Gündem

Seben Gölü Bolu'nun parlayan turizm yıldızı olacak

19 Kasım 2021 . 07:48

Seben Belediye Başkanı Fatih Kavak, Seben Gölü’nde yaptıkları turizm çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Seben Gölü yapılan kanal sistemiyle sulu tarımla ilçeye tarımsal üretime katkı sağlarken diğer taraftan göl etrafında yapılan düzenlemelerle birlikte Bolu’nun önemli bir turizm değeri haline gelecek.

  2011 yılında Bolu İl Özel İdare tarafından yapılan, Abant Gölü’nden 7 kat büyüklüğü ile Batı Karadeniz’in en büyük yapay gölü olma özelliğine sahip Seben Gölü ilçenin turizmde parlayan yıldızı olmaya aday. Seben Belediye Başkan Fatih Kavak, Seben’in geleceğini yakından ilgilendiren turizm projelerini bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Seben’in en büyük turizm değerlerinden biri olan Seben Gölü etrafında yapılan düzenlemeler hakkında Kavak basın mensuplarına bilgiler verdi. Göl etrafında yapılan düzenlemelerle Seben Gölü birçok aktivite ve faaliyetin gerçekleştirilebildiği bir turizm merkezi haline gelecek.

  KAVAK YAPILAN DÜZENLEMELERİ ANLATTI

  Seben Gölü etrafında yapılan düzenlemelerle ilgili bilgiler veren Seben Belediye Başkanı Fath Kavak şu değerlendirmeleri yaptı:

  Seben Gölü 2011 yılında Bolu İl Özel İdaresi tarafından yapıldı. Gölün yanında 400 metrekarelik bir atıl bina vardı. Biz 2019 yerel seçiminde görevi devraldığımızda burayla kiralama süreciyle ilgili işlemi başlattık. Yaklaşık 5000 metrekarelik kilitli parke döşedik. Kıyı dolgusu Devlet Su İşleri tarafından 2020 yılından itibaren 500 Bin liralık maliyeti vardı. Devlet Su İşleri tarafından karşılandı. Ve üzerinde bulunduğumuz iskele de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldı bize teslim edildi. İç kısımda kilit parke noktasında da bizler Altındağ ve Bolu Belediyesi’nden destekler aldık. En sonda da 500 bin liralık mekânın tefrişatı noktasında ve mescid ve tuvaletler noktasında Turizm Bakanlığı’ndan vekillerimiz Arzu Aydın ve Fehmi Bey’in destekleri ve il başkanımızın destekleri ile bir hibe için görüştük, bakanımızdan da söz aldık.

  BİR BUÇUK SENE ZORLU SÜRECİN ARDINDAN KİRALAMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİ

  İnşallah 2022 yılı Mayıs ayında görkemli bir törenle sizlerin de katılımıyla buranın açılışını gerçekleştireceğiz. Biz burayı niye yaptık ilk önce onu anlatayım isterseniz. Göreve başladığımız zaman küçük bir hadiseyle karşılaştık. İstanbullu bir iş adamı ağabeyimiz Seben Gölü’nü ziyarete gelir. Tabi biz siyasetçiyiz. Çıktık mı basının karşısına Batı Karadeniz’in en büyük gölüne sahibiz, 23 km çevresi var, 50 milyon metreküp su tutma hacmi var diye bunu biz rahat bir şekilde konuşabiliyoruz. Yapanların da bu noktada geçmiş dönemde Süleyman Bey’in ve Alaaddin Bey’in ciddi manada destekleri var. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Şimdi bu iş adamımız buraya gelir karşıda gördüğümüz yayla da bir ihtiyacına karşılamak için yaylanın içine girer ve nahoş bir durumla karşılaşır, döner gider İstanbul’a Akabinde beni arar” Der ki başkan yüzde 66 oyla seçilmişsin öncelikle hayırlı olsun. Fakat Seben Gölü etrafında bir bardak çay içecek, yemek yiyecek, akşamları kalabilecek bir mekânınız yok. Bu ayıp size yeter. Bunun akabinde biz ilçe başkanımız, il genel başkanı üyelerimizle buraya geldik baktık, dedik ki arkadaşlar biz burayı kiralayalım. Bir buçuk sene zorlu sürecin ardından kiralama işlemi gerçekleşti. İktidar belediye olmamıza rağmen bir buçuk sene baya zorlandık. Akabinde çalışmaya başladık.

  SEBEN GÖLÜ KARAVAN PARKI OLACAK

  Dolgu kısmı Fatih Bey’in bakan yardımcımızın destekleri ve Devlet Su İşleri tarafından 2020 yılı itibari ile 500 bin liralık maliyeti vardı yapıldı. Üzerinde bulunduğumuz iskele Orman Genel Müdürlüğü tarafından Seben Gölü’nde ki yapılan ilk iskele olması nedeniyle bizim için önemli ve alanda 5 bin metrekarelik kilit parkeyle biz düzenlemesini yaptık. Biz burada ne yapmak istiyoruz? Onu söyleyeyim isterseniz. İlk etapta 700 kişilik açık hava organizasyon yerimiz var Dedem Çamı dediğimiz mevkide burada yaz dönemlerinde çeşitli etkinlikleri yapabileceğimiz bir alan, düğün, nişan, sünnet, kına ve mevlit organizasyonları noktasında. Ayrıca biz burada Bolu’da bir ilki gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Karavan turizmine burayı açmayı düşünüyoruz. Aynı anda 70 civarında karavanı biz burada geceli konaklatma imkânına sahip olacağız. Su ve elektriğini çektik. Bu noktada çalışmalarımızı tamamladık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile beraber rektör hocamızla olan görüşmemizde de bu konuda mutabakatı sağladık. Artık bundan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi su sporları noktasında çalışmalarını inşallah Seben Gölü’nde yapacak. Bunun dışında bizler burada sportif balıkçılık etkinliği noktasında 300 metrelik bir alanı kendilerine ayıracağız ve sportif olta balıkçılarını biz burada ağırlayacağız.

  GÖLCÜK'Ü ARATMAYACAK

  Baktığımız zaman Abant, Yedigöller, Gölcük ve sırada olan yer bence Seben diye düşünüyoruz. Buradaki tesissimizin Seben Gölünün ilk turizm tesisi olması sebebiyle çok önemli bu da bize nasip olduğu için rabbime şükrediyorum.   Ekibimiz genç. Belediye ekibi olsun gerek il genel meclisi olsun gerek ilçe başkanımız olsun koordineli bir çalışmamız var. Her zaman biriz, beraberiz bunu da artılarını burada eserlerimizi görüyoruz. Hizmet ve eser siyaseti üzerine hareket ediyoruz. Bence buradaki tesis yarın bir gün Gölcüğü aratmayacak diye düşünüyorum. İlk olması hasebiyle bu kadar kısa bir alanda farklı farklı etkinlikleri yapabilecek güzel bir tesisi Bolumuza kazandırdığımız düşüncesindeyiz.

  • Ali Veli19 Kasım 2021 . 13:54

   Marka projesi kapsamında Bolu Özel İdaresince yapılan ancak bir gün dahi kullanılmayan her tarafı kırılıp dökülen evlere kulübelere macera parkuruna yazık etmişsiniz. Önce onları kurtarın koruyun. Onlar Devletin milletin parasıyla yapıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.