Gündem

Gezici'den dikkat çeken iddia ‘'37 öğretmen covid''

4 Ekim 2021 . 12:27

Yüz yüze eğitimin başladığı okullardaki COVİD vakalarıyla ilgili Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Bolu’daki okullarda karantinaya alınan sınıf ve öğretmen sayısını paylaştı. Gezici, “5.Haftasına bize ulaşan vaka sayıları itibariyle en az, 1 yardımcı personel COVİD pozitif Toplam: 63 sınıf karantinada 37 öğretmen COVİD pozitif” dedi.

Gezici'den dikkat çeken iddia ‘'37 öğretmen covid''

  Yüz yüze eğitimin başladığı okullardaki COVİD vakalarıyla ilgili, Eğitimsen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, açıklama yaptı. Gezici, okullarda onlarca sınıf ve öğretmenin karantinaya alındığını iddia etti.  

  Gezici, okullardaki COVİD vaka sayılarına ilişkin, “Her geçen gün salgın yayılımı ve karantinaya alınan sınıf sayısı artıyor. Alınmayan önlemler ve yönetilmeyen salgın nedeniyle kaygılarımız da her geçen gün daha derinleşiyor. Sınıf mevcutlarının seyreltilmesi için önlem alınmıyor ancak karantinalar nedeniyle okullar fiilen seyreliyor, MEB ise yaşanan süreci yalnızca seyrediyor. Milli Eğitim Bakanı Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin 900 sınıfta vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı. İlimizde eğitim öğretimin 5.Haftasına bize ulaşan vaka sayıları itibariyle en az, 1 yardımcı personel COVİD pozitif Toplam: 63 sınıf karantinada 37 öğretmen COVİD pozitif. Ortaokulda 16 sınıf karantinada, 11 öğretmen pozitif, ilkokulda 5 sınıf karantinada, 8 öğretmen pozitif, anaokulu 4 sınıf karantinada, 4 öğretmen pozitif, özel eğitim uygulama okulu 3 öğretmen pozitif” dedi. 

  Vaka sayılarının okullara yansıdığını görüyoruz 

  Vaka sayılarının okullara yansıdığını söyleyen Gezici personel eksikliğine dikkat çekerek “Karantinaya alınan sınıflardaki öğrenciler yeniden uzaktan eğitime geçiyor. Öğrencilerin sınavları ve ölçme-değerlendirmeleri ile ilgili yeni bir planlamaya ihtiyaç var. Ama bakanlık her konuda olduğu gibi bu konuda da sorun yokmuş gibi davranıyor. Bu konuda acilen bir planlama yapılması zorunluluktur. Kesintisiz yüz yüze eğitim ancak tedbirlerle önlemlerle mümkündür. MEB’in ‘okullarımız pandemiye hazır’ söyleminin hiçbir karşılığı yok. Önceki yıllara göre yardımcı personel sayısı yetersiz, bazı okullarımızda hiç yok. Okullarımızda hijyen ve temizlik aksamaktadır. Eğitime bütçe ayırmadan, kadrolu güvenceli istihdam yaratmadan, mevcut öğretmen açığını kapatmadan, ek derslikler açmadan önlemler aldık, okullar eğitim öğretime hazır demenin eğitim emekçileri ve öğrencilerimiz açısından bir karşılığı yoktur. İlimizde de her geçen gün vaka sayılarının arttığını, bunların okullara yansıdığını görüyoruz” dedi. 

  Algı yönetimi olduğunu biliyoruz  

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın algı yönetimi yaptığına değinen Gezici, “Salgının başından beri MEB’in süreç yönetiminin daha çok algı yönetimi olduğunu biliyoruz. Bu sürdürülebilir yüz yüze eğitim açısından da kaygılarımızı arttırıyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri sendikası olarak; eğitim emekçileri ve öğrencilerimizin öncelikli olarak; sağlık hakkı ve eğitim hakkı için kamuoyu ile sorunları ve önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğimiz” şeklinde konuştu. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.