Türk Kızılay'dan kan bağışı kampanyası

Türk Kızılay, yurt genelindeki kan stoklarının alarm vermesi üzerine kan bağışı kampanyası başlattı. “Birbirimize Candan Bağlıyız” sloganıyla başlatılan kampanya ile toplanacak kan bağışları, vatandaşlara can olacak.

Türk Kızılay'dan kan bağışı kampanyası
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Yaklaşık 3000 çalışanı, 18 bölge kan merkezi, 69 kan bağış merkezi ile ülkemizde sürdürülebilir güvenli kan teminini sağlamak misyonuyla çalışmalarına devam eden Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü, deneyimini yenilikçi teknoloji ve yaklaşımlarla birleştirerek, toplumun duyarlılığını artırmak ve güvenli kan ihtiyacının karşılanmasında sürdürülebilir model olmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.
Geçen yıl toplanan toplam 2 milyon 674 bin 375 ünite kan bağışı, hasta ve acil kan ihtiyacı bulunanları hayata bağladı. Her gün 1150’den fazla hastaneye kan ve kan bileşeni transferi yapan Kızılay ekipleri, hastanelerin kullandığı kan ürünlerinin yüzde 87’sini karşılıyor. TÜRKÖK kapsamında ise bugüne kadar 1 milyon 75 bin 687 kök hücre bağışçısı kazanıldı.
Kızılay ülkemizde düzenli kan bağışı bilincinin gelişmesi için “Birbirimize Candan Bağlıyız” kampanyasını başlattı. Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyuluyor. Yani her gün yaklaşık 9 bin insanın kaderini, kan bağışında bulunan insanlar belirliyor. Yürüttüğü diğer insani yardım çalışmalarının yanı sıra kan ihtiyacını gönüllülerden karşılamak üzere çalışan tek kurum olan Kızılay, her gün hastaların kan ihtiyacını karşılamak için büyük bir özveri ile çalışıyor.
Kızılay kök hücre bağışları hakkında detaylara kanver.org sitesinden ulaşılabiliyor. Kan bağışı kampanyasıyla ilgili 168 Kızılay çağrı merkezinden 7 gün 24 saat bilgi alınabiliyor.

Türk Kızılay Bolu Şube Başkanı Muhsin Kınacı vatandaşları kan bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ederek, "Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bolu da ve ülkemizde Kan bağışı ihtiyacı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Kış koşulları ve ramazan ayının yaklaşması ile Kan bağışları düşmekte ve ihtiyaç her  geçen gün artmaktadır . 
Yardım için uzanan bir el,en güçlü bağın ta kendisi olduğu için insanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.Siz de kan bağışçımız olun,tanımadığınız milyonlarca insana hayat olun." dedi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir