Gündem

Kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz

8 Mart 2021 . 11:22

İYİ Parti Sosyal ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Türkan Şimşek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz

  İYİ Parti Sosyal ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Türkan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  Bugün, 8 Mart 1857'de New Yorkta çoğunluğu kadın olan işçilerin eşit işe eşit ücret talebiyle ve insancıl koşullarda çalışma isteğiyle grev yaparken fabrikada kilitlenmeleri sonucunda yanarak hayatlarını kaybettikleri gündür. Bugün, kadınların haklı mücadelesinde nasıl engellendiklerinin apaçık gözler önüne serildiği gündür.

  KADINLARIN STATÜSÜ MEDENİYET SEVİYESİNE ULAŞACAĞI YERDE MAALESEF GERİYE GİTMİŞTİR

  Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." sözünü yapmış olduğu çalışmalara temel almış, kadın-erkek eşitliğini sağlamak için birçok ülkeden daha önce kadınların haklarını kazanmaları için yasa düzenlemeleri yapmıştır. Ancak günümüze geldiğimizde, yürütülen yanlış politikalar sonucu ülkemizde kadınların statüsü medeniyet seviyesine ulaşacağı yerde maalesef geriye gitmiştir. Kadını yok sayan, aşağılayan, kadın yoksulluğunun artmasına sebep olan anlayış iktidarca desteklenmekte; kadınların hür ve erkekler ile eşit bireyler olduğu göz ardı edilmektedir. Ekonomik sistemin ürettiği sömürü en çok kadınları etkilemekte, iş dünyasında da kadınlar hayatta kalmak için var gücüyle çabalamak zorunda bırakılmaktadır.

  TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞMEKTE, PANDEMİYLE BİRLİKTE KADINLARIN EV İÇİ YÜKÜ DAHA DA ARTMAKTA VE KADIN İSTİHDAM ORANLARI DÜŞMEKTEDİR

  Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır.

  ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ÖNDERLİĞİNDE GERÇEKLEŞMİŞ OLAN KAZANIMLARIMIZDAN HİÇBİR ZAMAN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ

  Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.