Bereket, şans ve huzurun çiçeği...Yılbaşı yaklaşırken talepler arttı

Yılbaşının renkli simgelerinden biri olan Kokina bitkisi, göz alıcı renkleri ve alışılmışın dışında görünüşü ile yılbaşı yaklaşırken evlerde yerini almaya başladı. Bereket ve şans getirdiğine inanılan, Boluluların da çiçekçilerden talep ettiği Kokina, kırmızı tomurcukları ve yeşil yaprakları ile Aralık ayında en çok tercih edilen hediye çiçeği olma özelliği taşıyor.

Bereket, şans ve huzurun çiçeği...Yılbaşı yaklaşırken talepler arttı
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

HABER: Zeynep Sude YAVUZ

Bir rivayete göre yılbaşında kokina alan kimse, ertesi yıla kadar bitki bozulmadan ve solmadan duruyorsa yeni bir eve taşınacağı söyleniyor. Yılbaşı yaklaşırken çiçekçilerin vitrinlerinde yerini alan bu bitki, Aralık ayının en çok satılan ürünlerinden birisi oluyor. 

Sümer Mahallesi üzerinde bulunan Efe Rose Garden isimli işletmenin sahibi Efe Kürşat Leylekoğlu, Aralık ayı vitrinlerinin vazgeçilmezi Kokina bitkisinin dramatik öyküsünü anlattı. 

KOKİNA BİTKİSİ YILBAŞINDA NEDEN TERCİH EDİLİYOR? BAKIMI NASIL OLMALI? HİKAYESİ NEDİR?

Efe Kürşat Leylekoğlu, Kokina bitkisinden şöyle bahsediyor:

Kokina yaygın olarak Akdeniz ve Orta Doğu'da yetiştirilir. Çiçeğin şan ve mutluluk getirildiğine inanılır. Bir rivayete göre ise, kokina çiçeğinin kırmızı meyveleri ve yaprakları solmadan bir sonraki yıla girilirse çiçeğin sahibinin bir ev sahibi olacağına inanılır.

Şans ve mutluluk getiriyor

Şans getirmesinin yanı sıra bir rivayete göre; kokina çiçeğinin yaprakları ve kırmızı meyveleri 1 yıl boyunca çürümez ya da solmaz ise çiçeğin sahibinin ev sahibi olacağına inanılıyor.

Kokina, şans ve mutluluk getirdiğine inanıldığından Türkiye’de de yılbaşı zamanında yaygın olarak alınarak bir bitkidir.

Kokinaya dair bir efsane

Bir zamanlar, çok fakir bir köylü yaşarmış. Köylü, karısı ve çocukları ile birlikte küçük bir kulübede yaşarmış. Bir gün, köylü ormanda gezerken, bir kokina çalısıyla karşılaşmış. Çalıdaki kırmızı meyveler, köylünün dikkatini çekmiş. Köylü, çalıdan birkaç meyve koparmış ve eve götürmüş.

Köylü, meyveleri karısına ve çocuklarına vermiş. Aile, meyveleri yemiş ve çok beğenmiş. O günden sonra, aile her yılbaşında kokina meyveleri yemiş.

Bir yılbaşı gecesi, köylü ailesini bir rüyada görmüş. Rüyada, bir melek ona görünmüş ve şöyle demiş: "Kokina meyveleri, size şans ve mutluluk getirecek. Bu meyveleri her yılbaşında yiyin, her zaman mutlu ve huzurlu olacaksınız."

Köylü, rüyasından uyandığında çok sevinmiş. O günden sonra, aile kokina meyvelerini her yılbaşında yemiş. Aile, kokina meyvelerinin sayesinde, gerçekten de çok mutlu ve huzurlu olmuş.

İşte bu efsane, kokinanın şans ve mutluluk getirdiğine dair inancın kökenini anlatmaktadır.

Kokina bakımı nasıl yapılır?

Kokina çiçeği ayrıca çok su tercih etmeyen bir çiçek türüdür. Haftada 1-2 kere sulanması yeterlidir. Aksi takdirde çiçek solabilir, çürüyebilir. Yılbaşı çiçeği bakımı konusunda dikkat edilecek bir diğer nokta da güneş ışığına sadece şubata kadar maruz kalmaması gerektiğidir.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir