Gündem

Sosyal demokrat olmak Allah'ın emridir

27 Mayıs 2021 . 15:31

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Borazanlar Mahallesi’nde yapmayı planladıklar cami projesi hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı. Belediye olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söylen Özcan, cami projesinde kendileri hakkında yapılan eleştirilere de cevap verdi.

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN-MERT MİNİSKER

  Bolu belediyesi 5393 sayılı belediye kanunu kapsamında bir ilki gerçekleştiriyor. Bolu belediye Başkanı Tanju Özcan ilk defa bu kanun kapsamında Türkiye’de bir belediyenin cami yaptırdığının söyledi. Cami projesinin teknik detaylarını anlatan Özcan açıklamasının devamında “Sosyal demokrat olmak Allah’ın emridir. Dünyada gelmiş geçmiş en büyük sosyal demokrat peygamber efendimizdir” sözleri toplantıya damgasını vurdu.

  9 BİN KİŞİYE 1 CAMİ DÜŞÜYOR

  Tanju Özcan belediye meclis salonunda yapılacak cami projesi ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

  Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. 5393 sayılı kanuna bağlı olarak bir cami yapacağız. Bu camiyi Borazanlar Mahallesi’ne yapacağız. Bu caminin önce teknik özelliklerinden bahsedeyim. Caminin oturum alanı 510 metrekare olacak. Toplam cemaat kapasitesi 675 olacak. Bu camiyi Borazanlar Mahallesi’nde yapacağız. Borazanlar Mahallesi’nde 2 cami var. Mahallenin nüfusu 2008 yılında 2 Bin 3 bin arasıydı. Borazanlar Mahallesi’nin nüfusu bu gün 18 Bin. Bolu’da 105 camimiz var yani 1500 kişiye kabaca 1 cami düşüyor ama Borazanlar Mahallesi’nde 9 Bin kişiye bir cami düşüyor. Borazanlar Mahallesi’nin şuan kesinlikle camiye ihtiyacı var. İlk olarak bu projeyi park alanın arkasında yapmayı düşündük ama yüksek gerilim hattı sebebiyle o alan olmadı. Bize cami için gerekli olan alan 1250 metrekare bir alana ihtiyacımız olduğunu tespit ettik. Cami alanı için gerekli arsayı mülk sahiplerinden bağış olarak topladık. Cami alanını okul alanından ayırdık. Yine 6 bin Metrekarelik alan okul alanı olarak kalmaya devam ediyor.

  OKUL İHTİYACI OLAN YERE OKUL, CAMİ İHTİYACI OLAN YERE CAMİ

  Valiliğimize başvuruda bulunduk. Bu başvuruda Hazreti Peygamberimizin hadis-i şerifinden bahsederek bu camiyi yapıyoruz ama bu caminin sevabına nail olmak isteyen binlerce insan var. Ben bir iş adamını arayıp bir müteahhidi arayıp bu cami inşaatına destek olun demeyeceğim. Biz burada bütün vatandaşlarımızın katkı sağlayacağı bir sonuç almak istiyoruz. Asgari ücretli bir vatandaşımızın 20 lirasını, bir öğrenci kardeşimizin harçlığından vereceği 5 liralık katkıyı daha çok önemsiyoruz. Bu sebeple 3 tane kamu bankasında hesap açtırdık. Valiliğimize müracaat ettik denekler masası üzerinden resmi bağış kampanyası içinde izin aldık. Bu gün bunun duyurusunu yapıyoruz. Zor bir süreçti. Hiçbir siyasal amaç gütmeyen tamamen ihtiyaca yönelik bir çalışma. Okul ihtiyacı olan yere okul yapacağız. Cami ihtiyacı olan yere cami yapacağız. Kreşe ihtiyacı olan yere kreş yapacağız. Huzurevibe ihtiyaç olan yered yaşlı bakım merkezine ihtiyaç olan yerde huzurevi yapacağız. Parka yeşil alana ihtiyacı olan yere park yapacağız. Yol ihtiyacı olan yere yol yapacağız. Belediye vatandaşın ihtiyacına yönelik olarak hareket etmek zorunda.

  ALLAH SOSYAL DEMOKRAT OLMAYI KULLARINA EMREDİYOR

  Biz bu kararı aldıktan sonra farklı kesimlerden çeşitli tepkiler aldık. Her kesimden birileri karşı çıktı. Bir kısmı bizim camiyi yapma düşüncemizi kıskandı, çeşitli bahaneler getirdiler. Bir kısım ‘sen sosyal demokratsın, sosyal demokrat bir belediye başkanı nasıl cami yapar’ diyen solcular oldu.  Binlerce tweet aldık bu konuda. Ben ilçe başkanlığımdan bu yana çizgim hiçbir zaman değişmedi. Ben Atatürk’ün tanımladığı anlamda Türk milliyetçisiyim, ulus devletten yanayım. Ben sosyalist değilim, Marksist değilim, komünist değilim, Türk milliyetçisiyim ve sosyal demokratım. Benim sosyal demokrasiye olan inancım nerden geliyor? Ben üniversite yıllarından Kuranı Kerimin Türkçe mealini okudum peygamber efendimizin hadi-i şeriflerini okudum. Orada gördüm ki Allah-ü Teâlâ kitabıyla aslında ayeti kerimeleriyle sosyal demokrat olmayı kullarına emrediyor. Hazreti peygamber dünyaya gelmiş geçmiş en büyük sosyal demokrat.  Sosyal demokratlığın evrensel İlkerli nedir? Sosyal adaletten yana olma. Eşitlikten yana olma. Toplumsal olarak dayanışmadan yana olma. Hazreti Allah kuranı kerimde fitre vermeyi zorunlu kılmış. Zekat İslam’ın şartlarından bir tanesi. Zengine malının 40’da birini paylaşacaksın diyor. Kurban kesiyorsan onu ihtiyacı olan insanlara dağıtacaksın diyor. Peygamber efendimizin sosyal demokrasi tanımını en temel özetleyen sözüdür bu hadis-i şerif. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ Kendimi sosyal demokrat olarak nitelendirmemin sebebi Hazreti Allah’ın emirleri Kuran-ı Kerim ve peygamber efendimizin hadisi şerifleri. Ben sosyal demokrasiye inançlı bir insan olduğum için inandım. Ve ‘İnançlı bir insanım diyen, ben Allah’a kayıtsız şartsız inanıyorum, Hz. Peygamber benim peygamberimdir’ diyen kimsenin de sosyal demokrasiyi reddetmesini doğru bulmuyorum. İnançlı insan sosyal demokrattır. Milli görüşçüler kendilerini farklı bir şekilde tanımlıyorlar ama onlarda sosyal demokrattır. Sosyal adaletten toplumsal dayanışmadan yanadır. Benim sosyal demokrasi anlayışım inancımdan kaynaklanıyor. Eşitlik sosyal demokrasinin ana kavramlarından bir tanesi. Hazreti Peygamberimiz Hazreti Ebubekir’in kölesini azat ediyor. Bilal Habeşi Hazretleri en önemli sahabelerden biri oluyor. Eskiden köle olan biriyle yol yürüyor. Mekke’de müşrikler tarafından zulüm gören Müslümanların Medine’ye hicretinde hepsine kol kanat germiştir. Her Medineli aileye peygamber efendimiz ”Her biriniz bir aileyi kardeş seçeceksiniz. Malınızı mülkünüzü bu aile ile paylaşacaksınız. Bizim kardeşlik köprüsü projemiz tam bundan esinlenerek yazıldı. Şuan biz 150 aileyi Bolu’da kardeş aile yaptık. Bu bizim inancımızın gereği. Ben ateistim diyen bir adamın ben sosyal demokrat olduğuna ben inanmıyorum. Din bir afyondur diyen tatlı su solcularının, Marksistlerin hiçbir yönlerinin bağdaşmadığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Yine abdestli kapitalistler var. Namaza kılarken bile para düşünenler servetlerinin bırakın 40’ta birini 40 binde birini zekât olarak vermeyenler var.

  OKU DİYOR İLİM İRFAN SAHİBİ OL DİYOR

  Sosyal demokrat olmak Allah’ın emridir. Dünyada gelmiş geçmiş en büyük sosyal demokratta peygamberimizdir. Ben bu inançla hareket ediyorum. Sosyal demokratım ne olduğunu merak edenlere Kuran-ı Kerim’in Türkçe mealini ve Peygamber Efendimizin sahih hadislerini takip etmelerini öneriyorum. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diye buyuran peygamber efendimiz dünyanın en büyük sosyal demokratıdır. ‘Sosyal demokrat bir insan nasıl cami yapar?’ diyenlere bu yünden ben gülüp geçiyorum. Cahil bu insanlar, kafası çalışmayan insanlar” bu gün burada Borazanlar’da cami ihtiyacı olduğu için cami yapıyoruz. Başka bir yerde de okul ihtiyacı olursa orada da okul yapacağız. Hazreti Allah’ın ilk emri oku. Bana göre Hazreti Allah sadece Kuran-ı Kerim’i oku demiyor. Oku diyor ilim irfan sahibi ol diyor. Bilimsel konularda araştır diyor. Hazreti peygamberimiz “İlim Çin’de bile olsa gidip öğrenin” diyor. Kendini inançlı olarak kabul eden insanların Kuran-ı Kerim’i ve hadisi şerifleri bir kerede bu yönüyle daha okumaya davet ediyorum.

  TOPLUMUN BÜTÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK BİZİM ASLİ GÖREVİMİZ

  Tarihte önemli bir sosyal demokrat daha var oda Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri. Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri yöneticilerine şu sözlerle sesleniyor siz diyor vatandaşlara namaz kılıyor musun? Oruç tutuyor musun diye Allah’ın kula soracağı soruları sormayın diyor. Aç mısın? bir şeye ihtiyacını var mı? Diye kulun kula soracağı soruları sorun diyor. Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu sözleri kitabe olarak camimizde yer alacaktır. Bu yüzden sosyal demokratım diyen yöneticinin özelliği bu olmalı. Toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılamak bizim asli görevimiz. Bu yapılacak caminin sevabına sizde dâhil olun. Seninde camin olsun. Bu açılan hesaplar tamamen camiinin yapımı için kullanılacak başka bir şey içinde kullanılmayacak.

  CAMİ PROJESİNE BAĞIŞ YAPILACAK İBAN NUMARALARI

  Borazanlar Mahallesine yapılacak camiye bağışlarıyla katkıda bulunmak isteyenler Bolu Belediye Başkanlığı Vakıfbank Gölyüzü Şubesi TR41 0001 5001 5800 7312 9907 09; Ziraat Bankası Girişimci Şube TR55 0001 0025 6435 1584 6550 79; Halk Bankası Bolu Şubesi TR77 0001 2009 2560 0007 0000 65 numaralı hesaplardan bağışlarını ulaştırabilecekler.

  • Mustafa Hulusi aksu27 Mayıs 2021 . 22:13

   Çok güzel ve yerinde düşünceleriniz,tespitleriniz var.Allah razı olsun,güç kuvvet versin.Göynük ten sevgi ve selâmlar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.