Gündem

Jandarma Arama Kurtarma Timleri'nin eğitim ve çalışmaları devam ediyor

19 Kasım 2021 . 13:27

Bolu Valiliği İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan basın duyurusunda; yurt genelinde meydana gelebilecek her türlü doğa ve insan kaynaklı afet ve olaylarda arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştiren Jandarma Arama Kurtarma Timleri’nin eğitim ve çalışmalarına değinildi.

  İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan basın duyurusunda açıklamalarda bulunan İl Jandarma Komutanlığı vatandaşlarımızdan isteklerini de dile getirdi. Basın duyurusunda: 

  “Jandarma Arama Kurtarma Timleri yurt genelinde meydana gelebilecek her türlü doğa ve insan kaynaklı afet ve olaylarda arama kurtarma faaliyeti icra etmektedir. 

  Arama Kurtarma bu görevlerin en iyi şekilde icra edilmesi maksadıyla eğitimlerini gerçek arazi ve hava koşullarında aralıksız devam etmektedir. Tim personeli görevleriyle ilgili eğitimlere ek olarak yurt içi ve yurt dışı kurslara katılımı sağlanarak konusunda uzmanlaşması sağlanmaktadır. 

  Jandarma Arama Kurtarma timleri sahip olduğu özel malzeme ve teçhizatları ile birlikte Kış ve kayak turizmi, Dağcılık ve dağ sporları, Doğa aktiviteleri yapılan yerler ile Ormanlık bölgelerde; emniyet ve asayiş hizmetleri, refakat, arama - kurtarma faaliyetleri ile kazazedelere ilk yardım ve tahliye görevlerini her türlü hava koşulu ve zorlu arazi şartlarında etkin bir şekilde yerine getirmektedir. 

  Ayrıca meydana gelebilecek mahsur kalma, kaybolma ve yaralanma olayları ile doğal afetlerde arama ve kurtarma görevlerinin yürütülmesinde ortaya çıkacak ihtiyaca cevap verecek nitelikte birlik kullanılmasını öngören bir konsepte sahiptir. 

  Bu kapsamda Bolu İl J.K.lığı sorumluluk bölgesinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezinde konuşlu Jandarma Arama Kurtarma Timleri vatandaşlarımızın kış turizmi açısından yoğun ilgi gösterdiği Kartalkaya Kayak Merkezinde emniyetli, huzur ve güven içerisinde tatillerini geçirebilmeleri amacıyla her türlü tedbirlerini almış ve olası kazalara karşı anında müdahale etmek amacıyla hazırlıklarını tamamlamıştır.  

  Jandarma Arama Kurtarma timleri ihtiyaç ve talep halinde Polis sorumluluk sahasına görevlendirilebildiği gibi, gerektiğinde Valiliklerin onayı ile çevre illerde meydana gelen afet olayları ile arama kurtarma taleplerine süratle müdahale edebilmek için görev almaktadırlar.  

  JANDARMAMIZIN VATANDAŞLARIMIZDAN BİRDE İSTEĞİ VARDIR 

  Kazaların genellikle olumsuz hava koşulları, çığ, sis, yıldırım düşmesi, bilgi eksikliği, malzeme yetersizliği, aşırı güven ve dikkatsizlikten meydana geldiğinin tüm vatandaşlarımız tarafından bilinmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi, 

  İlgili kurumlardan izin alınmadan ve kolluğa bilgi verilmeden ve belirlenen rotalara uyulmadan bilinçsizce gezi ve tırmanışların yapılmaması, 

  Uzman kişilerce hazırlanan dağ ve yayla rotaları temin edilerek faaliyetlerde rotalara titizlikle riayet edilmesi, 

  Arazide kaybolma ihtimaline ve oluşabilecek acil durumlara karşı ilgili kurumlarla muhabereyi sağlayacak telsiz ya da uydu telefonu temin edilmesi, küçük yaştaki çocukların faaliyetlere katılmaması. 

  Arazide ve ormanlık alanlarda gerçekleştirilecek etkinlikler öncesinde ilgili kurumlardan izin alınarak ve kolluğa rota ve irtibat numarası bırakılarak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, 

  Çığ düşmesi ve kaybolma olaylarına karşı belirlenen kayak pistlerinin dışına izinsiz çıkılmaması ve bölgede bulunan yön ve ikaz levhalarına riayet edilmesi. 

  Arazide bulunan (330) adet Bilgilendirme Yön ve İşaret levhalarına uyulması, kaybolma olaylarında ise yine arazide bulunan 60 adet Acil Çağrı Butonuna basılarak JAK Timlerinin yanınıza gelene kadar Acil Çağrı Butonunun yanında beklenilmesi gerekmektedir.” ifadelerine değinildi. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.