Reklam

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
A- A+ Paylaş
Paylaş
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit
Reklam

Törene Bolu Valisi Ahmet Ümit ile eşi Şengül Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kıdemli Albay Göksel Çaylı, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Baro Başkanı Avukat Sabri Erhendekçi, Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ömer Ersever, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz, Siyasi Parti İl Temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, askeri erkan, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Demokrasi Meydanı’nda yapılan tören, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kıdemli Albay Göksel Çaylı ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından törene katılanların ve vatandaşların bayramını kutlaması ile başladı.

Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

Bolu Valisi Ahmet Ümit törende yaptığı konuşmada, “Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümünü milletçe, birlik ve beraberlik içerisinde bir kez daha kutlamanın onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu gurur günümüzü ve coşkumuzu bizimle paylaşan tüm dostlarımızın Cumhuriyet Bayramını can-ı gönülden tebrik ediyorum. Cumhuriyetin ilanının 96. Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı şükranla yâd ediyorum.”

“29 Ekim; Tarih boyunca insanlığa adalet dağıtan ve büyük medeniyetler kuran yüce bir milletin küllerinden yeniden doğarak yeni bir medeniyet hareketini başlattığı, bin yıldır vatan bildiği topraklardan atılarak yok edilmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vermiş olduğu büyük mücadelelerin sonunda kazandığı kutlu zaferini tüm dünyaya haykırdığı, Türk milletinin iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin söz söyleyemeyeceğini, canıyla ve kanıyla tüm dünyaya bir kez daha ilan ettiği müstesna bir gündür.”

“Binlerce yıla uzanan köklü devlet geleneğimiz, her geçen gün daha da güçlenen demokrasimiz, temelinde insani değerler olan hassasiyetlerimiz ile sadece ülkemize değil aynı zamanda bölgemize ve tüm dünyaya da umut olmaya devam ediyoruz. Bu umudun merkezi olmamızın temelinde, milletimizin mertliği, cömertliği, şefkati, merhameti, kahramanlığı v.b. birçok özelliklerinin yanında, kuşkusuz millet hâkimiyetine dayanan Cumhuriyet yönetimi bulunmaktadır. Çünkü Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda toplumun tüm yaşamını ilgilendiren, her alanda etkisini derinden hissettiren, tarihin akışına yön veren çok önemli bir hamledir. Esasen, “Ezelden beridir hür yaşamış” Yüce milletimiz, esarete ve zorbalığa karşı tarihte eşi benzeri görülmemiş birçok kahramanlık destanları yazmıştır. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin bozulamayacağını, kederde ve kıvançta bin yıldır ortak olan milletimizin bölünemeyeceğini, vatanımızın parçalanamayacağını, ezanlarımızın susturulamayacağını, İstikbâl ve istiklâlimizin emin ellerde olduğunu, 15 Temmuz gecesi topyekûn bir tarihi destan daha yazarak tüm dünyaya göstermiştir. Kısacası Türk tarihinin kahramanlıklarla dolu destanları bitmedi, bitmeyecektir.”

“Değerli Gençler. Yaşananlardan ibret çıkarma ve ilham alma becerisi yüksek olan bir milletin evlatları olarak bizler, imanın imkândan daha önde geldiğine ve daha üstün olduğuna her daim inanmışızdır. Bu azim ve şuurla aziz vatanımızı yüceltmek için, ecdadımızın bu vatanı kurtarmak için döktüğü kandan çok daha fazla ter dökmemiz gerektiğini hepimiz çok iyi bilmeliyiz. Bunun için hepimizin fikren, bedenen, ilmen, zihnen, fennen ve vicdanen olgun, kuvvetli, donanımlı ve yüksek karakterli bireyler olmamız şarttır.”

“Birlik ve beraberlik içinde hep birlikte kurduğumuz ve 96. yıldönümünü idrak ettiğimiz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için yine hep birlikte var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti’nin bekâsı için yurtiçinde ve sınır ötesinde cansiperane mücadele veren kahraman Mehmetçiğimizi ve yine her alanda devletimizi yüceltmek için çalışan her bir devlet adamımızı, tabi ki tüm vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Yine tarihimiz boyunca vatan, millet ve mukaddes değerleri uğruna her birisi birer Goncagül gibi toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle ve kahraman gazilerimizi de şükranla yâd ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi ve vatandaşlarımızın törene yoğun ilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in konuşmasının ardından “Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk” temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ve liseler arasında düzenlenen Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programda Bolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okundu. Bolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Miraç Kocaman “Cumhuriyet Bayramı”,  Damla Karakurt “Cumhuriyet Hatırası”, Özlem Güney “Cumhuriyet Ne Demek?”, Meltem Sevim “Cumhuriyet Güneşi” şiirini okuduğu programda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunu gösterileri sergilendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96’ncı yıldönümü Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen program Belediye Bandosu eşliğinde tören geçişi ile sona erdi. Bayraklar ve flamaların öncülüğündeki İzci grupları, öğrenciler, halk oyunları ekipleri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ekipleri, askeri birlikler ve resmi kurumların motorize birliklerinden oluşan kortejlerin geçişi törene katılanlar tarafından coşkuyla izlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96’ncı yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından fidan dağıtımı yapıldı. Bolu Valisi Ahmet Ümit ile eşi Şengül Ümit, vatandaşlara fidan hediye ettiler.

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Manşet Haberler

Çok okunanlar
Reklam
sanalbasin.com üyesidir