Ulaşımda %63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı.... Öğrenciler sokaklara döküldü

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, Bolu Belediyesi'nin özel halk otobüsü öğrenci biletlerine yaptığı yüzde 63 oranındaki zammı protesto etti. Valilik önünden belediyeye kadar yürüyen öğrenciler, Bolu Belediyesi'nin zammı geri alınmasını istedi.

A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Bolu Belediye Meclisi Mayıs Ayı toplantılarında alınan karar ile Bolu’da özel halk otobüsü ulaşım ücretlerine zam yapıldı. Tam bile 15 liradan 25 liraya yükseldi. Öğrenci biletine yüzde 63 zam yapılarak 11 liradan 18 lira oldu. Taksilerde açılış ücreti 40 lira olarak belirlendi. Yeni ücretler meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

BAİBÜ ÖĞRENCİLERİ İSYAN ETTİ

Bolu Belediyesi'nin aldığı zam kararına Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri tepki gösterdi. Yapılan yüzde 63'lük zammın çok yüksek olduğunu belirten üniversite öğrencileri Bolu Valiliği önünde toplandı. Valilik önünden İzzet Baysal Caddesi boyunca slogan atarak belediye önüne yürüyen öğrenciler, Bolu Belediyesi'nin aldığı kararı protesto etti. 

Öğrenciler İzzet Baysal Caddesi boyunca, ‘Müşteri değil öğrenciyiz”, Nitelikli ulaşım istiyoruz, Bolu uyuma, öğrencine sahip çık, Öğreciler burada Tanju nerede’ sloganları ile yürüyüş yaptı. Bolu Belediyesi önünde sona eren yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapıldı. 

Basın açıklamasını üniversite öğrencileri adına Orçun Olgun Akyol ve Zeynep Dinç okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

"GİDERLERİMİZ ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİZ BOYUTLARA ULAŞMAKTADIR"

“Bolu’da geçtiğimiz günlerde mecliste alınan karar ile toplu taşıma hizmetlerine yapılan fahiş zammı protesto etmek adına burada BAİBÜ öğrencileri olarak toplandık. Ekonomik olarak zor şartlarda eğitimimiz için çabalarken yapılan bu zamla birlikte giderlerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz boyutlara ulaşmaktadır. Mevcut ücretlerin dahi biz öğrencilerin zar zor karşılayabildiğini göz önünde bulundurursak yüzde 64 oranla öğrenci biletinin 18, tam biletin 25 liraya yükselmesinin karşısında duracağız, susmayacağız.

“OTOBÜSÜN PARASINI NASIL ÖDEYECEĞİMİZİN DERDİ EKLENDİ”

Zaten bin bir dertle ay sonunu nasıl getireceğimizi, temel beslenme ve barınma gibi masraflarımızı nasıl ödeyeceğimizin stresiyle günleri geçirirken, üstüne bir de kampüse ulaşımın tek yolla sağlanabildiği otobüsün parasını 2000 lira gibi yetersiz burslarla nasıl ödeyeceğimizin derdi eklendi.

“TALEPLERİMİZ ŞUNLARDIR”

Tüm yurttaşların en temel haklarından biri olan ulaşım, kâr-zarar konusu edilebilecek bir ticari faaliyet değildir. Bolu meclisinde alınan bu zam kararı ile ekonomik krizin faturasının öğrencilere, emekçilere, gençlere ödetilmesine izin vermeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Taleplerimiz ise şunlardır:

1) İlk olarak, belediyenin öğrenci otobüsü ücretlerine yapılan zamları geri çekmesini talep ediyor, ardından öğrenci abonman hizmetinin uygulamaya konulmasını istiyoruz.

2) Şoförlerin davranışlarıyla ve söylemleriyle ilgili yaşanan üslup sorunlarına da dikkat çekiyor, bu tutumun düzeltilmesini istiyoruz. Öğrenciler kimsenin sinirini çıkarabileceği bir konuma sokulamaz.

3) Kampüs otobüslerindeki kapasite yetersizliği ve güzergah değişiklikleri de ciddi sorunlar arasındadır. Otobüs tıka basa dolmadan hareket etmemesi ve erkek öğrenci yurduna yapılan güzergah değişiklikleri ile uzatılan yol, öğrencilerin ulaşımını olumsuz etkilemektedir.

4) Hafta sonları azalan sefer sayıları da artırılmalıdır. Kampüs hattındaki otobüslerin kapasite olarak yetersiz olması nedeniyle balık istif şeklinde taşımacılık derhal önlenmeli ve uzatılan güzergahlar revize edilmelidir.

5) Son olarak, kart dolum noktasındaki sürekli karşılaşılan arızaların giderilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması da gereklidir.”

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Basın açıklamasında, Bolulu vatandaşlardan destek de istenerek, “Uygun ve karşılanabilir fiyatlarla ulaşım hizmeti sağlamak, Bolu Belediyesinin görevidir. Biz üniversiteli öğrenciler olarak, zamlar geri çekilene ve en kısa sürede taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu süreçte ise tüm gençlere ve Bolu halkına mücadelemize ve dayanışmamıza ortak olmaları için buradan çağrıda bulunuyoruz” denildi.
 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir