Gazze için bir araya geldiler

İlimizde faaliyet gösteren 23 sivil toplum kuruluşunun ve öğrenci topluluklarımızın bir araya gelerek düzenlediği Gazze’ye Yardım Gecesinde uzun yıllardır ülkemizde yaşayan Filistinli Araştırmacı ve Yazar Muin Naim, Filistin davasını ve Aksa Tufanı’nı anlattı.

Gazze için bir araya geldiler
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

BAİBÜ Kongre Merkezi Bordo Salondaki yardım gecesine; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samettin Gündüz, Prof. Dr. Aydın Him ve Prof. Dr. Coşkun Karaca, Gazze’ye Yardım Gecesi Tertip Kurulu Başkanı Ahmet Koçak, Bolu Müftüsü Hüseyin Demirtaş, akademik, idari yönetici ve personel, il müdürleri, siyasi parti il temsilcileri, STK yönetici ve temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu. Gazze’ye Yardım Gecesi’nde açılış konuşmasını Tertip Kurulu adına Ahmet Koçak yaptı. Koçak, konuşmasında “Dünya kör ve sağır kalsa da ümmetin bayraktarlığını yapan, Osmanlı’nın mirasını taşıyan Türkiye sessiz kalamazdı ve sessiz kalmadı. Bugün Türkiye’nin her yerinde, burada olduğu gibi Gazze’ye yardımlar, etkinlikler düzenleniyor. Bugün Resul’ün ayak izlerinin, Miraç’ın kalbinin olduğu Mescid-i Aksa tutsak ise, bizim hürriyetimizin bir anlamı yoktur.” dedi ve bu anlamlı güne emek veren tüm katılımcılara şükranlarını sundu.

Açılış konuşmasının ardından sahneye gelen Filistinli Araştırmacı Yazar Muin Naim, Filistin tarihi ve Aksa Tufanı’nı anlattı.

“FİLİSTİN OLARAK BİZİM ASIL SORUNUMUZ İŞGALCİ SİYONİSTLERLEDİR”

Naim, “Bir Filistinli ve Müslüman olarak diyorum ki; ne Filistinlilerin ne Müslümanların, Yahudilerle dinlerinden dolayı bir sorunları yoktur; sorunumuz işgalci siyonistlerledir. Bugün Filistin dışında herhangi bir Yahudiyle benim bir sorunum yoktur. Siyonizm, Yahudilikle bir âlâkası olmayan faşist, ırkçı ve emperyalist bir harekettir, bir örgüttür. Asıl amacı ve kuruluş sebebi, İslâm âleminin merkezine kanser gibi yerleşmektir. Nitekim siyonizmi kuranların hiçbiri mütedeyyin Yahudi değildir; birçoğu ateist, ırkçı Yahudilerdir.” diye konuştu.

Osmanlı döneminde Filistin’in durumunu anlatarak konuşmasını sürdüren Naim, 2. Abdülhamit’in tahttan indirildikten sonra siyonist Yahudilerin Filistin’e yerleşmeye başladığını söylerek; “Şu anda yaşadığımız sorunun asıl temeli şudur: Hani derler ya, içki kötülüklerin anasıdır diye; siyasi kötülüğün anası da İngiltere’dir. İslâm dünyasında nerede sorun ve çatışma varsa, orada İngilizleri bulursunuz. Özellikle Sykes Picot’la birlikte bölgeyi paramparça ettikten sonra her bölgede bir çatışma alanı bıraktılar. Filistin’i işgalden önce Yahudilere milli bir vatan sözü vermişlerdi. İngilizlerin getirdiği Yahudileri Filistinliler ilk başta gariban oldukları, ölümden kaçtıkları için aralarına aldı. Sadece Filistin değil birçok İslâm ülkesi ve Türkiye de böyle yaptı. Bunu Yahudileri ölümden kurtarmak için yaptılar.” şeklinde konuştu.

“FİLİSTİNLİLER ASLA TOPRAKLARINI SATMAMIŞTIR”

Muin Naim, konuşmasında Filistinlilerin bilinenin aksine asla topraklarını satmadıklarını iddia etti ve Aksa Tufanı’nın ne olduğunu ve neden yapıldığını anlattı.

Grup Genç konserinin ardından Filistinli Araştırmacı ve Yazar Muin Naim’e Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından hediye takdimi yapıldı. Grup Genç üyelerine de protokol üyeleri tarafından hediye takdim edildi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
sanalbasin.com üyesidir