TAŞTAN “KAYIT DIŞI İSTİHDAM İLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Bolu SGK İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan kayıt dışı istihdam konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Taştan açıklamasında “Kayıt dışı istihdam ile mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Yakın zamanda bu konudaki denetlemelerimizi de sıklaştıracağız” dedi.

TAŞTAN “KAYIT DIŞI İSTİHDAM İLE MÜCADELE EDİYORUZ”
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Her yıl 16 Mayıs’ı içine alan hafta olarak kutlanılan Sosyal Güvenlik Haftası sebebiyle Bolu SGK İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Mert Minisker ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Taştan, burada yaptığı açıklamada önümüzdeki süreçte özellikle kayıt dışı istihdam konusunda denetlemelerin sıklaştırılacağını belirtti.  
“TOPLUMDA SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR”
Sosyal Güvenlik Haftası’nda amaçlarının toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması olduğunu belirten Taştan “Her yıl 16 Mayıs’ı içine alan hafta, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Haftası, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsattır. Bu hafta kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vatandaşlara sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi verilmektedir” ifadelerini kullandı. 
“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 99,3 GSS KAPSAMINDA”
Türkiye’nin yüzde 99,3’ünün GSS kapsamında olduğunu vurgulayan Taştan “Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu. 
2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar” şeklinde konuştu.
“KAYIT DIŞI İSTİHDAM İLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”
Kayıt dışı istihdam ile mücadele ettiklerini ve yakın zamanda denetimlerin daha da sıklaştırılacağını vurgulayan Taştan “Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. Yakın zamanda bu konuda denetimlerimizi de sıklaştıracağız” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir