Gündem

Mart'ta açılma hayalleri suya mı düştü?

23 Şubat 2021 . 11:20

Koronavirüs salgınının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklamalar esnafta büyük heyecana yol açtı. İller sıralamasında düşük seyreden Bolu’nun artan vaka sayısı ile yüksek riskli gruba girmesi endişe uyandırdı.

Mart'ta açılma hayalleri suya mı düştü?

  Salgın tedbirleri sebebiyle aylardır işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımlar ise bir takım kriterler göz önünde bulundurularak atılmaya başlanacak. Normalleşme sürecinde en büyük kriter ise illerin vaka ve aşı oranları olacak. Bu oranlara göre düşük risk grubunda yer alan Bolu'da 8-14 Şubat arasında her 100 bin kişide 44,96 olan vaka sayısı 15-21 Şubat arasında 75,60 oldu. Ani vaka artışında yaşanan durum Bolu’yu yüksek riskli iller grubuna girmesine yol açtı. Mart ayında açılmayı bekleyen esnafın yükselen tablo karşısında gözü İl Pandemi Kurulu’na çevrildi. Bu konuda alınacak karar merakla bekleniyor.

  YÜKSEK RİSKLİ İLLER

  Bolu dışında yüksek risk grubuna giren diğer iller şu şekilde sıralandı: Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, Manisa, Kırıkkale, Düzce, İzmir, Bartın, Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt, Hatay, Ardahan, Edirne, Nevşehir, Yalova, Burdur, Sakarya, Antalya, Artvin, Sinop, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Konya, Aksaray, Amasya, Gümüşhane.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.