Yuva köyündeki zehirlenmelerle ilgili flaş gelişme

Bolu Yuva Köyünde zehirlenmelerin sebebinin belirlenmesi için başlatılan soruşturma genişletilerek İl Özel İdaresi ile köy muhtarının ihmalinin olup olmadığı araştırılacak.

Özel Haber
Yuva köyündeki zehirlenmelerle ilgili flaş gelişme
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Bolu merkeze bağlı Yuva köyünde 1 kişinin yaşamını yitirdiği 148 kişinin de zehirlendiği zehirlenme olayıyla ilgili Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma genişletildi. 10 Temmuz tarihinden itibaren köyde yaşayan vatandaşlarda görülmeye başlanan zehirlenme vakalarının ardından tedavi gören bazı vatandaşlarda kalıcı sağlık sorunları meydana geldi. Olayın ardından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma dosyasına yeni delillerin eklenmesiyle birlikte soruşturma genişletildi. 
Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından köydeki su kaynakları ile evlerde çeşmelerden akan suların laboratuvar sonuçları dava dosyasına eklendi. İl Sağlık Müdürlüğü’nün uyarılarına rağmen suyun kullanılmaya devam edilmesi hazırlanan raporlarda ortaya konulurken savcılık tarafından ek delillerin dosyaya konulmasıyla birlikte ihmali olanlar hakkında yeni soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında İl Özel İdaresi ile köy muhtarının da ihmalinin olup olmadığı araştırılacak. 
3. İdari Dava Dairesi, Yuva köyü ile ilgili devam eden dava dosyasında  içme suyu şebekesi, depoları ile tesisatların yapım bakım, onarım, temizlik ve klorlama gibi işlemlerde İl Özel İdaresi görevlileri ile köy muhtarının kusurlarının bulunduğu iddialarına yer verdi. 
Muhtarın sorumluluğunun yanında denetim görevini eksik olarak yerine getiren İl Özel İdaresi personeli hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte belge ve bilgi bulunduğu belirtilerek, 'İl Özel İdaresi sorumlularına ‘soruşturma izni verilmemesi hukuka uygun değildir’ dendi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir