Seyyar sandık talepleri başladı...Kimler seyyar sandıkta oy kullanabilir?

Bolu'da Mart ayında yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri öncesi engeli veya hastalığı sebebiyle oy kullanmaya gidemeyecek olan seçmenler, seyyar sandık başvurusu yaparak evlerinde oy kullanabilecek.

Seyyar sandık talepleri başladı...Kimler seyyar sandıkta oy kullanabilir?
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

HABER: Zeynep Sude YAVUZ

Türkiye yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2024 tarihinde sandık başına gidecek. Yerel seçimler sonucu belirlenecek olan belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri için engeli veya hastalığı sebebiyle oy kullanmaya gidemeyecek olan seçmenler seyyar sandık talebinde bulunarak evlerinde oy kullanabilecek. 04 Ocak - 17 Ocak tarihleri arasında devam edecek olan seyyar sandık talebi gerekli raporlar gösterilerek İlçe Seçim Müdürlüğünden alınabilecek. 

Konu ile ilgili mahalle sakinlerine çağrıda bulunan Bahçelievler Muhtarı Selma Hancıoğlu,

“31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçiminde kullanılacak Muhtarlık bölgesi askı listelerini İlçe Seçim Kurulundan teslim aldık. Teslim aldığımız askı listelerini 04 Ocak - 17 Ocak 2024 tarihleri arasında seçmenlerimizin inceleyebilir ekleri şekilde Muhtarlığımızda muhafaza edeceğiz. Tüm seçmenlerin kayıtlı olup olmadıklarını özellikle kontrol etmelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca e-devlet, www.ysk.gov.tr internet sayfalarından da bakabilirler. Hastalığı ve engeli sebebiyle evden çıkamayıp "seyyar sandık talep" edenlerin yakınları Muhtarlığımızdan talep formunu alıp, eksiksiz doldurup, hastanın kimlik fotokopisi, engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu veya hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu ibaresinin yer aldığı Aile Hekiminden alınan sağlık raporu ile İlçe Seçim Müdürlüğüne 17 Ocak tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Seçimlerin kanuna uygun huzurlu bir ortamda gerçekleşmesini diliyorum” İfadelerini kullandı.

KİMLER SEYYAR SANDIKTA OY KULLANABİLİR?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karara göre seyyar sandıklarda hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan, dışarı çıkamayan, il ve ilçe merkezlerinde yaşayan seçmenler oy kullanabilecek, köy ve beldelerde ikamet eden yatağa bağımlı seçmenler seyyar sandık talebinde bulunamayacak. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir