Cumhuriyetin 100.yılında Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu düzenlendi

“Cumhuriyetin 100.Yılında Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu” temalı sanat çalıştayı Bolu Koru Otel'de yapılıyor.

Cumhuriyetin 100.yılında Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu düzenlendi
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Türkiye, Ürdün, Kuzey Makedonya, Kosova, Mısır, Rusya, Arnavutluk, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Yunanistan’dan toplamda 30 ressamın katıldığı, “Cumhuriyetin 100.Yılında Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu” Bolu Koru Otel’de 02-09 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşiyor. “Cumhuriyetin 100.Yılında Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu” temalı sanat çalıştayın Yürütme Kurulu Başkanı Selahattin Yılmaz, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Küratör Dursun Emre Karoğlu.

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünün: “Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.” Sloganıyla Bolu’da gerçekleşen “Cumhuriyetin 100.Yılında Uluslararası Türk Sanatı Sempozyumu” ve çalıştayı için sanatçılar 02 Şubat Cuma günü Bolu Koru Otele giriş yaptılar. 

SANAT ÇALIŞTAYI , 02-09 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDA 

03 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 14.00’da açılış programı ile başlayan çalıştayda sanatçılar kendileri, resim çalışmaları ve geldikleri ülkelerle ilgili bilgileri paylaştılar. Ardından sempozyuma geçildi. 1. Oturum Başkanı: Prof. Dr. Aydın Ayan, Konuşmacılar: Doç.Dr. Burhan Ahmedi (Sanat çalıştayı üzerinde değerlendirme), Pınar Kuseyri(Türkiye’de baskı resim sanatının gelişimi), Doç. Dr. Seyhan Kalaycı (Türkiye sanat eğitimi ve sorunları), Dursun Emre Karoğlu (Türkiye’de grafik tasarım gelişimi) konularını ele aldı. 2. Oturum Başkanı: Prof Dr. Alaybey Karoğlu, Konuşmacılar: Prof. Dr. Hajrush Fazlıu (Güncel sanat yorumları), Doç. Dr. Burcu Pehlivan (Türkiye’de baskı resim sanatının gelişimi), Teuta Lis İmeri(Sanat eğitimi, planlama, güncelleme), Jona Dividi (Dünyada sanat kolonileri) konularında bilgi paylaştı. 

ATÖLYE ÇALIŞMALARI ve RESİM SERGİSİ 

04 Şubat Pazar günü “Alan Gezisi ve Foto Safari” programında, Abant ile Gölcük gezilecek, fotoğraflanacak. 05-06-07 Şubat tarihleri, Atölye Çalışmaları ile sürecek.  Ayrıca akşamları canlı Türk Müziği Gecesi’nde katılımcıların eğlenmesi sağlanacak.  08 Şubat 2024 Perşembe günü saat: 18.00’de yapılan çalışmalardan doğan eserlerin sergisi gerçekleşecek. Burada ressamlara katılım belgeleri takdim edilecek.

“ÜLKELERİN TANINMIŞ SANATÇILARI GELİYOR”

Düzenleme Kurulu Başkanı Ankara hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, sanat çalıştayıyla ilgili bilgi paylaşımında şunları söyledi: “Pazartesi, Salı, Çarşamba çalışmalarımız sürecek. Perşembe günü de sergimizi yapacağız. Avrupa’dan, Afrika’dan, ağırlıklı olarak Balkanlardan geldiler. Sovyetler, Doğu Bloğu dağılmadan önce Doğu Bloğu ülkelerinin tamamının sanat ve kültür ağırlıklı çalışmalarının yapıldığı yerdir, Balkanlar. Bir yönüyle bugünkü Bosna, Makedonya, Kosova, Slovenya yani tüm parçalandıktan sonra ortaya çıkan devletler, Arnavutluk dâhil olmak üzere, Bulgaristan kültür ve sanatın ağırlıkta olduğu bir ülke ve bu ülkelerden sanatçı dostlarımız geldi, o ülkelerin tanınmış sanatçıları. Mesela Prof. Dr. Hajrush Fazliu, onunla birlikte gelen genç akademisyenler var. Büyük organizasyonlar yapan Arnavutluk’tan arkadaşlarımız var. 

Yine büyük organizasyon yapan baskı resimde önemli bir marka haline gelen Doç. Dr. Burhan Ahmedi var. Kültür Müdürü sanat yapan Vlademir Temkov geliyor. Yunanistan’dan Maria Sideri , İspanya’dan, Bulgaristan’dan geldi. Hem basın hem reklam hem de sanat alanında etkin isimlerle bir aradayız. Türkiye’den de başta Prof Dr. Aydın Ayan hocamız olmak üzere ki kendisi Mimar Sinan Üniversitesi eski rektör yardımcısı ve resim bölümü başkanı, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun son günlerini beraber geçirdiği, onun ara sıra asistanı olan ve figüratif resmi yaşayan efsane ismidir. Prof Dr. Aydın Ayan şimdiye kadar pek çalıştaylara katılmıyordu. Teveccüh gösterdiler, ilgi gösterdiler. 

Yine arkadaşımız Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Kılıçbey burada olacak. Van 100. Yıl Üniversitesi Doç. Dr. Seyhan Kalaycı kardeşimiz var. Beykent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burcu Pehlivan, Sanatçı Pınar Kuseyrivar. Organizasyonlar yapan genç kardeşimiz Melikşah Yıldırım var. İzmir’den gelen Hasret Nurdağ Hanım ile Sevinç Yurtseven Hanım var. Kapasitemiz sınırlı olduğu için genellikle 15-20 sanatçıyla sınırlı oluyor bu tür çalıştaylarımız ama şuan Mısır’dan 2 kişi var. Lübnan, Suudi Arabistan var. Biz aşağı yukarı listede 28-29 kişiyiz ama en az 25 kişiyle bu çalıştayı sürdüreceğiz.

“ATAMIZI BİR KEZ DAHA YAD ETME ADINA ÖNEMLİ” 

İlk kez burada Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla Türk Sanatları konuşulacak. 100 yılın mirası konuşulacak ve Atatürk Cumhuriyeti’nin kültürel temelli gelişime aydınlık yüzünü, en azından arkadaşlarımızla bir kez daha yurtdışındaki dostlarımızla paylaşma imkânımız olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya çapında bir yeri varsa şuanda olumlu hangi adım atılıyorsa mutlak onun temelini de Atatürk’ün vermiş olduğu mücadelenin ve başarmış olduğu, katma değer olarak ülkemize getirmiş olduğu her şeyde payı vardır diye düşünüyorum. O yönüyle hem Cumhuriyetimizi hem de Atamızı bir kez daha yad etme adına önemli bir şey. 

“BUGÜN BOLU’DA BU ÖNEMLİ BİR ŞEYDİR”

Bir başka şeyde dostumuz değerli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Biri, aynı zamanda Koru Otellin sahibidir. Tıp da yaptığı başarılı çalışmaların yanında özellikle Koru Otel çalıştaylarında uluslararası düzeyde 7.kez düzenlemiş olması da ayrı bir anlam taşıdığını da söyleyebiliriz. Koru Otel adına bu büyük bir başarıdır. Çünkü özel kuruluşların sanata kapılarını açmaları ve destek vermeleri, çok alışıla gelmiş değildir ama bugün Bolu’da bu önemli bir şeydir. Önemli yıldızlardan birisidir Prof. Dr. Hasan Biri ve sahip olduğu koleksiyonlarla özel sektör içerisinde hatırı sayılır bir yer işgal ettiğini düşünüyorum. Farklı illerimizde yerel idarelerle kaymakamı veya valilerce ve belediye başkanlarının destekleriyle çalıştaylar olmaktadır ama bunların tür ve nitelik olarak, akademisyen bir ekibin denetimi ve gözetiminde sürdürüyor olması arzu edilen ve beklenen bir şeydir. Bu noktada Koru Otel çalıştayı Türkiye’de örnek olabilecek bir çalıştay olduğunu rahatlılıkla söyleyebiliriz. 

“SANAT ALANI DESTEKLENDİKÇE YÜRÜMEK DAHA SAĞLIKLI OLACAKTIR”

Sanatın var olduğu süre içerisinde her alanda gelişmeler olacaktır. Eğer Türkiye Cumhuriyetin 2. Yüzyılının başlangıcında dünyada daha özgür, daha hür, daha net bir sesle varlığını ortaya koyabilecektir. Evet, bu İHA, SİHA’larla yapılıyor, Akdeniz’de Kıbrıs’taki başarılarıyla yapıyor. Kafkaslardaki Azerbaycan, Karabağ’daki askeri ve teknolojik başarılarıyla yapıyor. Uzaya turist niyetinde de olsa insan gönderiyor, buna benzer pek çok şey saymak mümkün ama esas altını çizdiğimiz mesele eğitimdeki tüm aksaklıklara, tüm ilkelliklere, geri kalmışlıklara rağmen, kültür ve sanat alanındaki etkinliklerin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu alan yani sanat alanı desteklendikçe yürümek daha sağlıklı olacaktır. Sanat eksik olduğu zaman tek ayakla yürümek gibi amacımıza erişmekte zorluk çekeceğiz. Bu anlamda kültür ve sanata değer verilmesinin geleceği kuşatma açısından önemli olduğunu düşünüyorum ve medeni dünyada daha onurlu ve haklı bir yere geleceğimizi düşünüyorum. Hangi koşullarda olursa olsun özellikle medyanın sanata mikrofonlarını çevirmesini de ayrıca başarılı bir eylem olarak gördüğümü de ifade etmek istiyorum ve sizi kutluyorum.” 

 ÇALIŞTAYA KATILAN ÜLKELER VE SANATÇI RESSAMLAR

TÜRKİYE’DEN: Prof Dr. Aydın Ayan, Prof Dr. Alaybey Karoğlu, Prof. Dr. Erol Kılıçbey, Doç. Dr. Burcu Pehlivan, Doç. Dr. Seyhan Kalaycı, Sevinç Yurtseven, Hasret Nurdağ, Melikşah Yıldırım, Dursun Emre Karoğlu, Pınar Kuseyri, Halime Türkyılmaz, Vahit Akan 

YUNANİSTAN’DAN: Maria Sideri

MAKEDONYA’DAN: Doç.Dr. Burhan Ahmedi, Teuta Lis İmeri, Anna Traykoska, Özbek Ayvaj, Vlademir Temkov

KOSOVA’DAN: Prof. Dr. Hajrush Fazlıu, Argenita Fetahu, Ariana Bekteshi

MISIR’DAN: Dr. Raghda Ahmed

RUSYA’DAN: Svetlana İnaç

ARNAVUTLUK’TAN: Jona Dividi, Linda Lupi

BULGARİSTAN’DAN: Mishel Atanasova Valcheva

SUUDİ ARABİSTAN’DAN: Sahar Sahap

ÜRDÜN’DEN: Lames Altawell

İSPANYA’DAN: Valentina Vencislavova katılıyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
sanalbasin.com üyesidir