Depremin yıl dönümü öncesinde Özcan'dan açıklama

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 12 Kasım 1999’da meydana gelen Bolu’nun da ciddi olarak etkilendiği depremin yıl dönümüne sayılı günler kala açıklamalarda bulundu. Bolu’da 1998 yılında çıkan yönetmelikten önce yapılan binalardan endişe duyduğunu belirten Özcan, “1998 yönetmeliğine göre marjinal bir hata olmadığı sürece o binalardan vatandaşların sağ çıkabileceğini garanti edebilirim.” dedi.

Depremin yıl dönümü öncesinde Özcan'dan açıklama
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

12 Kasım 1999’da meydana gelen Bolu’nun da ciddi olarak etkilendiği depremin yıl dönümüne sayılı günler kala açıklamada bulununa Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan 1998 yılında çıkarılan yönetmelikten önce yapılan binalarla ilgili olası bir deprem için endişe duyduğunu vurgulayarak “Bolu olarak 1998 yönetmeliğinden sonra depremden önce yapılan inşaat halinde olan ve tamamlanan binalar hasar görmedi. 2007 yılında ayrı bir yönetmelik daha çıktı. 2018 yılında statik anlamda daha da güçlendiren bir yönetmelik çıktı. O yetmedi biz belediye meclisinden o yönetmeliği daha da ağırlaştıran bir yönetmelik çıkarttık. 1999 yılından sonra Bolu’da bina stoğumuz yüzde 70 yenilendi. Yüzde 30’luk kısım 1999 depreminden önce yapılmış ve şu an kullanılmaya devam ediyor. Endişemiz bu yüzde 30’luk kısım. Yoksa biz 1998 yönetmeliğine göre marjinal bir hata olmadığı sürece o binalardan vatandaşların sağ çıkabileceğini garanti edebilirim’’ dedi.  

‘’20 YIL SONRA HATALI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’’ 

Eski belediye başkanın 20 yıl sonra yanlış güçlendirilme yapıldığının ortaya çıktığını söyleyen Özcan,  

‘’1998 yılından sonra yapılan binalar için bir endişem yok. Ama 1998 yılından önce yapılmış olan binaların yüzde 43’ü hasarlıydı. Ağır hasarlı olup orta hasarlı yada az hasarlıya çevirenler oldu. Az hasarlıya çevrilenlerin ne kadar sağlıklı olacağını yeni bir depremle anlarız demişlerdi. Nitekim bizim elimizden alınan Kültür Bakanlığına verilen eski adliye binası da güçlendirilmiş binalardan birisiydi. Oranın güçlendirmesinin 20 yıl sonra hatalı olduğu ortaya çıktı. O binanın tekrar güçlendirilmesi gerekiyor. 1998 yılından önceki binalarla ilgili endişe duyuyorum’’ ifadelerini kullandı.  

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir