Gündem

Kiralara 4 Ay boyunca %50 indirim geldi

26 Aralık 2020 . 10:48

Bolu Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısından belediye kiracılarına yönelik örnek bir karar çıktı. Mülkiyeti belediyeye ait olan işyerlerindeki faaliyetlerine devam eden tüm kiracıların kira ücretlerine 4 ay süreyle yüzde 50 indirim yapılmasının yanı sıra faaliyetlerine zorunlu ara veren kiracılardan kanunen kapalı oldukları dönemde kira alınmamasına karar verildi.

Kiralara 4 Ay boyunca %50 indirim geldi

  Bolu Belediye Meclisi’nin Olağanüstü Toplantısı Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında pandemi nedeniyle zor günler yaşayan belediye kiracıları ile ilgili önemli kararlar alındı. Bolu Belediye Meclisi’nde alınan karara göre, mülkiyeti belediyeye ait olan işyerlerindeki faaliyetlerine devam eden tüm kiracıların kira ücretlerine devam eden tüm kiracıların kira ücretlerine 4 ay süreyle yüzde 50 indirim yapılacak. Ayrıca faaliyetlerine zorunlu ara veren kiracılardan ise kanunen kapalı olduğu dönemlerde kira alınmayacak.

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, meclisten oy birliği ile geçen karara ilgili, “Bolu Belediyesi’nin tüm kiracılarının kiralarında Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında toplamda 4 ay yüzde 50 indirim yaptık. İkinci olarak; Covid önlemleri kapsamında faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan veya çalışamayacak durumda olan kafe, lokanta, hamam, düğün salonu ve benzeri yerlerin mevzuat gereği kapalı olduğu dönemlere ilişkin kira bedeli alınmayacak. 2020 yılı Kasım ayından itibaren kapalı kaldıkları dönemi kapsıyor. Bu sınırsız bir karar, hükümet pandemi sona erdi deyinceye kadar geçerliliğini koruyacak.  Üçüncü olarak, Haziran 2020- Kasım 2020 tarihleri arasında kira parasını ödememiş olanlardan gecikme faizi alınmamasına karar verdik” dedi.  Özcan, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle ilgili de açıklık getirerek, “Bakanlık bu konuda bir genelge yayımladı. Burada illa yapın demiyor, takdiri belediyelere bırakıyor. Biz bu 4 ayın sonunda covid aynı şiddetiyle devam ediyorsa bunu uzatabiliriz” ifadelerini kullandı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.