VAKIFLARDAN KİRACILARA ŞOK ZAM

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2024 yılından geçerli olmak üzere kira artışına gitti. Kendilerine gönderilen tebligatlarla şok olduklarını belirten kiracılar, artan kiraları karşısında neye uğradıklarını şaşırdıklarını söyledi. Kira gelirlerinin çok düşük olması sebebiyle cazip olan, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait iş yerleri, yapılan son zamlardan sonra bu cazibesini kaybetti.

VAKIFLARDAN KİRACILARA ŞOK ZAM
A- A+ Paylaş
Paylaş
 • Linkedin
 • Pinterest
 • Whatsapp
 • Telegram
 • Reddit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla kira gelirlerini güncellemek isteyen Vakıflar Genel Müdürlüğü, üç ayrı Ekspertiz Şirketi ile anlaşarak, ülkedeki gayrimenkul değerlendirmelerini yaptırdı. Üç yıl süren gayrimenkul değerlendirmesi sonunda da Vakıflar Genel Müdürlüğü, kuruma ait işyerlerinde kira artışına gitti.

 

Bolu İlinde Taşhan’ın yanı sıra Kadı Cami, Aslahaddin Cami, Gölyüzü Mahallesinde Vakıflara ait gayrimenkuller bulunuyor. Son zamlardan sonra Taşhanda dokuz metrekarelik dükkân kiraları 700 ile 1000 Türk Lirasından, üç ile beş bin lira arasında artırıldı. Taşhan’da üst katta ise dükkân kiraları 200 TL’den 1500-2000 TL arasında yükseltildi. Aslahaddin Camii altında bulunan yedi metrekarelik berber dükkânının kirasının 900 TL’den 2500 TL’ye çıkartılırken, Kadı Camii altında bulunan Kral Pide’ye ait dükkânın kirası yüzde yüzden daha fazla artış ile 60 bin liranın üstüne yükseldiği ortaya çıktı.

 

Kendilerine gelen tebligatlar sonrasında, Bolu Taşhan Yönetimi doğruca Ankara'nın yolunu tuttular ve Vakıflar Bölge Müdürlüğüne giderek yüksek zamlı kira artışlarını görüştüler. Bölge Müdürlüğünden kendilerine verilen “artışlardan geri dönüş olmaz” sözü ile üzgün bir şekilde geri dönen Taşhan esnafından bazıları dükkanlarını boşaltmayı düşünürken, “Yüzde 53 olması gereke artışları yüzde 700’lere kadar çıkıyor. İtiraz ettik, ancak bize, ‘kirayı yüksek bulan çıksın’ diyerek kapının önüne koymaya çalışıyorlar” dediler.

 

Vakıflar Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülke genelinde bir güncelleme olduğu belirtildi. Bölge Müdürlüğü Yetkilileri; “Ekspertiz Şirketlerine yaptırdığımız araştırmada kuruma ait gayrimenkullerimizin kira gelirlerinin çok düşük olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine piyasaya yakın bir güncelleme yaptık. Yine de piyasanın altındayız. Kiracılarımızın bizi anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz” dediler. Ve Ankara Anafartalar Çarşısında bir kuyumcu dükkânının kirasının dokuz bin liradan 300 bin liraya yükseltildiğini, ancak zaten bu çarşıda kiraların yüksek olduğunu bu nedenle kiracılarının bile normal karşıladıklarını söylediler.

 

Öte yandan, Bolu Emlak Danışmanları ve Komisyoncuları Derneği Başkanı Muzaffer Ertekin, konu ile ilgili olarak, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün oluşturduğu komisyonun bir kararı olduğunu belirtti. Ertekin, “Vakıflar Genel Müdürlüğü Ekspertiz şirketlerine zaman zaman piyasa araştırmaları yaptırıp fiyatlarını güncelleyebiliyor. Sonrasında da bir komisyon oluşturup yıllık kira artışı yapıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü kiracılarına bunu tebliğ ediyor ve bu karar değişmiyor” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

 • esnaf (5 ay önce)
  Haybeciler 200tl - 500tl kiramı olur? Biz diğer esnaflar 7bin - 15bin arası kira veriyoruz şuan taşhandaki kiralar yine bedava tekrardan bir güncelleme daha yapılsında hak yerini bulsun.
  %100
  %0
  Yanıtla
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir