Memur ve emeklinin maaş zam oranı belli oldu...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2023'te enflasyon yüzde 64,77 olarak kaydedildi. Böylelikle 2023 yılında enflasyon TCMB'nin enflasyon tahmininin altında yılı tamamlamış oldu. 2022'nin ardından 2023 yılında da enflasyon yüzde 60'ın üzerinde gerçekleşti. 2023 yılındaki seviye 2001 yılından bu yana en yüksek yıl kapanışı oldu. 6 aylık enflasyon verisinin belli olmasının ardından memur ve emeklinin maaş zam oranı da netleşti. Memur ve memur emeklisinin maaşı yüzde 49.25, işçi ve BAĞ-KUR emeklisinin maaşı ise yüzde 37.5 artacak. Bu oranlara refah payının eklenmesi bekleniyor.

Memur ve emeklinin maaş zam oranı belli oldu...
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2023 yılı Aralık ayı enflasyonunu açıklamasıyla birlikte, işçi emeklileri yanı sıra memur ve memur emekli maaşlarına uygulanacak artış oranları belli oldu.

Buna göre işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşı yılın ikinci yarısında gerçekleşen yüzde 37.5 olan Yİ-ÜFE kadar artırılacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaşı ise biraz daha farklı hesaplanıyor. Bunlar geçen yılın ikinci yarısı için aldıkları yüzde 6’nın enflasyondan düşülmesiyle bulunan orana, 2024’ün ilk yarısı için toplu sözleşme kaynaklı olarak verilen yüzde 15’in eklenmesi sonucu bulunan oran kadar zam alacaklar. Memur ve memur emeklilerinin maaşı, asgari ücrete kadar olan kısma ilişkin vergi düzenlemesiyle birlikte yüzde 49.25 artacak.

En düşük sendikalı memur maaşı ne kadar oldu?
Memur-Sen'in hesaplamalarına göre, memur ve memur emeklisi ocak ayında enflasyon farkıyla beraber yüzde 49.25 zam alacak.

En düşük sendikalı memur maaşı 30 bin 910 TL olarak hesaplandı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
sanalbasin.com üyesidir