Reklam

Bolu'da hayvanlara eziyet cezasız kalmayacak

Bolu'da hayvanlara eziyet cezasız kalmayacak
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Bolu Belediye Meclisi Ekim Ayı 2. Oturumu, dün akşam Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleşti. 5 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda Hayvan Hakları ve Çeşitli İşler Komisyonu tarafından hayvanları korumaya yönelik çok önemli bir karara imza atıldı. Gündemin üçüncü maddesine göre; hayvanlara kötü muamele yapan veya ölümlerine sebep olan kişilere zabıta eliyle bin lira ile 20 bin lira arasında değişen para cezası verilmesi Meclis’in onayına sunuldu.

Karar oy birliği ile Meclis’ten geçti

Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Cihan Tutal, 7 maddeden oluşan yaptırımlarla ilgili Meclis’i bilgilendirdi. Tutal bilgilendirmesinde, konunun iki komisyon tarafından detaylıca görüşülerek, hayvanlara kötü muamelede bulunanlara 7 maddelik bir yaptırımda bulunulması kararını oy birliği ile aldıklarını kaydetti.  Söz konusu cezaları 5 bin 199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu’na ve yönetmeliklere bağlı kalarak belirlediklerini kaydeden Tutal’ın bilgilendirmesinin ardından 7 maddelik teklif Meclis onayına sunuldu. Meclis üyeleri Türkiye’de diğer belediyeler için de emsal teşkil edecek teklifi oy birliği ile onayladı.

İşte verilecek cezalar:

Meclis’ten geçen karara göre; Zabıta Müdürlüğü ekipleri artık Bolu Belediyesi sınırları içinde sahiplenmiş hayvanları kontrolsüzce terk edenlere 3 bin lira; hayvan dövüştüren ve usulsüz çoğaltanlara 15 bin lira; hayvanlara eziyet edem ve hapsedenlere 8 bin lira; kasıtlı hayvan ölümlerinde neden olanlara 20 bin lira; trafikte hayvanlarına çarpıp kaçanlara 2 bin lira; hayvanlara veteriner hekim dışında cerrahi müdahalede bulunan ve ırkının değişmesine neden olanlara ise bin lira para cezası yazabilecek. Söz konusu maddelerdeki ilgili hareketlerin tekrar edilmesi halinde ise ceza 3 katına çıkacak.

Başkan Tanju Özcan: “Bu kararı uygulamak için aldık”

Teklifin resmileşmesinin ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’da Meclis’i tebrik ederek; “Türkiye’ye örnek bir karar olmasını diliyorum. Şunu da bilsin hayvan düşmanları, caniler; bu kararı almış olmak için almadık, uygulamak için aldık. Tüm belediye meclis üyelerimize bu konuda teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir