Gündem

Namazda mesafe kuralını kaldıran genelge yayınlandı!

12 Kasım 2021 . 11:34

Camilerde covid-19 önlemleri kapsamında oluşturulan cemaatin mesafeli saf tutma kuralı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı genelge ile kaldırdı.

Namazda mesafe kuralını kaldıran genelge yayınlandı!

  Koronavirüs kapsamında kalabalık sosyal alanlar için bulaşmayı önlemeye yönelik kuralların uygulandığı alanlardan biri de camilerdi. 2 yıla yakın bir süredir namazlarda saf tutan cemaat mesafe kuralları çerçevesinde namazını kılıyordu. Uzun süredir uygulanan bu kural Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından illere Ali Erbaş imzasıyla gönderilen bir genelge ile sonlandırıldı. Genelgede şu ifadelere yer verildi:

  "Koronavirüs salgını kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlileri gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır. Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzda salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılması gerekli bulunmuştur. Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uymak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini arz ederim."

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.