Gündem

İzzet Baba'nın kemikleri sızladı!

7 Ekim 2021 . 11:51

Şehrin sesine kulak vermediler!

İzzet Baba'nın kemikleri sızladı!

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektör atama kararnamesi Bolu kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Rektörlük görevine devam kararı verilen Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın yeniden atanmasına sosyal medyada ve sokakta vatandaş tarafından tepkiler gelmeye devam ediyor.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile ilgili yapılan rektörlük ataması şaşkınlık yarattı. Mevcut rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile devam kararı verilen kararnameye tepkiler gelmeye devam ediyor.

  AKADEMİK KIYIM YAŞANDI

  Geçtiğimiz günlerde üniversite ile ilgili hazırlanan Sayıştay raporunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen yapılan atamaya anlam verilemedi. Sayıştay raporunda üniversite ile ilgili kişiye özel atamalara dair bilgiler yer aldı. Raporda toplam 132 öğretim üyesi kadrosunun 125'i için sadece birer kişi başvuru yapabildiği ifade edildi. Kişiye özel atamaların yapıldığına dair kesinleşen raporda 2547 sayılı Kanun'un 23'üncü, 24'üncü ve 26'ncı maddelerinde ifade edilen objektif ve denetlenebilirlik ilkelerine riayet edilmedi. İlanların büyük çoğunluğunda belli bir kişiye işaret eden şartlar istendi. Hazırlanan rapora göre üniversitede liyakat ilkesine uyulmadan akademik kıyım yaşandı.

  ŞEHİRLE ALAKASI OLMAYAN ÜNİVERSİTE

  Kendi başına buyruk kararlarla kelimenin tam anlamıyla üniversitede krallığını ilan eden Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın icraatları bütün bunlarla da sınırlı kalmadı. Kendine yakın isimlere yönelik atama ve kadro oluşturan Alişarlı üniversiteye katkı sunan akademisyenlerin çoğu yaşadıkları psikolojik mobing nedeniyle başka üniversitelere gitmeyi tercih etti. Geçmiş dönemde Bolu’da sivil toplum kuruluşlarıyla çeşitli projeler gerçekleştiren üniversite Alişarlı döneminde bu pozisyonundan hızla uzaklaştı. Son yıllarda üniversite neredeyse şehirde gerçekleşen hiçbir projenin içinde aktif olarak yer almadı. 

  VAKIF NE DİYECEK?

  Bolu’ya sayısız eser kazandıran ve adını İzzet Baysal’ın isminden alan üniversiteye yapılan atamaya İzzet Baysal Vakfı’nın ne tür bir tepki göstereceği, şehre rağmen yapılan atamaya dair nasıl bir yorum yapılacağı merak ediliyor. Yapılan atamaya ilişkin bazı vatandaşlar sosyal medyada “İzzet Baba’nın kemikleri sızladı” şeklinde yorumlar yapıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.