Binlerce kovanda tespit yapıldı

İl/İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan arıcılık desteklemeleri kapsamında kovan tespitleri devam ediyor. Yapılan tespitler sonucu Bolu'da yaklaşık 550 arı iletmesinde 25 bin arılı kovan tespiti yapıldığı öğrenildi.

Binlerce kovanda tespit yapıldı
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

İl/İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından arıcılık desteklemeleri kapsamında Bolu'da her yıl yapılan kovan destekleme tespitleri devam ediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım Müdürü İzzet Murat; “Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2008 yılından itibaren arılı kovan destekleme çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda merkez ilçemizde 2 personelimiz ve ilçelerimizde de sorumlu personellerimizce ilimiz genelinde titizlikle AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye kayıtlı arıcıların, 2022 yılı Arılı Kovan Destekleme uygulama esaslarının belirleneceği tebliğ yayımlanıncaya kadar desteklemeye yönelik iş ve işlemlerin aksatılmadan yürütülmesi amacıyla tespitler başlatıldı. İlimiz genelinde yaklaşık 550 arı işletmemizde yer alan yaklaşık 25 bin arılı kovanımızda tespitler yapılmakta olup ziyaretler esnasında ayrıca arıcılar ile görüşülüp arıcılıkla ilgili fikirler not edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“SEN YETER Kİ ÜRET”

Kovanlarda tespit işleminin detaylarını anlatan Murat, “Tespiti yapılacak kolonilerde, tespit tarihi, bölge ve iklim şartları göz önünde bulundurularak ortalama (4-7 çerçeve) arılı çerçeve aranmaktadır. İlimizde kayıtlı arıcıların kovan tespitlerinin AKS'de destekleme ile ilgili bölüme girilmesi, gezginci arıcılar için hazırlanan tespit tutanaklarının arıcının kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüğüne gönderilerek arıcının kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüğünce AKS'de destekleme bölümüne girilmesi sağlanmaktadır. İlimiz arıcılığı yağış rejimi ve mevsim koşulları itibari ile bal üretiminden ziyade katma değeri yüksek polen arı ekmeği gibi yan ürünlerin üretiminin arttırılması yönünde yayım faaliyetleri de sürdürülmektedir.   Üreten Bolu’muzun üreten arıcılarına "Sen Yeter ki Üret" ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi. 


 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir