Köroğlu Dağlarının eteğinde, Bolu'nun turizm merkezinde bu mahallede gelecek var...

Bu hafta Bolu'muzun gelecekteki turizm merkezi olarak adlandırabileceğimiz Karacasu Beldemizin Fatih Mahallesi'ndeyiz. Mahalle Muhtarı Mahmut Bektaş bir dönem içerisinde fabrika bulunan ve üretim merkezi olan mahallesini Bizim Bolu Gazetesi'ne anlattı.

Köroğlu Dağlarının eteğinde, Bolu'nun turizm merkezinde bu mahallede gelecek var...
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Bir dönem ORÜS fabrikasına ev sahipliği yapan, şimdilerde ise geleceğin turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Karacasu Fatih Mahallesi, eski günlerde olduğu gibi Bolu'ya değer katmak için gün sayıyor adeta.

Mahalle Muhtarı Mahmut Bektaş biraz dertli biraz sitemkar. Mahalle muhtarlarının seçim zamanı hatırlandığından dert yanıyor. Muhtarlığın içinde siyasetin olmayacağını, muhtarlıkta partiye bakılmayacağını söylüyor ve istişare mekanizmasının daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Muhtar Mahmut Bektaş şöyle anlatıyor;

“MUHTARLIKLAR BOŞ YERLER DEĞİLDİR”

Ben uzun yıllar yurt dışında kaldım yurt dışından buraya geldim. Esnaftım. Düzce-Bolu çalışıyordum. 2009’da Karacasu Belde halkı, “Muhtar olur musun?” dedi. Seçimde kazandık muhtar olduk. MORÜS fabrikasında 2000 kişiye yakın işçi çalışıyordu eskiden. Oradaki durumları vekillere anlattım. “Fabrikanın olduğu yere ne yapmamız gerekiyor dedim.” Bir sonuç alamadım ikinci dönem yine aynı şekilde bildirdim. Fabrikada kimse çalışmıyor. 300 dönüm arazi boş bir yatırım olsun belediyede de bu konuyu görüştüm. Ankara’ya gittiğimiz zaman bunu gündeme getirelim dedim. Cumhurbaşkanı 'Muhtarlarla istişare edin. Sorunu beraber çözün' diyor. Ama bizimle muhatap olacak ne milletvekili ne belediye başkanı, kimseyi bulamıyorum. 3. Dönemde 120'ye yakın binayı dışarı satmayalım kiraları değerlendirelim Narven gibi bir tesise dönüştürelim dedim. Arazi satıldı. 3-4  sene sonra müteahhitler binalar yıkılacak dedi. Ben istiyorum ki ne yapılacaksa artık yapılsın. 56 dönüm yer var. İçerisindeki metruk yapılar çirkin bir görüntü olarak orda kaldı. Milletvekillerine sesleniyorum; Seçim zamanında muhtarlıkları hatırlıyorlar. Muhtarlıklar boş yerler değildir. Muhtarlıkla istişare edilmelidir. Maalesef ben bu samimiyeti göremiyorum. Seçim zamanları böyle olmuyor. Muhtarlıklar seçim bürosu değildir. Yatırım amaçlı hiçbir şey yok.

“ESKİDEN CANLILIK VARDI”

ORÜS kereste fabrikasıydı. Burada Karacasu Belde halkının çoğu emekli oldu. Cumhurbaşkanımız muhtarlara çok büyük yetki verdi. Milletvekilleri seçim zamanında ev ev dolaşıyor. Esnaf ve muhtarları dolaşıyorlar. Seçildikten sonra da muhtarları boş bırakmasınlar. İşleri hep birlikte çözelim. Ben muhtar değilken, beldemizde fabrikalarımız vardı. Araba tamirhanemiz vardı. Canlılık vardı. Ali Ercoşkun doğal gazı getirdi. Sonrasında hiçbir şey yapılmadı.

“FUZULİ MASRAFLAR YAPILACAĞINA, İŞ YERLERİ YAPALIM”

Alt yapı çalışmalarını belediye ve encümenlere bildirdim. Doğal gaz gelmeden önce su borularını değiştirelim dedim. Doğal gaz olduktan sonra yer altı sularını değiştirmeye geldiler. “Doğal gaz gelmeden, asfalt yapılmadan niye yapılmadı?” dedim. Belediyelerimiz de bu sıkıntı var. Vatandaş mağdur olacak. 2 bin 350 nüfus var,  bin 770 seçmeni var. Yatırım amaçlı bir yer yapılmıyor.  Ticaret amaçlı bir yer yapılmıyor. Çöpleri topluyorlar başka bir şey yok. 3 dönemdir ben burada muhtarım gerekeni söylüyorum, yapıyorum. Bizde eksiklik çok. Fuzuli masraflar yapılacağına, iş yerleri yapalım.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir