"İzzet Baysal adını taşımak onurdur"

Şehrin batısında, kanal etrafında kurulu, Bolu’nun babası İzzet Baysal’ın adını taşıma ayrıcalığına sahip İzzet Baysal Mahallesi’ndeyiz bu hafta. Bolu’nun genç muhtarlarından Erkan Mutlu, mahallesini anlatmaya bu gururdan söz ederek başlıyor. İzzet Baysal’ın adını taşımak… Daha ne olsun?

A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Yapılan referandumla Alpağutbey’den ayrılarak, “İzzet Baysal Mahallesi” adını alan mahallenin muhtarı Erkan Mutlu, 1985 yılından beri mahallede ikamet ettiğini belirterek anlatıyor: “Mahallemiz Bolu’nun köklü mahallelerinden. Ben geldiğimde ortalama 450 civarında nüfusumuz vardı. Şuanda 8 bin nüfus, 6 bin seçmen var mahallede. 90 sokağımız var. Çok ciddi bir rakama sahibiz. Bolu’da bu konuda söz sahibiyiz diyebilirim. Alpağutbey’den İzzet Baysal ismine geçmemiz, mahallemiz adına çok büyük bir gurur kaynağı. Merhum İzzet Baysal Bolu’nun babası. Bolu’nun kurucusu olarak adlandırıyoruz. Böyle bir kişinin ismini taşımak, Bolu’da bizi ön plana çıkarıyor. Ayrıcalık olarak gösteriliyor. Çok güçlü bir isim. Gerçekten çok gurur duyuyoruz. Diğer mahallelerden en büyük farkımız bu ismi taşımak.”

ALTYAPI BİTSİN, SIRA ÜSTYAPIDA 

Muhtarlığının ilk döneminin sonlarına doğru yaklaşan Muhtar Mutlu, genel bir değerlendirme yapıyor: “Mahalleyi devraldığımızda altyapımızın neredeyse yüzde 85’inde sorunla karşılaştık. Şimdi yüzde 75 civarında altyapımızı bitirdik. Altyapı çalışmalarını da tamamlamak çok zor bir iş. Zaman alıyor, gün alıyor. Ama çok şükür güzel bir sonuca kavuşuyoruz. İnsanlar mutlu oluyor. Burayı çözdükten sonra üstyapı, kaldırım ve anayolların yapımını hedefliyoruz. Belediye ile uyumlu çalışıyoruz. Vatandaşların taleplerini değerlendiriyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarımız oluyor. Ağaç budaması zamanlarına dikkat ediyoruz. Mahallemizi toparlamak bizim bir 5 yılımızı daha alacak. Nasipse önümüzdeki 5 yılda daha muhtarlık çalışmalarımıza devam etmek isteriz. Ben yeni muhtarım. 4,5 yıl oldu. 112 kurmak istiyorduk. İl Sağlık Müdürümüz Muhammet Emin Demirkol ve sağlık müdür yardımcımız benim talebim doğrultusunda 112’yi mahalleme sınırıma getirdiler. Çok teşekkür ediyorum. Bunun dışında 4-6 yaş grubu öğrenciler için eğitim alanı, içinde mescit de olan bir sosyal tesis planım var. Lise projemiz var. Devletin projesi tabii bu. Bizim alanımız var. Bunun yapılmasını çok istiyoruz. Mahallemizde ciddi nüfus yoğunluğu var. Behiye Baysal İlkokulu ve Ortaokulu şu an öğrenciye çok yetersiz."

BURASI NEZİH BİR MAHALLE

Aslen Trabzonlu olan Muhtar Erkan Mutlu, Düzce’de doğmuş. Okumak için geldiği Bolu’da kalmış: “Yaklaşık 40 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Mahallemi çok seviyorum. Saygın, bilinçli insanlarla dolu, nezih bir mahalle. Mahallenin sorunlarını bildiğim için bu yola çıktım, yoksa muhtar maaşı ben başladığımda cüzi bir miktardı. Mahallemde yüksek gerilim hattı geçtiği için eksik kalan çalışmalarımız oldu, Muhtarlık binamızı yaparken 2 katla yetinmek zorunda kaldık. Giriş muhtarlık ofisi yaptırdım. İki tane öğrenci odam var. 1 tane öğretmen odam var. Öğrenci odasını da saat 15:00’ten sonra ücretsiz bir şekilde etüt vermek için istiyorum. Öğrenciler hangi derste başarısız ise o ders üzerine Halk Eğitim Merkezi’nden bir öğretmen gelerek öğrencilere etüt verecek. Üst katı da mahalle kadınları için dikiş nakış kurs merkezi olacak. Aynı zamanda da kooperatif kurmak istiyorum. Çalışmayan ev kadınlarımız ürettiklerini satma fırsatı bulsun istiyorum. Kooperatif üzerinden ortak kazanç sağlanmış olur. Çalışmayı seviyorum. Başaracağımı inanıyorum.”

Trafonun yerini değiştirerek mahalleyi elektrik kesintilerinden kurtarmayı hedefleyen Muhtar, yeni dönemde seçilirse, aklında tek bir hedef var: “Bu nezih mahalleye yakışır bir sağlık ocağımız olmalı. Bunu kafama koydum.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
sanalbasin.com üyesidir