Köroğlu Yazarlık Mektebi'nde gazeteciliği anlattılar

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Köroğlu Yazarlık Mektebi'nde eğitimler devam ediyor. Köroğlu Yazarlık Mektebi'nin bu haftaki konukları uzun yıllar Hürriyet Brüksel Muhabiri olarak görev yapan Yusuf Cinal ve magazin muhabirlerinin duayen isimlerinden Şaban Mergül oldu.

Köroğlu Yazarlık Mektebi'nde gazeteciliği anlattılar
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Gülezler Konağı'nda, Portre Yazarı Fahri Tuna'nın moderatörlüğünde öğrencilerle bir araya gelen usta gazeteciler Yusuf Cinal ve Şaban Mergül, gazetecilik mesleğine nasıl başladıklarını anlattı. 17 yıl Hürriyet Gazetesi'nin Brüksel Muhabiri olarak görev yapan ve halen Inter Media Bruxells Yayınlarının Genel Yayın Yönetmeni olan Yusuf Cinal, gazeteciliğin büyük fedakarlık isteyen bir meslek olduğunu dile getirdi. Gazetecilikte okumanın ve öğrenmenin hiç bir zaman sona ermediğinin altını çizen Cinal, gazetecilerin yaşadıkları topluma ve ülkelerine karşı sorumluluklarının her zaman devam ettiğini söyledi. Gazeteci Yazar Yusuf Cinal  'Hakikatin Peşinde Bir Ömür' adlı son kitabında yer alan yaşanmış tecrübeleri de öğrencilere aktardı. Cinal,”Başarının sırrı önce inanmak ve hedeflenen yönde çalışmaktır. Bunun için çağın gereklerinden faydalanarak, zamanı iyi değerlendirmek, o azim ve iradeyi ortaya koymak sizleri hedefe kilitler. Bir gazeteci, yazar olarak hedef kitlenizi bilgilendirmek, bilgiyi paylaşmak önceliğiniz olmalıdır.. Bunu yaparken, toplum, ülke yararları da gözetilerek, mesleğin etik değerleri göz önünde bulundurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

"MESLEĞE BOLU'DA BAŞLADIM"

57 yıllık meslek hayatına 1965 yılında Bolu'da düzenlenen bir boks turnuvasında başladığını anlatan Şaban Mergül ise yaşadığı ilginç anıları BAİBÜ'lü öğrencilerle paylaştı. Uzun yıllar Günaydın Gazetesi'nin magazin servisinde çalıştığını belirten Mergül, iyi bir gazeteci olmanın temel şartının istemek ve azimle çalışmak olduğunu ifade etti.İyi bir gazetecinin ahlaki ve vicdani değerlerden hiç bir zaman ayrılmaması gerektiğini vurgulayan Şaban Mergül, gazeteci olmak isteyen öğrencilere "Toplumun ve insanların size olan inancının boşa çıkarmamanız  gerekli. Ahlaki ve vicdani değerleri her zaman göz önünde tutarak, isteyerek ve çalışarak başarılı olabilirsiniz" dedi. Söyleşinin sonunda BAİBÜ'lü öğrencilerin sorularını yanıtlayan usta gazeteciler, Bolu'da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyleyerek, Köroğlu Yazarlık Mektebi'ni hayata geçiren BAİBÜ yönetimine teşekkür etti. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir