ATA Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek: Milli Eğitim Bakanlığı, Ümmetçi Şeriat Devleti amaçlıyor!

ATA Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline” tepki gösterdi. Bu projenin Türkiye Cumhuriyeti’ni köklerinden kopararak “Ümmetçi Şeriat Devleti”ne dönüştürmeyi amaçladığına dikkat çeken Zeybek, “Anayasamızın ilgili maddeleri ve Milli Eğitim Temel Kanunu değişti de, bizim mi haberimiz olmadı?” diye sordu.

ATA Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek:  Milli Eğitim Bakanlığı, Ümmetçi Şeriat Devleti amaçlıyor!
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Zeybek, sosyal medya X Hesabı üzerinden @atacizeybek adı ile yaptığı paylaşımda Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınır tanımadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“ÜMMETÇİ ŞERİAT DEVLETİ”

Bakanlığın adı MİLLİ EĞİTİM ama, yürürlüğe koyacakları MAARİF MÜFREDAT PROGRAMI…

Amaçları çok açık: Türkiye Cumhuriyetini köklerinden kopararak bir ÜMMETÇİ ŞERİAT DEVLETİ yapmak!

Diyanetin vesayetinde, tarikatlar ile kolkola yürüyen AKP Eğitim Bakanlığı yetkilileri,

günü gelince yargılanmayacakları yanılgısı içinde gemi azıya almış yürüyorlar.

“ATATÜRKÇÜLÜK VE LAİKLİK YOK”

(Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli hakkında)

1. Anayasanın 42.maddesinde, “Eğitim ve öğretim Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre yerine getirilir ve eğitim öğretim özgürlüğü Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz.”

2. Anayasanın 58.maddesinde, “Gençlerin pozitif bilim ve ATATÜRK ilke ve devrimleri çerçevesinde yetiştirileceği”

3. Milli Eğitim Temel Kanunu 2.maddesinde, “Türk Milletinin bütün fertlerinin ATATÜRK inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen yurttaşlar olarak yetiştirileceği”

4. Kanunun 10.maddesinde, “Eğitim sistemimizin her derece ve türü ile ilgili ders programlarının hazırlanıp uygulanmasında ve her türlü eğitim faaliyetlerinde Atatürk ilke ve inkılapları ve Atatürk milliyetçiliğinin temel olarak alınacağı”

5. Kanunun 12.maddesinde, “Türk milli eğitiminde LAİKLİK esastır” şeklinde açık hükümler varken, 
Üzerinde 10 yıldır çalışılarak hazırlanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline” baktığımızda İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders müfredatında bile ATATÜRK’ün 6 İLKESİNE ve hiçbir ders müfredatında ise LAİKLİK ilkesine YER VERİLMEMİŞTİR.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sadece 8. ve 12.sınıflarda, Tarih dersi 9-10-11. sınıflarda okutulması planlanmışken, 4.sınıftan 12.sınıflar dahil Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu,

Yine 4.sınıftan 12.sınıflar dahil “Peygamberimizin Hayatı” ve “Kuran-ı Kerim” dersleri seçmeli zorunlu ders olarak okutulması planlanmış.

Anayasamızın ilgili maddeleri ve Milli Eğitim Temel Kanunu değişti de, bizim mi haberimiz olmadı?
 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir