Reklam

Yokluktan okul yapılamıyor!

Yokluktan okul yapılamıyor!
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

Eğitim projeleri hakkında yaptığımız araştırma “Devletin kasası boş” söylemlerini doğrular nitelikte. Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü yapım planında olan birçok okul ödenek yokluğundan yapımına bir türlü başlanamıyor. Projesi tamamlanmış birçok okul ise ödenek olmadığı için inşaatı yapılamıyor. 40 derslik Bolu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi inşaat çalışması sona erdi ancak okulun atölyelerinin tamamlanmasını bekleniyor.

DURUM İÇLER ACISI

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Aralık ayında gerçekleştirilmiş 4 ihale kelimenin tam anlamıyla masada yatar vaziyette beklemeye devam ediyor. Yapım ihalesi gerçekleşmiş Yeni Güney İnşaat tarafından ihalesi alınan Seyit Ali Avşar İlköğretim Okulu 8 Milyon TL’lik yapım bedeliyle beklemeye devam ediyor. Okul için bu yıl 96 Bin TL’lik bir kaynak ayrıldı. Karacasu’da yapımı planlanan Karacasu ilköğretim ve anaokulu için 7 Milyon 700 Bin TL’lik bir ihale gerçekleşti. Okulun yapımı ve proje için bu yıl için ayrılan bütçesi 90 Bin TL. Okul için ihale yapıldı ancak ödenek olmadığı için proje karara bağlanmadı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni hizmet binası için ihale yapıldı ancak ödenek yokluğundan bu projede yarım kaldı. Müdürlük mevcut eski binasında deprem güvenliğinden geçemediği için halen Gazipaşa ilköğretim okulunda geçici olarak hizmet vermeye devam ediyor.

OKUL VAR ATÖLYE YOK

Bolu genelinde ilköğretim okullarında sınıflardaki öğrenci sayı ortalamasının düşürülmesi ve eğitim kalitesinin arttırılması için 2 tane 24 derslik okula ihtiyaç var fakat bu konuda şu ana kadar atılabilmiş herhangi bir adım yok. Organize Sanayi Bölgesi’nde Modern Tasarım İnşaat firması tarafından 40 derslik olarak yapımı tamamlanan Bolu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi okulunun proje kabulü yapıldı ancak okulun en önemli konusu olan ve öğrencilerin uygulamalı eğitimlerde mutlaka ders görmesi gereken atölye tarafı şuan ödenek olmadığı için tamamlanamıyor. Bolu’nun en iyi ilköğretim okulları sıralamasında ilk sırada yer alan Sakarya İlköğretim Okulu, Endüstri Meslek Lisesi yeni binasına taşınamadığı için planlanan kampüs bölgesine geçemiyor.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından engelli çocukların hayata kazandırılması ve eğitimlerinin sürdürülmesi için Seyit Avşar’da yapımı düşünülen 40 Milyon TL’lik proje beklemeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü yeni hizmet binası yapılan ihalenin iptali sebebiyle yapılamıyor. Kıbrıscık Bölge Yatılı Okulu ve Mudurnu Yatılı Bölge Okulu deprem riskinin her an sürdüğü ilimizde güçlendirme çalışmaları ödenek yokluğundan yapılamadı. Eğitimde yaşanan bu aksaklıklar sebebiyle Ak Parti’ye bu güne kadar defalarca veli şikâyetleri ulaşmış olmasına rağmen bu güne kadar olumlu yönde atılmış herhangi bir adım bulunmuyor. İktidarın sürdürdüğü sessizliği muhalefet korumaya ve susmaya devam ediyor. Yetkililerin bu konuda yapacağı açıklama kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir