CHP'li Ateş, Gerede Çayı'nda süren çevre felaketini meclis gündemine taşıdı

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, ülkemizde su kaynaklarının sadece İliç ve benzeri büyük felaketler nedeniyle kirlenmediğini, gündelik yaşam içerisinde gerekli önlemler alınmadığı için de su kaynaklarının her an kaybedilmekte olduğunu belirterek, “Gerede ilçemizde yaşanan ve yıllardır çözülemeyen çevre felaketi bunun bir örneğidir. Gerede Çayı’nın yavaş yavaş ölmesine göz yumuluyor. Bu çevre felaketinin kaynağının belirlenmesi ve bir an önce durdurulması gerekli” dedi.

CHP'li Ateş, Gerede Çayı'nda süren çevre felaketini meclis gündemine taşıdı
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Ateş, Gerede Çayı’nın OSB’lerde gerekli arıtma tesislerinin inşa edilmemesi ve evsel atıklar nedeniyle ciddi bir kirlilikle karşı karşıya olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu durum, köylülerimizin isyan etmesine neden oldu. Köylülerimiz diyorlar ki: ‘Yerel yöneticiler; zenginlerin ve tabakhane sahiplerinin çıkarlarını koruyor. Bu kirliliğe sebep olanların çoğu AK Partili encümenler. Köylülerin talebi açık: ‘Sanayi tesisi olmalı ama arıtma tesisi de yapılmalı. Biz AK Partiliyiz. Bize bu rezilliği yaşatanlar da AK Partili’ diyorlar. Çözüm şirketleri kapatmak, göstermelik cezalar kesmek değil. Gerekli atıksu arıtma tesisleri hızla inşa edilmeli.  Uzaya çıktık diye caka satan iktidar, yıllardır Gerede’de ihtiyaç duyulan atıksu arıtma tesislerini inşa edemiyor.”

KİLOMETRELERCE ALAN TEHDİT ALTINDA

Atıksu arıtma tesisi şu an hizmete girse bile çayın temizlenmesinin seneler süreceğine dikkat çeken Ateş, “Yıllardır Gerede Çayı’nın yavaş yavaş ölmesine göz yumdunuz, bunun vebali sizin” sözleriyle iktidar sıralarına seslendi. Ateş, “Köylülerimiz, ‘Ata toprağımızı terk etmek istemiyoruz’ diyorlar. Ben de onlara, seslerini yetkililere duyurma ve bu konuyu TBMM gündemine taşıma sözü verdim. Bu sorun, sadece Gerede için değil, çayın geçtiği 238 kilometrelik alanda yaşayan herkes için ciddi bir sağlık sorunudur. Bu çevre felaketinin kaynağının belirlenmesi ve bir an önce durdurulması, hepimizin sorumluluğundadır” diye konuştu.

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir