Gündem

Vali Ümit "Evet" derse 2 Milyon 500 Bin TL esnafın cebinde kalacak!

1 Haziran 2021 . 11:08

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Yukarı Çarşı’da alt yapıyı sil baştan yapmaya hazırlanıyor. Başkan Özcan çarşıda yapılacak düzenlemelerin masrafını esnafa yük etmeden yapmak istiyor. Özcan bu konuda Bolu Valisi Ahmet Ümit’le görüşme yaptığını ve kendisinden talepte bulunduğunu söyledi. Özcan yapılacak düzenleme masraflarını Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Fonu’ndan kaynak kullanarak yapmak istiyor. Bu konuda tasarruf hakkı ise Vali Ahmet Ümit’te bulunuyor. Ümit “Olur” derse yukarı çarşıda yapılacak düzenlemeler bu fondan karşılanacak.

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN-MERT MİNİSKER

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Bolu’nun en eski ticaret merkezlerinden biri olan tarihi Yukarı Çarşı’da yapılacak alt yapı ve üst yapı çalışmaları için kolları sıvadı. Özcan’ın TV Bolu’ya yaptığı özel açıklamada, tarihi çarşıda Muzaffer Işın döneminden bu yana alt yapı ile ilgili bir çalışma yapılmadığını söyledi. Özcan çarşının altyapı ve üst yapı çalışmaları ile birlikte mükemmel bir görünüme kavuşacağını ifade etti. Özcan ayrıca yapılacak düzenlemelerle ilgili gerekli ödeneğin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Fonu’ndan karşılanabileceğini bu fon hakkındaki tasarrufun Vali Ahmet Ümit’te olduğunu belirtti. Özcan Vali Ümit’in olur demesi halinde yukarı çarşı esnafının cebinde 2 Milyon 500 Bin TL paranın kalacağını söyledi. Özcan TV Bolu’ya yaptığı özel açıklamada yapılacak düzenlemeler hakkında şu bilgileri verdi:

  MUZAFFER IŞIN DÖNEMİNDEN BU YANA BİR EL ATILMAMIŞ

  Yukarı Çarşı’da çok kapsamlı bir çalışma yapılacak. Alaaddin Bey kaplamaları yapmış. Tamamını da almamış, sistemin içine orayı da almaya çalışıyoruz. Ayrıca saçak ile ilgili bir karar verilememiş. Saçağı beğenememişler, saçak kısmı kalmış. Bir de oranın Muzaffer Işın Döneminden bu yana bir el atılmamış. En son oranın taş döşemesini Sayın Necdet Gören yapmış. Oranın taşları artık ömrünü doldurmuş. Alt yapısının kanalizasyon, pis su arıtma hattı ve elektrik değişmesi gerekiyor.

  MÜKEMMEL BİR GÖRÜNTÜYE KAVUŞACAK

  Çok güzel bir proje hazırladık ihalesini de gerçekleştirdik. Bugün yarın çalışmasına başlanacak. Bir tane daha ihale yaptık. Vatandaşlardan talep topladık bu sefer. Bu sefer yapılan işlerin parasını alırım dedim. Her işyerinde bir sundurma yapılacak, iki tabelalar tek tip olacak. Yer kaplamalarıyla, aydınlatmayla mükemmel bir görüntüye kavuşacak.

  İSTEYECEK YÜZÜMÜZ YOKTU

  Sayın Valiyle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Fonu diye bir fon var bu konuda konuştum. Bu fon bu tür eserler için kullanılıyor. Bu fonundan en önemli geliri bizden gidiyor. Emlak vergilerinin yüzde onu bu fona gidiyor. Tabi Alaaddin Bey ödememiş yıllarca ben de ödememiştim iki yıldır. Yedi sekiz milyon borç birikmişti oraya. İsteyecek yüzümüz yoktu. Yapılandırma kanunu çıktı. Yapılandırdık ve ödüyoruz borcumuzu. Hatta Sayın Valimize de dedik ki İl Bank’a da yazabilirsiniz bizim borcumuzu. Eğer ödemezsek İl Bank’tan bizim kaynağımızdan kesilsin. Siz bize iki buçuk milyon lirayı bana verin bu fondan verin biz bu çalışmayı yapalım. Siz bize bu iki buçuk milyon lirayı verirseniz biz de bu iki buçuk milyon lirayı vatandaştan almayız dedik.

  BEN SİZDEN PARA İSTEMEDEN DE YAPARIM

  Vatandaşa da bunu anlattım. Bakın siz vermeyi kabul ettiniz. Ben bu safer sizden bunu talep toplayarak yapıyorum. Ama yine ödememe şansınız var. Eğer Sayın Vali hakkım olan bu parayı verirse bu projeyle ilgili ben sizden para istemeden de yaparım dedim. Bugün ve yarın da resmi olarak Vali’ye yazı yazacağız. Gidin Vali Bey’le konuşun dedim. Ben konuştum sıcak bakmadı. Yani net bir şekilde evet demedi AK Parti il başkanına, sayın milletvekillerine gidin dedim. Eğer belediyeye bu para verilirse buraya harcanacak. Bu sayede bu zor günlerde biz de yaklaşık sizler de İki Buçuk Milyon Lira ödemekten kurtulacağız.

  HER DÜKKÂN TEK TİP OLACAK

   AK Parti de buraya hayır dememeli. Burası yüz akı olacak. Yani Yukarı Çarşı hiç olmadığı kadar güzel olacak. Hem ışıklandırmasıyla hem taban kaplamalarıyla hem alt yapı sorunu bitmiş bir şekilde tek tip saçaklar, levhalar. Her dükkân tek tip olacak ve artık kafalarına göre kimse bir şey yapamayacak. Anıtlar Kurulu onayladı bu projeyi. Dediğim gibi talep toplayarak vatandaştan parasını almak zorunda kalacağım. Bu sefer geçen sefer yanlış yaptıkları için isteyemedik parayı. Ama bu sefer onlar vermeye razı biz alabiliriz ama bir yol var diyorum. Orada o para o amaçlar için toplanıyor zaten. Eskiden isteyemezdim yüzüm yoktu şimdi yapılandırdım. O yüzden vatandaşlara yazıyı yazdığım gün Yukarı Çarşı Muhtarına, Derneğine, orada tanınan bilinen esnaflara AK Parti il başkanından randevu alın önce olarla konuşun sonra da Sayın Valimizle konuşun dedim. Siz bu işe bastırırsanız dedim cebinizdeki İki Buçuk Milyon Lira cebinizde kalır dedim. Ben de hiç kullanılmayan bir parayı kullanarak orayı hem güzelleştiririm hem şu zor dönemde İki Buçuk Milyon Lira sizin cebinizde kalır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.