Gündem

Tanju Başkan, Yaşar Paşa'nın kapısını çalacak

30 Mayıs 2021 . 19:20

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Bolu’nun yıllardır çözülemeyen stadyum projesi için kolları sıvadı. Özcan Bolu Atatürk Stadyumu için yeni bir yol bulmak üzere Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile görüşecek.

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN-MERT MİNİSKER

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan şehir stadyumu için kolları sıvadı. Yıllardır atıl halde olan ve hiçbir zaman havaalanı olarak kullanılmayan askeri havaalanını içeren 112 dönümlük arazinin kamulaştırılarak şehir stadyumu için alanı kazandırılması için Özcan çalışma başlattı. Özcan hazırladığı çalışmalarla birlikte Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in kapısını çalacak ve kullanılmayan bu alanın imara açılması için talepte bulunacak.  Mayıs ayı meclis toplantısında yapılan imar komisyonu görüşmelerinde bahsi geçen konu hakkında TV Bolu’nun sorduğu özel soruya Tanju Özcan şu şekilde cevap verdi ve alanda yapılacak çalışma hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı:

  24 SAAT YAŞAYAN BİR STADYUM OLACAKTI

  Ben seçim öncesi stadyum vaadini verirken tam yerini söyledim. Tam şurada şu şekilde yapılmalı diyerek konuştum. Mevcut yerine yapılması gerektiğini savundum. Şimdi o zaman ki değerli rakibim Fatih Metin stadyumun yerini belirtmedi. Ben belirterek halktan oy istedim ve bu sözünün gereği olarak ta ben bu yerin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu biliyorum. Dedim ki bu araziyi bize 49 yıllığına tahsis edin, ben buraya stadyumu yapayım 49 yıl boyunca ben işleteyim 49 yıl sonrada size devredeyim dedim. Tabi bu stadyum yaşayan bir stadyum olacaktı 24 saat yaşayan bir stadyum yapacaktım. İçinde sinemaların, işletmelerin mağazaların olduğu yanında bir otelin olduğu altı tamamen otopark olan bir stadyum olacaktı.

  4 EKİM’DEN BU YANA OLUMLU VEYA OLUMSUZ BİR CEVAP GELMEDİ

  Sonra Bakanlık bana bu talebimizle ilgili cevabi bir yazı gönderdi. Kanunda yeri olmamasına rağmen bu tahsis talebini belediye meclis kararından geçireceksin avan projeni bize göndereceksin dediler. Peki dedik avan projelerimize tekrar seçimde vaat ettiğimiz şekliyle avanın da ötesine geçerek hazırladık. Neredeyse uygulama projesine yakın bir proje gönderdik ve 49 yıllığına tahsis istedik. 4 Ekim’de en son bu yazıyı yazdık. 4 Ekim’den bu yana olumlu veya olumsuz bir cevap gelmedi. Geçenlerde Fatih Metin ile görüştük o ısrarla stadyumun şehir dışında olmasını istiyor. Sanayi alanı olabilir dedi bazı AK Partililer. Sanayi alanında yüzlerce mülkiyet sorunu var. Ayrıca stadyum sanayi bölgesinde olacaksa ha orada olmuş ha bulunduğu yerde olmuş bir şey değişmeyecekti orası da merkez.

  HSYK BAŞKAN VEKİLİ MEHMET YILMAZ ARACILIĞIYLA GENELKURMAY BAŞKANIMIZDAN RANDEVU İSTEDİM

  O zaman bende Fatih Bey’e şöyle bir teklifim olacak dedim. Çok teknik konulara giremem ama kullanılmayan askeri hava alanı var dedim. Ben gittim gördüm. Güvenlik sebebiyle daha detayına girmeyeceğim. Pistin uzunluğu yetmiyor. Pistin ortası çökmüş. Buraya helikopter dışında herhangi bir hava aracının inmesi mümkün değil. Birde bu alanın sivil havacılığa açılmasıyla ilgili bir takım çalışmalar olmuş, pist uzunluğunun bu türlü bir çalışma için minimum 3 kilometre olması gerekiyor. Pistin 3 kilometre olması demek, doğuya doğru uzaması demek, bu durumda Karacaağaca doğru girmesi demek. Bir yerleşik alan engeli var. Orada bu türlü bir uzatma için ciddi kamulaştırma yapmak gerekiyor. Belki de Karacaağac’ın neredeyse tamamını ortadan kaldıracaksın. Birde yaklaşama mesafesi ile ilgili bir problem var. Birde rüzgârla ilgili bir sıkıntı var. Askeri sahanın hemen hemen neredeyse her yeri imara açılmış. Cezaevi yapılmış kaşsında evler var. Orada sadece 112 dönümlük bir alan var orası imara açılmamış sebebi de kullanılmayan askeri havaalanı. Genel Kurmay Başkanımızdan bir randevu istedim. HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz İnşallah görevine devam eder. Onun aracılığıyla randevu bekliyorum. Doğrudan Genelkurmay başkanımıza anlatacağım. Bu sahanın askeri uçakların inmesi için gerekli şartları taşımadığını anlatacağım. Sivil uçakların inebilmesi için zaten yeterli mesafe yok. Pisti kuzeybatı, güneydoğu gibi planlarsanız iki buçuk kilometreye uzuyor. Belki küçük uçaklar inebilir. Ama bu haliyle ne zemin yapısıyla nede içinde bulunduğu şartlar sebebiyle olmaz ve bu alan imara açılabilir.

  MÜLKİYETİ DE İSTEMİYORUM DEVLETE KALSIN

  Bu alanı 2 kat imara açalım diye düşündük. Biz burayı imara açarsak ve 18. Madde uygulaması yaparsak bize 45-50 dönümlük bir arazi çıkıyor. Bende o zaman buraya bize kalan alanda stadyumu yere gömerek yaparım dedim. Lot alanı gibi kazacaksınız, diranajını yapacaksınız, evlerle birlikte koltukları vereceksin zemin aşağıda kalacak. Tabi teknik problemler var ama çözülmeyecek problemler değil. Satadın sadece 3 metrelik kısmı yukarıda görülecek yeşil çatı olarak yapılacak. Bolu Atatürk Şehir Stadyumu olacak adı. Biz bu projeyi yaparız dedik. İşyeri yapmayacağımız için maliyeti de olmayacak. Bu projenin karşılığında stadyumun mevcut yerini isteriz dedik. Hatta mülkiyetini de vermeyin bize dedik. Siz burayı peyzaj alanı olarak kullanmak kaydıyla belediyeye sınırsız tahsis verin dedik. Hatta Fatih Metin’e de söyledim onunda aklına yattı. Stadyumu bir buçuk metre yükseltiriz dedik. 3-4 metrede aşağı gireriz. Pazaryerini oraya alırız dedim. İnsanlar yazın sıcaktan kışın soğuktan esnaf ve vatandaşlarımız etkilenmez. Üstü park, pazar yerinin bulunduğu alan peyzaj alanı olacak. Sen Gölyüzü Mahallesi’nin çocuğusun 50-60 dönümlük bir alan kazanırız dedim. Fikir onunda hoşuna gitti. Toprak Koruma Kurulu’ndan görüş konusunda ben sana yardımcı olurum ama askerle ilgili boyutu senin çözmen gerekiyor dedi. Ben şimdi bu durumları Genelkurmay Başkanımıza samimiyetle anlatacağım. Geçmişte yapılan çalışmaları tüm gerekçeleri ile anlatacağım. Eğer buranın imara açılmasına iki kat olmak kaydıyla imara açılmasına izin verirse ki vermemesi için bir sebep yok. Burada devasa bir yol açtık zaten. O yolun batı kısmında kalan bir alan burası. Biz oraya hızlı bir şekilde stadyumu yapmaya başlayabiliriz. O stadyumu yaparız Gençlik Spor’a devrederiz. Karşılığında buranın mülkiyetini de istemiyorum. İstemek hakkım ama tahsisini istiyorum. Mülkiyet devlette kalsın.

  BURAYI BANA VERDİRTMİYORLAR. BU ALANI BENİM YAPACAĞIMDAN KORKUYORLAR

  Kendi pazaryeri alanımla birlikte orayı yemyeşil yaparım. Sadece bir buçuk metre stadyumun olduğu bölümü kaldırırım. Pazar yerini aşağıya alırım. Zaten pazaryerinin olduğu alanın dörtte üçü haftanın 6 günü otopark alanı olarak kullanılır. Yaklaşık 1500 aracı alır orası. Aydınlatması ile havalandırması ile üstü yemyeşil bir alan oluştururuz. Dolyısıyla mantıklı bir proje. Şuan burayı yani mevut alanı verirlerse bu alanla ilgilide adım atacağım. Burayı bana verdirtmiyorlar. Bu alanı benim yapacağımdan korkuyorlar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.