Stadı var pazarı var Karamanlı'nın namı var

Stadla bütünleşen, maç çıkışlarında seyyar arabalardan yükselen köfte kokularının merkezi, Pazartesi günleri köyden kentten kalkıp Bolu Pazarı’na gelenlerin ev sahibi, şehrin tam ortasında yer alan Karamanlı Mahallesi’ndeyiz bu hafta.

Stadı var pazarı var Karamanlı'nın namı var
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

YİRMİ YILDIR MUHTARIM, ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMDE DE ADAYIM

Karamanlı Mahallesi’ nin yirmi yıldır değişmeyen muhtarı Necati Dinçer, önümüzdeki seçimde de aday olacağını, gazetemize verdiği özel röportajda açıkladı:

“1964’de kendi köyümüzden kalktık, Bolu’ya geldik. Geldiğimiz günden beri Karamanlı Mahallesi’nde aynı sokakta, aynı caddede oturuyorum. Karamanlı Mahallesi’nin geçmişini biliyorum. “”Karamanlı Amca” diye birisi varmış, mahallenin adı o amcanın adıyla gelmiş. Karamanlılar o amcayı bilir. Yeşil Camimiz İsmail Karamanlı tarafından yaptırılmıştı. Depremde camimiz hasar gördü. Yıkıldı ve mahalle sakinlerinin, hayırseverlerin desteğiyle tekrar yapıldı. Bizim mahallemiz eski bir mahalle. Çok eski evlerimiz var. Konuralp Caddesi ilk açılan caddelerden birisi. Yollar birleştirildi. Altyapı çalışmaları tamamlandı. Mahallenin sıkıntısı kalmadı. Asfaltlandırma çalışmalarımız da yapılıyor. Mahallemiz ve yerleşim yerlerimiz çok güzel, merkeze yakınız. Ben 20 yıldır muhtarım. İnşallah diğer dönemde de aday olacağım.”

BELEDİYEDEN HER DÖNEMDE HİZMET ALDIK

Alaaddin Yılmaz döneminde de, Tanju Özcan döneminde de mahallesi için Bolu Belediyesi’nden her zaman destek aldığını belirten Muhtar Necati Dinçe, Bolu sevgisini vurguluyor:

“Alaaddin Yılmaz kendi döneminde çalışıyordu. Tanju Özcan da şu an çalışıyor. Herkes belediyelerde bir şekilde çalışıp bir yere çivi çakıyor. Belediyeden hiçbir zaman olumsuz yanıt almadım. Bir işimiz olduğu zaman her koşulda yardımcı oldular. Bugün de yaptılar, yarın da yaparlar. Belediye birimleri ile konuşuyoruz, onlar da bizi kırmadan işlerimizi yapıyor. Ama ne kadar güzel yaparsanız yapın, insanlara beğendiremezsiniz. Sistem her zaman böyledir. Herkes ya az, ya çok çalışıyor bir şekilde. İzzet Baysal Caddesi’ni hepimizin desteğiyle kapattık. Bizim de emeğimiz çok var orada. İzzet Baysal çok güzel oldu. Bolu’muz çok güzel. Bolu’ya gelen bir daha gitmiyor. Her tarafı tertemiz.”

STADIN YIKILMASINA GEREK YOK

Karamanlı Mahallesi Muhtarı Necati Dinçer, yeni bir stad için yer bulmanın zorluğuna değinerek, mahallesiyle bütünleşen stadın yıkılmasını istemiyor:

“Bizim stadyum 1958’de hizmete girmiş. Yeni bir stad yapmak çok zor. Stadı kaldırmak için uğraşıldı ama bizim şehrimiz büyümeyen bir şehir. Stad için 20 dönüm yer lazım. O yeri bulmak çok zor. Yapması da kolay değil. Karamanlı Mahallesi stad ile anılır. Bizim için güzel bir şey bu. Bence kaldırılmasına, yıkılmasına hiç gerek yok. Bizim çocukluğumuzda devlet hastanesine merdivenlerle çıkardık, arabalar zor girerdi. Rahmetli İzzet Baysal her şeyimizi yaptı. Yollar büyütüldü. Bu mahalleye herkes bir katkıda bulundu. Herkes bir çivi çaktı.  Son yıllarda Alaaddin Yılmaz’ın başlattığı projeleri de Tanju Özcan bitirdi. Yapılacak olanlar zaten illa yapılacak. ”

YAPMAK KOLAY, YER BULMAK ZOR

Karamanlı Mahallesi’ndeki evlerin eskiliğini belirten Muhtar Dinçer, çocuklara park ve oyun alanı yeri bulamamaktan yakınıyor:

“Karamanlı Mahallesi’ne belki de 20 yıldır 30 yeni bina yapılmamıştır. Hep eski binalar duruyor. Her yeri güzel mahallemin. Sorunlar hep çözülüyor. Sakarya İlk ve Ortaokuluna yenileme, güçlendirme çalışması yapıldı. Bizim mahallede her şeyin yeri belli. Buraya çok yatırım ihtiyacı duyulmadı. 25-30 tane sokağımız var. 4 bin 500 seçmen var. Ama mahallemizde bir tek Yunus Emre Parkı var, o da küçük, ihtiyacı karşılamıyor, çocuk parkı ve oyun alanı için yer bulamıyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir