Bolu Belediye Meclis üyelerinden Özcan'a tepki

Bolu Belediyesi'nin AK Parti, İYİ Parti, MHP ve Zafer Partili üyeleri Bolu Belediye binası önünde basın açıklaması yaparak meclis toplantısında yaşananlar nedeniyle Başkan Tanju Özcan'a tepki gösterdi. Meclis üyeleri Başkan Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Bolu Belediye Meclis üyelerinden Özcan'a tepki
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

AK Parti, İYİ Parti, MHP ve Zafer Partisi belediye meclis üyeleri, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, “hayır” oyu verilen gündem maddesini “kabul edildi” olarak kayıtlara geçirdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Bolu Belediye Meclisinin 7 Şubat tarihli 2. Birleşiminde, BEKAB üzerinden yapılacak 2. Sınıf Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yapım İşi için borçlanmaya gidilmesine dair Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yetki verilmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi kapsamında, 200 milyon lirası Bakanlıkta, 234 milyon lirası ise İller Bankası’ndan olmak üzere 434 milyon liralık borçlanma yetkisi, Tanju Özcan’a verilecekti.Gündem maddesi, görüşmelerin ardından (a) ve (b) bendi olarak oylamaya açıldı. İddiaya göre Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, (a) bendi oylamasında “evet” oylarını saydı, ancak “hayır” oylarını sormadan gündem maddesini kabul etti. Oylamanın ikinci bölümünde ise konuya 16 meclis üyesinin “ret” oyu verdiği, 13 meclis üyesinin ise “evet” oyu verdiği belirtildi. Başkan Özcan’ın “ret” oylarına rağmen, gündem maddesini “Kabul edilmiştir” şeklinde tutanaklara işlettiği aktarıldı.

AK PARTİ, MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ, İYİ PARTİ VE ZAFER PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN ORTAK TEPKİ

Belediye Meclisinde yaşanan olayların ardından AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti ve Zafer Partili belediye meclis üyeleri bir araya gelerek Bolu Belediyesi önünde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Topluluk adına basın açıklamasını okuyan AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, Özcan'ın yasaları çiğnediğini belirterek “Tanju Özcan, yasayı ve emredici yönetmelik hükmünü açıkça çiğnemiştir! Usul ve yasaya aykırı davranan seçilmiş başkan ve divan üyeleri kamu görevlisi niteliğindedir ve görevlerini kötüye kullanmışlardır Malumunuz olduğu üzere Türk ceza kanunu bağlamında görevi kötüye kullanmak, suçtur! Başkan, bu suçu işlemeye tenezzül edecek kadar alçalmıştır!” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

“Seçimlere 1 buçuk ay kala talep edilen 434 milyon liralık borçlanma yetkisine meclis üyelerimizin çoğunluğu haklı olarak ret oyu vermiştir. Zira hiçbir projeye bu kadar kısa bir zamanda başlanamaz ve dahi bitirilemez! 5 yılı belediye için değil kendi reklamı için harcayan başkanın son davranışı seçmenlerimizin iradesinin gasp edilmesi olmuştur! Neticeten; bu hukuksuz uygulamaya karşı idari ve cezai yollara başvuracağımızı, işbu görevi kötüye kullanma suçuyla ilgili Bolu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımızı saygıdeğer bolu halkına ve tüm Türkiye’ye beyanla ilan ederiz!” ifadelerini kullandı.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Basın açıklamasında İYİ Parti Bolu Belediye Başkan Adayı ve Meclis Üyesi Mansur Şen ile Zafer Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı ve Meclis Üyesi İlkay Bayrak da söz aldı.

Şen, Bolu Belediye Meclisinin lekelendiğini ifade ederek, “Belediye meclisinde 14 hayır çıkmamıştır. 14 evet, 16 hayır çıkmıştır. Burada belediye meclisinde bu oylama tersine döndürülmüş, bir hokus pokusla hayır çıkacak oylama, birden bire evet oluvermiştir. Bu bir hukuk skandalıdır, belediye meclis tarihinde kara bir lekedir. Bu lekenin temizlenmesi için bizler de elimizden geleni yapacağız” dedi.

“TANJU ÖZCAN’IN TİYATRO ÇADIRI DEĞİLDİR”

Zafer Partili Meclis Üyesi İlkay Bayrak, Başkan Tanju Özcan'ın daha önce de aynı tavırları sergilediğini belirtterek, “Bundan önceki birçok oylamada da Tanju Özcan bu hileleri yaptı. 1 oy farkla olan oylamalar oldu, bunları geçirdi ama gerekli tepkiler koyulmadı, koyamadık yani. Ama bu son yaptığı artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Burası belediye meclis salonu Tanju Özcan’ın tiyatro çadırı değildir” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir