi. Yüksek Öğretim Kuruluyla görüşüp Hamit Bey’e dönüş yapacağını söyledi. Geçtiğimiz Cuma günü dönüş yapacaklardı, yapmadılar. Maalesef Ahmet Bey’in telefonlarına da yanıt vermediler. Ahmet Bey iki gün önce Bolu’ya geldi ve sayın valimizi ziyaret etti. Bu konudaki endişelerini valimizle paylaştılar. Sayın Valimiz de bu konuyla ilgili ön bilgi sahibi olduğunu ve Sayın Ahmet Baysal Bey gibi düşündüğünü Mengen’de gastronominin kalması için kendisinin de destek olacağını söyledi.”

Mengen’den bir şeylerin artık gitmesine müsaade etmeyeceğiz

Sayın rektörümüzden henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ama bir takım endişeler taşıyoruz. Bir Cuma günü saat 16.30’da buraya bir fax ile Mengen’deki ceza evinin kaldırılması talimatı veriliyor, bundan hiç kimsenin bilgisi olmuyor. Bir ertesi gün sabah sessizliğinde alacakaranlığında mahkumlar Bolu’ya taşınıyor. Çünkü Bolu ve ilçelerindeki bütün ceza evleri yakın zamanda Gerede ilçemize yapılan o devasa ceza evine gidecek. Şimdi biz yine bir akşam karanlığında, bir sabahın serinliğinde Mengen’den bir şeylerin artık gitmesine müsaade etmeyeceğiz. Bir yıl önceki duyarlılığımızı, aynı şekilde Mengen halkı, Mengen sivil toplum örgütleri, Mengen esnafı göstermeye devam edecektir. Bu karardan vazgeçilinceye kadar.  Çünkü biz 2020-2021 yılında orada 1500 kapasiteli üniversite kampüsümüzü Mengen’de eğitime açacağız arkadaşlar.” diye konuştu.

Turhan Bulut konuşmasına İzzet Baysal’ın yıllar önce Mengen’de yaptığı konuşmayı hatırlatarak devam etti. Bulut, “1948 yılında Mengen ilçe olurken tarihe baktığımızda evet çok kolay kurulmamış ama onu kuranların Bolu’da tüm ilçelerde eğitim kurumlarında, sağlık kurumlarında o ölümsüz ismi koyan merhum İzzet Baysal büyüğümüzün kemiklerini sızlattırmayız. Ülke ekonomisinde ciddi bir kriz olduğunu hepimiz biliyoruz. Yatırımlar dururken, ötelenirken Mengen’de başlangıçta 20 milyonluk 12 bin 500 metre kare üniversite kampüsünü Ahmet Baysal Bey olmasaydı mütevelli heyeti olmasaydı bunu buraya yapmamız mümkün müydü arkadaşalar? Mümkün değildi. Şimdi bu kadar güzel ve değerli bir yatırıma bir eğitim kurumuna, bundan tam 20 yıl önce Konak Köyü halkının İzzet Baysal büyüğümüzün sağlığında İzzet Baysal Bey’e sundukları 23 bin metre kare üzerindeki alanı İzzet Baysal Bey bize değil, üniversiteye veriyorsunuz diyor. Üniversite buraya sizin istediğiniz okulu yapacak diyor.  Şimdi bu kadar güzel bir süreçten sonra şuanda ki rektörümüzden önceki 2 tane rektörümüzün döneminde 2010 yılında YÖK’ün kabul edip 2012 yılında faaliyete geçen gastronomi bölümünü 7 yıl burada eğitim veren gastronomi bölümünü siz hangi hakla Bolu’ya taşıyorsunuz? Bolu’daki yeni Turizm Fakültesi oldu. Bolu’daki 2 tane bölümde öğrenci yok. Ama Mengen’deki gastronomi 4 yıllık lisans bölümümüzde, 2 yıllık ön lisan bölümümüzde öğrencilerimiz sıradalar. İkinci öğretim bölümü açıldı. Öğrenci sayısını artırmaya çalışıyoruz. Gastronomi bölümünde sözelde Türkiye birincisi, istediği kentte, istediği şehirde, istediği üniversitede %100 burslu okuma imkanı varken yanılmıyorsam 415 puan ile Mengen gastronomi bölümünü tercih etti. Türkiye’nin en yüksek puanını alan ve gastronomi eğitiminde ben Mengen’i tercih ediyorum, çünkü Mengen aşçılığın başkenti. Ben buradan mezun olmak istiyorum diyor. Gelen aileler ile konuşuyoruz. Bugünde geldiler her gün geliyorlar aileler. Mengen’i tercih sebepleri, Mengen’i istemelerinin sebepleri aşçılık tarihine altın harflerle Mengen’i yazdıran o büyük ustalarımız, onların meslekteki o büyük başarıları Mengen’de değişmeyen aşçılık mesleğine o ulvi mesleğe karşı bir sevginin bir saygının gereği olarak düşünüyoruz.”  şeklinde konuştu.

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir