"Gölcük halkındır, Gölcük’e dokunma!"

Bolu Gölcük Platformu, Gölcük’teki 25 bungalov evin nasıl kullanılacağına dair Bolu Belediye Meclisinde görüşülen gündem maddesi üzerinden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştirerek; "Bizler hangi dağ efkarlıysa oradayız diyenler yine buradayız. Karar alıcıların tam da karşısındayız. Burada aynı alanda Gölcük halkındır, Gölcük’e dokunma diyoruz" diye seslerini yükselttiler.

A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Bolu Gölcük Platformu, Gölcük’teki 25 bungalov evin nasıl kullanılacağına dair Bolu Belediye Meclisinde görüşülen gündem maddesi üzerinden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştirdi.

Gölcük Tabiat Parkı’nda 2018 yılında 7 milyon TL harcanarak, 25 bungalov ev yapıldı. Gölcük Platformu, doğanın yapısının bozulacağı gerekçesiyle dava açtı. 2019 yılında Bolu İdare Mahkemesi projeyi iptal etti. Tarım ve Orman Bakanlığı, Bolu İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararına itiraz ederek davayı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Bolu İdare Mahkemesinin kararını uygun buldu. Bu karar temyize taşınarak, Danıştay’a itiraz başvurusu yapıldı. Danıştay, proje için verilen ‘iptal’ kararını bozdu.

Bolu Gölcük Platformu bileşenleri, sürece dair basın açıklaması yaptı. Bolu Gölcük Platformu Sözcüsü Erol Perçin, konunun üst mahkemeye taşındığını açıklayarak, “Danıştay’ın bu kararı üzerine yeniden verilen karar bu kez de bizler tarafından üst mahkemeye taşınmış ve yargı süreci henüz sonuçlanmamıştır” ifadelerini kullandı.

    “Gölcük’teki yapılaşmanın ihale edilmesini gündeme almak için Aceleniz neydi?”

Projenin iptalinin kaldırılması sonrasında, Bolu Belediye Meclisi, Nisan Ayı 1. Oturumunda, 25 bungalov evin kiralanmasına dair gündem maddesini görüştü. Gündem maddesi oy birliğiyle komisyonlara havale edildi. Perçin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a tepki göstererek, “Mahkeme süreçleri tamamlanmadan, bilirkişi raporlarına ve 2 mahkeme kararına rağmen, ne yazık ki yeni yönetime gelen belediye meclisinin ilk işi Gölcük’teki yapılaşmanın ihale edilmesini gündeme almak olmuştur. Aceleniz nedir? 2017 yılında, AKP yönetimindeki belediyenin açtığı ilk ihale sürecinde, CHP Bolu milletvekili olan Sayın Tanju Özcan, projeye karşı Bolu halkının yanında protesto eylemlerine katılmıştır. Belediye başkanlığı döneminin ilk yıllarında, buradaki yapıların oradan kaldırılması gerektiğini ve oranın eski durumuna getirilmesini savunmuştur. Gölcük’ün yok edilmesine izin vermeyeceğini beyan etmiştir. Son dönemde birdenbire buranın yapılaşmaya açılması için gayret göstermesi anlaşılır ve kabul edilebilir bir şey değildir” diye konuştu.

     “Kökez suyu, Gölcük’teki tesise verilecek. Alt yapı planları olmayan tesislerin kanalizasyonu nereye verilecek?”

Bungalov evlerinin kullanımına açılmasının su ve kanalizasyon sorunlarına neden olacağını belirten Perçin, “Su temini Bolu’dan mı, Karacasu’dan mı sağlanacak? Kökez suyunun çok yakın olduğu herkes tarafından bilinmekte, oradan mı temin edilecek? Eğer Kökez suyu kullanılacak ise bizlere bile kısıtlı verilen su, otelde kullanılarak kısa sürede bu kaynağın yetersiz duruma gelmesine neden olacaktır. Hepimizin bildiği gibi şehirde bulunan kökez çeşmeleri kuruyacak, Gölcük’teki tesise verilecektir. Alt yapı planları olmayan tesislerin kanalizasyonu nereye verilecektir? Bilim ve tekniğin doğruları bu yapılaşmanın ve kullanımın doğaya vereceği zararı apaçık ortaya koymaktadır. Hal böyleyken ne değişti? Sayın Tanju Özcan’ın konumundan başka değişen hiçbir şey yok! Bizler hangi dağ efkarlıysa oradayız diyenler yine buradayız. Karar alıcıların tam da karşısındayız. Burada aynı alanda Gölcük halkındır, Gölcük’e dokunma diyoruz” şeklinde konuştu.

      “Bolu’yu seviyorum deyip oy isteyen Özcan’a bu nedenle oy veren Bolululara, Belediye Meclis üyelerine ve tüm kamuoyuna sesleniyoruz!”

Perçin, Bolu Belediye Meclisinin ikinci toplantısı öncesinde belediyenin önünde bir araya geleceklerini söyleyerek, şu açıklamayı yaptı:

 “Bolu’yu seviyorum deyip oy isteyen Sayın Özcan’a bu nedenle oy veren Bolululara, Belediye Meclis üyelerine ve tüm kamuoyuna sesleniyoruz; 18 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de tüm Boluluları söz konusu ihale kararının görüşüleceği Belediye Meclis toplantısı öncesi, Bolu Belediyesi önünde bir araya gelmeye Gölcük’e sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir