Bolu Barosu Kadın Hakları 9. Yargı Paketi Kanun Teklifine dikkat çekti :'Hukuk hiçe sayılmıştır'

Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonunundan yapılan açıklamada , 9. Yargı Paketi Kanun Teklifi taslağında, kadına evlenmeden önceki soyadını evlendikten sonra tek başına kullanabilme hakkı tanınmayarak ; Anayasa, Anayasa Mahkemesi' nin kararı, uluslararası sözleşmeler ve hukuk ilkelerinin hiçe sayıldığını belirtildi.

Bolu Barosu Kadın Hakları 9. Yargı Paketi Kanun Teklifine dikkat çekti :'Hukuk hiçe sayılmıştır'
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bilindiği üzere AYM 22/02/2023 tarihinde, Türk Medeni Kanununun “Kadının Soyadı” başlıklı 187. Maddesinin birinci cümlesinin Anayasa' ya aykırı olduğuna ve iptaline karar vermiştir. Anayasa Mahkemesi bu iptal kararında; “Kadının evlendikten sonra kocasının soyadını almasının ailenin ortak bir soyadına sahip olmasını mümkün kılan tek seçenek olmadığı, aile bağlarının korunup güçlendirilmesi amacının kuralla öngörülen farklı muamelenin makul nedeni olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı gibi tespitlerde bulunularak, kadının evlenmeden önceki soyadının evlendikten sonra da tek başına kullanılamamasının eşitlik ilkesini ihlal ettiği” ni vurgulamıştır. 

            Soyadı bir kimsenin kimliğinin ayrılmaz bir parçasıdır ve soyadını taşımak yalnızca bir yükümlülük değil, Anayasa' nın 20. maddesi kapsamında bir HAK niteliğindedir. AİHM de kişinin soyadını kullanma hakkının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. maddesi kapsamında yer aldığını açıkça kabul etmiştir. Ancak Hukuk sistemimizdeki düzenlemeler gereğince evlenince ve boşanınca sadece kadın soyadını değiştirmek zorunda kalmaktadır. Bu durum Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler ile güvence altına alınan temel hak ve hürriyetler ile eşitlik ilkesinin görmezden gelinmesi anlamı taşımaktadır.

             9. Yargı Paketi Kanun Teklifi Taslağında AYM’nin iptal hükmüne ve Yargıtay' ın da aynı yöndeki kararlarına rağmen, iptal edilen hükümdeki birkaç kelime değiştirilerek ve  kadına evlenmeden önceki soyadını evlendikten sonra tek başına kullanabilme hakkı tanınmayarak ; Anayasa, Anayasa Mahkemesi' nin Kararı,  Uluslararası Sözleşmeler ve hukuk ilkeleri yani bütünüyle HUKUK hiçe sayılmıştır. 

            Yine aynı yargı paketi kapsamında, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında, şiddet uygulayan hakkında verilen tedbir kararının ihlal edilmesi halinde verilen tazyik hapsi kararlarına yönelik itiraz yolu açılmaktadır. Bu düzenleme 6284 Sayılı Yasa'nın KORUYUCU, ÖNLEYİCİ ve HIZLI ETKİ ETME niteliklerini işlevsiz hale getirirken, şiddet mağduru kadınları da tümüyle saldırıya açık ve hukuken savunmasız bırakacaktır.  Ülkemizde hâlihazırda büyük bir sorun haline gelen kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin önlenemez şekilde artmasına neden olacaktır. 

            Bu kapsamda Bolu Barosu Kadın Hakları komisyonu olarak, 9. Yargı paketi taslağında yer alan bu düzenlemelerin karşısında duruyoruz. Hukukun üstünlüğü ve ilkelerini savunuyor, eşitlikçi ve şiddete karşı bir toplum için hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizi bildiriyoruz."

                                                                                   Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir