Gölyüzü deyip geçme, tanı...İşte Bolu'nun Üstyakası

Doğup büyüdüğü mahallenin tam yirmi beş yıldır muhtarlığını yapan Mustafa Sağlam, 79 yaşında ve gençlere taş çıkartan dinçliğiyle, görevinin başında. Bu hafta Gölyüzü Mahallesi’ndeyiz.

Gölyüzü deyip geçme, tanı...İşte Bolu'nun Üstyakası
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

GÖLYÜZÜ’NDE GEÇMİŞ BİR ÖMÜR

Muhtar Mustafa Sağlam, yılları önüne koyup anlatıyor:

“Mahallemiz Bolu’nun en eski mahallelerinden birisi. Doğma büyüme bu mahalledeyim. Doğduğum günden beri burada oturuyorum ama babamın köyü Musluklar’a da gidip geldim zaman zaman. Babam sevilen, sayılan bir kişiydi. Ondan çok şey öğrendim. Bizi hiçbir şeyden mahrum bırakmadı. Üstyaka deriz Gölyüzü Mahallesi’ne. Babam da Üstyaka’nın ağasıydı. Hatırı sayılırdı. Beni de okuttu. İlkokul öğretmeni oldum. İlk tayin yerim olan Erzurum’du, gitmek istemedim ama mecburen gittim. Oradan Trabzon’a tayinim çıktı, iki yıl da orada görev yaptım. Daha sonra Bolu’ya döndüm. Bolu’da Çukurören köyü, Yeniköy, Yukarısoku’da öğretmenlik yaptım. 13 yıl Yukarısoku’da öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptım. Orası o zaman köydü.”

DEVİR DEĞİŞTİ

Gölyüzü Mahallesi Muhtarı Sağlam, dile kolay tam yirmi beş yıldır görev başında:

“79 yaşındayım. 25 yıldır bu mahallenin muhtarıyım. Depremden sonra muhtar oldum, ara vermeden devam ediyorum. Hayatım bu mahallede geçti. Kimse ile kavgam olmadı. Hiç kimseden bir zarar görmedim. Mahalleli ile çok iyi anlaştık hep. Önümüzdeki seçimlerde mahalleli tekrar muhtar adayı olmamı istiyor. Fakat pek de niyetim yok. Yorulmadım ama gönül üzülüyor. Devir değişti. Vatandaşlar artık olmayacak şeyi olsun diye istiyor.”

MAHALLELİYİ TANIMAK ZORLAŞTI

Muhtar Sağlam, yaklaşan yerel seçimde aday olmak istemediğini vurgulasa da, kararını netleştirmiş değil. Yaptığı çalışmaları tecrübesinin verdiği rahatlıkla paylaşıyor:

“Mahallede ana nüfus 4 bin civarında, 3 bin civarında seçmen nüfusu var. 16 sokağımız var. 5 tane caddemiz var. Mahallemde altyapı çalışmaları yapıldı. Top sahasından gelen pis suları akıttık. Büyüksu’ya gitti. Mahallede yol çalışmaları yaptık. Önce taş yaptırdık. Daha sonrasında asfalt yaptırdık. Yakın zamanda da Şehit Mehmet Kaya Sokak’ta ki altgeçidin bakım çalışmalarını yaptırdık. İlhan Sokak’la Aytuğlu Sokak arasında yeni bir yol açtırdık. Bu sokağın da asfalt çalışması ile tretuvar çalışmalarını yaptırdık. Aytuğlu Sokak’ın asfalt çalışmaları tamamlandı. Şehit Kani Caddesi’nin İzzet Baysal Caddesi’ne kadar olan kısmına da asfalt çalışması yapıldı. O caddemiz de güzel oldu. Bahar Park’ta masalar değişti. Mahallede çok çalışma yaptık bunca zamandır. Ama havalar bozulunca çalışmalara ara verdik. Belediyeye de çok teşekkür ediyorum. Taleplerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı yaptılar. Mahallede daha yapılacak sokaklar var. Mahallede ufak tefek sorunlar hiç bitmiyor. Ama büyük bir sorunumuz yok. Ufak tefek sorunları da hallediyoruz, biraz zaman alabiliyor. Eskiden sokaklar pejmürdeydi. Alaaddin Bey zamanında taş yapıldı. Tanju Bey zamanında asfalt yapılmaya başlandı. Şimdi taşlı sokaklar çok kalmadı. Onlar da yapılacak. Su sorunu vardı. Şimdi kalmadı sayılır. Mahallelerde Kökez çeşmeleri var. Mahalleli su ihtiyacını da oradan karşılayabiliyor. Nüfus kalabalıklaştı. Eskiden mahalleliyi yüzde doksan tanıyordum. Şimdi bu oran yüzde 60’lere düştü. Mahallenin yerlileri Alpağut Mahallesi’ne gittiler. Buradaki evlerini de kiraya verdiler. Kiracıyı da hemen tanıyamıyor insan.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir