Bolu Genç İHH'dan Çin'in Doğu Türkistan zulmüne sert eleştiri

Bolu Genç İHH ve Bolu Sivil İrade Platformu Çin'in Doğu Türkistan'a olan zulmüne karşı dikkat çekmek için cuma namazı çıkışında Kadı Camii önünde toplanarak basın açıklaması düzenledi.

A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Bolu'da Cuma namazı çıkışında Kadı Camii önünde toplanan Bolu Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) üyeleri Doğu Türkistan'da yaşanan soykırımı protesto etti. 

Düzenlenen basın açıklamasına, AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner,AK Parti Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak,Eğitim-Bir-Sen Bolu 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Koçak, Bolu İHH Başkanı Fethi Sarımsakçı, İHH gönüllüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Genç İHH'lar adına basın açıklaması yapan Bolu Genç İHH Gönüllüsü Enes Şimşek, hiçbir soykırımın unutulmaması gerekildiğini vurgulayarak, Çin'in Doğu Türkistan'a karşı uyguladığı baskıya dikkat çekerek kamuoyunu farkındalığa davet etti. Enes Şimşek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi : 

"1 İLA 3 MİLYON KİŞİYİ ZORLA ALIKOYUYOR"

"Çin hükümeti özellikle 2017 yılından beri sayılarının 1200’ü geçtiği belirtilen toplama kamplarında 1 ila 3 milyon kişiyi zorla alıkoyuyor! Çin zulmünün açıkça diğer adı: Adım adım soykırımdır! Doğu Türkistanlılar, inanmadıkları Çin Komünist Partisi (ÇKP) ideolojisinin söylevlerini, marş ve şiirlerini ezberlemek zorunda bırakılıyor! Sanki bir dinmiş gibi, Çin komünist partisinin liderine tazime zorlanıyor!” dedi.

“KAMUOYUNU FARKINDALIĞA ÇAĞIRIYORUZ”

Şimşek, Hiçbir soykırımın unutulmaması gerekildiğini belirterek,  Çin'in Doğu Türkistan'a zulmüne karşı ulusal ve uluslararası kamuoyunu farkındalığa çağırdı. Şimşek, “Biz burada Uygur’u, Kazak’ı, Kırgız’ı ve Hui’siyle… İslam inancına mensup insanları, ırkçı bir yaklaşımla topyekûn ortadan kaldırmayı hedefleyen Çin’in soykırım içeren uygulamalarından vazgeçmesi adına bir kanaat oluşturmayı hedefliyoruz! Ülkesi Bosna’da nice soykırımlara şahitlik eden rahmetli Aliya İzzetbegoviç “Unutulan soykırım tekrarlanır.” diyor. Hiçbir soykırım elbette unutulmasın ve insanlık ailesi bir daha asla soykırımlarla yüz yüze kalmasın duasıyla Çin’in bu zulmüne karşı; ulusal ve uluslararası kamuoyunu farkındalığa çağırıyoruz!” dedi.

"HÜRRİYETLERİNDEN YOKSUN BIRAKILDI"

Çin'in Doğu Türkistan'a uyguladığı zulüm sonrasında çok sayıda Uygur'un zor şartlar altında bırakıldığı söyleyen Şimşek “Doğu Türkistan, bir etnik gruba karşı girişilmiş en yaygın ve sistematik baskı rejimlerinden birine sahne olmakta! 2016 yılından bu yana 1 ila 3 milyon Uygur, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı, işçi kölelere dönüştürüldü ve kısırlaştırma programlarının hedefi oldu. Uygurlar bugün en temel insani hakları ellerinden alınmış bir halk olarak kitlesel bir cezalandırma ile karşı karşıya bulunmaktadır. Çin’in Uygur bölgesinde uyguladığı terörle savaş ve güvenlik merkezli politikaları Uygur toplumunu kültürel kimliklerinden, dini inançlarından sıyrılmış ve “terbiye edilmiş” makul vatandaşlar haline getirecek kitlesel bir sosyal mühendislik projesi olarak görülmelidir” dedi.

"ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ VE YÖNETİMİ ZALİM VE KATİLDİR"

Uygur Türklerinin özgür davranışlardan yoksun bırakıldığını söyleyen genç gönüllü Enes Şimşek, “Bugün geldiğimiz noktada, Uygur bölgesinde, Uygurca tüm eğitim kurumlarından kaldırılmış, din eğitimi ve öğretimi yasaklanmış, Kur’an-ı Kerim dâhil dini kitapları bulundurmak ve okumak, ibadet etmek, sakal bırakmak, başörtü, uzun etek gibi dini kisveler kullanmak yasaklanmıştır. Şimdi bir de bu zulümlere Çin hükümetinin irrasyonel “Sıfır Kovid” nedeniyle eve kapatılma zorunluluğu eklendi! Evlerin kapıları kaynak makineleriyle kapatılmakta, insanların en temel ihtiyaçlarını gidermek için dahi dışarı çıkmalarına müsaade edilmemektedir! En son yaşanan elim yangın faciası ve Çinli görevlilerin bu faciaya seyirci kalmaları bir kez daha göstermiştir ki, Çin Komünist Partisi ve yönetimi, zalim ve katildir!” dedi.

"GÖZETLEME SİSTEMLERİ DERHAL KALDIRILMALI"

Şimşek, “Çin, Doğu Türkistan’daki uygulamalarından açıkça anlaşıldığı üzere, Han milletinin üstünlüğüne dayanan ırkçı bir devlettir! Doğu Türkistan’da Uygur, Kazak, Kırgız olmak bugün âdeta “suç telakki edilmekte” ve insanlar peşinen “düşman ve terörist” olarak yaftalanmaktadır! Öncelikle Çin’in bu tutumdan derhal vazgeçmesi gerektiğini ilkesel olarak hem uluslararası toplumun hem de kamuoyunun kabul etmesi gerekmektedir! Doğu Türkistan’da kurulan ve Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer azınlık gruplarının evlerinin içine kadar takip edilmesini sağlayan yüksek teknoloji ürünü takip ve gözetleme sistemleri derhâl kaldırılmalı; sokak sokak, cadde cadde, ev ev bu uygulamaları yapan 1.400’ü aşkın güvenlik şirketi bölgeden çekilmelidir” ifadelerini kullanarak Doğu Türkistan'da yaşayanların kısıtlanmaması gerekildiğine dikkat çekti. 

“SAHİCİ ADIMLAR ATMALIDIR”

Toplama kamplarının vahşetinin derhal durdurulması gerekildiğine dikkat çeken Şimşek, “Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nü ve bağımsız sağlık kurumlarını derhâl kamplara davet etmelidir. Birleşmiş Milletler, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır! Çin’in veto engelini aşabilecek önlemler getirilmelidir! Toplama kampları utancından kurtuluncaya kadar tüm ülkeler Çin ile siyasi, ticari ve askerî bağlarını koparmalıdır. Çin’in en büyük ticari ortağı İslam dünyasıdır! Bu çerçevede, ekonomik yaptırım mekanizmalarının etkinliği göz ardı edilmemelidir! Bu bir öz eleştiri: İslam dünyası ve medya kuruluşları Doğu Türkistan’daki hak ihlallerini yok görmekten vazgeçmeli ve bu konuya daha çok ilgili göstermelidir” şeklinde konuştu.

"MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Bolu İHH gönüllüsü Enes Şimşek, mazlumlara her zaman destek olacaklarını belirterek,“Doğu Türkistan konusunda İslam dünyasının çatı kuruluşu olan İslam İşbirliği Teşkilatı âdeta yok hükmündedir! İslam İşbirliği Teşkilatı kuruluş misyonunu deruhte etmelidir. Zira Teşkilat’ın mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendirmektedir.Bugün, burada, Çin zulmüne karşı tek ses olmak için İsveç’ten gelen Sayragül Sauytbay hanımefendi de bizimle beraber. Kendisini, Çin zulmünü, özellikle de kadınların maruz kaldığı işkenceleri dünyaya duyurmak için mücadelesinde desteklediğimizi ve bu mücadelesinin barış ödülüne yaraşır bir mücadele olduğuna inandığımızı da buradan dile getirmek isteriz. Son olarak belirtmek isteriz ki; Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da her türlü hak ihlaline karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz ve mazlumların yanında kalmaya devam edeceğiz! Çünkü bizler inanıyoruz ki; Martin Luther King’in ifade ettiği gibi; ‘‘Herhangi bir yerdeki adaletsizlik, her yerdeki adalete yönelik bir tehdittir. ’’Allah, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun!” dedi. 

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir