Gündem

Bolu'nun geleceğine yazık değil mi?

26 Mayıs 2021 . 11:57

Bolu’da tarım arazileri ve yeşil alanlar “İmarlı alan sayısı azalıyor” bahanesiyle imara açılıyor. Bolu belediye meclis toplantısında imar komisyonundan gelen ve tarım arazilerinin ve yeşil alanların imara açılmasıyla ilgili gündem maddesine tek itiraz eden kişi AK Parti Belediye Meclis Üyesi Semih Dimicioğlu oldu.

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

  Bolu Belediye Meclisi mayıs toplantısının ikinci oturumunda imar komisyonundan gelen raporlar görüşüldü. Meclis gündemine gelen ve imara açılacak olan tarım arazisi ve yeşil alanları kapsayan 5 gündem maddesinin üçüne AK Parti Belediye Meclis Üyesi Semih Dimicioğlu itiraz etti.

  GEÇEN YIL İPTAL EDİLDİ

  Bolu belediye meclisi mayıs ayı toplantısının ikinci oturumunda imar komisyonuna gelen konular görüşüldü. Komisyonun yoğun gündemi dikkat çekti. Meclisin imar komisyonundan gelen 17. Maddesinde Karaçayır Spor Kompleksi ile Çığırtkanlar Mezarlığı’nı içeren yeşil alanların imara açılması konusu görüşüldü. Geçtiğimiz yıl aynı alanla ilgili imar komisyonundan gelen gündem maddesi Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ilgili alanda yapılan imar düzenlemesinde kurum görüşleri alınmadığı ve usule uygun davranılmadığıgerekçesi ile meclise iptali teklif edildi. Gündem maddesi belediye meclisinde yapılan oylamada oy çokluğu ile iptal edildi. Aynı alanla ilgili geçtiğimiz gün yapılan belediye meclis toplantısında yeşil alanın imara açılmasına AK Partili Belediye Meclis Üyesi Semih Demicioğlu şu sözlerle itiraz etti:

  BÖYLE BİR ZORUNLULUK YOK

  Buradaki konunun özü Bolu’ya ait 90 bin metrekare yeşil alanın betonlaşmasıdır, imara açılmasıdır. Bir kere bunu hepimiz bilelim. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 26. Maddesine göre imar planı yetersiz kalmadığı sürece veya herhangi bir zorunluluk olmadığı sürece plan değişikliği yapamazsınız. Şimdi buraya baktığımızda böyle bir zorunluluk yok. Çünkü 170 bin nüfuslu Bolu’da 650 bin kişiye yetecek kadar yani nüfusun 4 katı daha fazla imar stoğu bulunuyor. Dolayısıyla yeni bir imar alanı açılmasına gerek yok.

  TARIM ALANLARINI VE YEŞİL ALANLARI UCUZA KAPATARAK…

  Yine 26. Maddenin c fıkrasında derki ne kadar imara alan açtıysanız imara açtığınız bu alana yakın hizmet edecek bir bölgeyi göstermek zorundasınız der. Şimdi burada zorunluluk var mı yok mu? Yeşil alan karşılığında yeşil alan vermek doğru mu? Bütün bunlar hukukun bileceği konular. Ancak bizi ilgilendiren konu Bolu’ya ait 90 bin metrekare yeşil alanın betonlaşmasıdır. Şimdi burada konuyu tartışırken evet 4 kat fazla imar var ancak mevcut parseller pahalı diye bir açıklama geliyor. Tarım alanlarını ve yeşil alanları ucuza kapatarak belediyeden buradaki alanların herhangi bir şekilde imara açılması sağlanarak ucuz parsel elde edilebilir. Birazdan bu konuyu oylayacağız. Benim için önemli çünkü 90 bin metrekare alanı betonlaştıracağız. Ben siyaseti demokratik ortamdan uzaklaştıran kişisel kararları yok sayan grup kararıyla birazdan ellerimiz havaya kalkacak inecek ve Bolu’ya ait 90 bin metrekare yeşil alanı betonlaştıracağız. Hayırlı olsun diyorum.

  TARIM ALANLARINI ZORUNLU KALMADIKÇA İMARA AÇMAYACAĞIZ DEMİŞTİK

  Dimicioğlu’nun konuşmasına cevap veren Belediye Başkanı Tanju Özcan şu değerlendirmeleri yaptı:

  Çok duygusal bir konuşma yaptınız ama bilgi eksikliğinden mi kaynaklanıyor bu. Bizden önceki arkadaşlar zaten buranın planını yapmışlar. Buradaki işlem kurallara uygun şekilde yapılmamış. O dönemde kurumlardan görüş alınmamış. Kurumlar burada yapılacak olan işleme olur verdi. Kurum görüşleri alınmadan, alınmış bir karar var ortada. Açıkça yasaya aykırı. Şimdi kurum görüşleri alınarak alınan bir karar var. Deminden başka bir gündem maddesini tarım arazileri ile ilgili oy birliği ile reddettik. Benim böyle bir derdim yok.Seçim beyannamemde tarım alanlarını zorunlu kalmadıkça imara açmayacağız demiştik. Zorunlu kaldığımız durumlar hariç. 650 bin rakamı biraz abartı. Tabiî ki şehirde planlı alanlar azaldıkça planlı alanların değeri artıyor. Yeni açılacak parsellerle, parsel sayısını çoğaltarak parsel maliyetini düşüreceğiz.

  İmar komisyonundan gelen gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.