Türker Ateş'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Türker Ateş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türker Ateş'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Türker Ateş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Demokrasinin en önemli unsurlarından biri düşünce ve ifade özgürlüğüdür.  Bu nedenle de bir ülkede demokrasinin gücü, o ülkede gazetecilik faaliyetlerinin görünümüyle doğrudan ilgilidir.  Basın özgürlüğü, halkın doğru haber alma özgürlüğüdür. Ülkemiz ise Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde, 180 ülke arasında 165. sırada yer almaktadır. Türk basını üzerindeki baskılar gün geçtikçe artmakta olup, geçen yıl Endeksteki yerimiz tam 16 sıra gerilemiştir.  Nitekim iktidar eliyle gerçeklere karatma uygulanmakta, halkın haber alma özgürlüğü engellenmekte, doğruları duyurmaya çalışan gazeteler ağır sansürler yaşamaktadır. Son olarak, “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen düzenleme basını yıldırmak için kullanılır olmuştur. Yasa kabul edildiğinden bu yana basın mensupları bu kez “dezenformasyon” bahanesiyle kıskaç altındadır…  Baskılar sonucunda gazeteciler mesleklerini yapamaz hale gelmiştir. Binlercesi de işsizdir. Haberciliğin kan kaybetmesiyle birlikte gazeteciler, sosyal ve ekonomik alanda hak kayıpları yaşamıştır. Pek çoğu hayatını idame ettirmekte zorlanmaktadır. Diğer taraftan dünyada da otoriter liderler basını susturma çabalarında giderek daha fazla yüreklenmektedir.  Gelecek günlerde başta ülkemizde olmak üzere bu karanlık günleri çok başka şartlarda hatırlamayı ümit ediyorum.  Bu koşullar altında ve tüm zorluklara rağmen gerek yerel gerek ulusal, yazılı ve görsel basının emekçilerine ise meslek mücadeleleri için şükranlarımı sunuyorum. Kalemini, sözünü halk için, gerçekleri duyurmak için kullanan basın ve medya mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
sanalbasin.com üyesidir