Gündem

Bolu Valiliği'nden açıklama

31 Aralık 2020 . 06:55

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in pandemi döneminde yılbaşı kutlaması yapılmamasına yönelik Bolu basınına verdiği demeç, ulusal basının ve sosyal medyanın gündemine oturdu. Vali Ümit'in yılbaşında evde normalin üzerinde vatandaş olması durumunda ceza kesileceğini söylemesi sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri oldu. Konunun çarptırılması üzerine Bolu Valiliği açıklama yaptı.

Bolu Valiliği'nden açıklama

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, yılbaşı tedbirlerine dair Bolu basınına yaptığı açıklamada, pandemi tedbirleri çerçevesinde evlerde normalin üzerinde kişi tepsit edildiği takdirde ceza uygulanacağını söyledi. Açıklama bazı ulusal yayın organları ve sosyal medyada gündem oldu. Özellikle sosyal medyada Vali Ümit’in açıklamalarının çarptırılması üzerine Bolu Valiliği konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. 

  Yapılan açıklamada: "İlimiz basın mensuplarınca yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında alınan Covid-19 tedbirleri ile ilgili Sayın Valimize yöneltilen bir soru üzerine: Sayın Valimiz Ahmet Ümit; ‘Yılbaşı münasebetiyle toplu eğlence yapılması muhtemel olan yayla ve köy evleri dâhil il genelinde en ücra mahallere kadar gerekli takibatların yapılacağı, bu yılbaşına münhasır olmak üzere koronavirüsle mücadele tedbirlerine aykırı olarak toplu eğlence yapanlara yasal müeyyide uygulanacağı’nı ifade etmiştir.

  Salgınla mücadelede alınan tedbirler sonrasında Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de salgının seyrinde ciddi düşüşlerin yaşandığı bu günlerde; başta sağlık çalışanlarımız, güvenlik güçlerimiz olmak üzere fedakârca çalışan tüm görevlilerimizin ve kurallara riayet ederek bu olumlu tablonun oluşmasına katkıda bulunan vatandaşlarımızın gayret ve fedakârlıklarının boşa gitmemesi ve toplum sağlığının tehlikeye düşmemesi için yılbaşında aile, komşu, arkadaş vb. ziyaretlerin yapılmaması büyük önem arz etmektedir.

  Sonuç olarak; Valiliğimizin bahse konu basın açıklaması; ‘Koronavirüsle mücadelede gelinen olumlu aşamada kamu sağlığının korunabilmesi amacıyla bu yılbaşına mahsus olmak üzere yayla, köy, konaklama tesisi veya kiralık villalarda toplu eğlence düzenlenmesi halinde yasal müeyyide uygulanacağının izahı’ndan ibarettir. Gerçek bu iken özellikle sosyal medyada gerçekle alakası olmayan yorumlarla kamuoyu yanıltılmış ve kullanılan ifadelerde yasal eleştiri sınırları aşılmıştır. Kurumsal ve kişisel yasal haklarımızın saklı kalması kaydıyla kamuoyumuza saygı ile duyurulur." ifadelerine yer verildi. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.